rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

22 Mart 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 2.815 (2.584)

Toplam Ziyaret: 25.981.731 (23.890.299)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
15 Ocak 2023
Sayı : 977,978,979,980,981,982,983,984,985,986
Bu kayıt toplam
306 kez okundu.
fb sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

EMEK, SABIR, İNANÇ, SÜREKLİLİK

Başarmak nedir ?

Süreç midir , sonuç mudur ?

Emek vermek , sabretmek ,inanmak ve devamlı olmaktır başarı .

Ve bu sebeple emek verdiğimiz, sabrettiğimiz, inandığımız ve devamlılık sağladığımız birçok şey aslında başarıdır. Zira öyle bir dönemdeyiz ki, teknoloji geliştikçe ,dijital mecralar daha geniş alan kaplarken ve her şey hızlıca olup biterken ve tüketilirken; 'emek ,sabır ,inanç ve devamlılık' kavramları daha büyük önem taşıyor .Bu değerlere sahip çıkabilmek ayrı bir başarı haline geliyor.

Çin'lilerin bambu ağacını nasıl yetiştirdiklerini bilir misiniz? Çin'de yetişen Bambu Ağacının önce tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat, inatçı tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır. Peki ,Çin Bambu Ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Elbette ,büyük bir sabırla ve ısrarla tohum, beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edilemezdi.

Emek, sabır, inanç ve devamlılığın süreç için ve sonuç için başarı olduğunu özetleyen Bambu Ağacı hikayesini yaşam yolumuzda zaman zaman hatırlamakta ve hatırlatmakta fayda var . Zira hepimiz her şeyi o kadar hızlı istemeye ve hızlı tüketmeye başladık ki; emek için vaktimiz yokmuş gibi , sabrın sonu selamet olmayacakmış gibi , inancımızı kaybetmiş gibi ve devamlılığın sadece tüketmek için var olduğunu zanneder gibi yol alıyoruz . Sürecin keyfini çıkarmak varken ,başarının her bir zerresine şahitlik etmek varken , zamanla ve olgunlaştıkça başarısızlık diye tabir edilmiş olan her şeyin aslında bir başarı getirdiğini anlamak varken bu acele niye ?

'Emek olmadan hiçbir şey yetişmez' der Yazar Sofokles.

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun. Sabret ki her şey gönlünce olsun." diye öğütler Mevlana C .Rumi .

Ve Konfüçyüs der ki ;

'Durmadan devam ettiğiniz sürece, ne kadar yavaş gittiğinizin bir önemi yoktur.'

O halde kıssadan hisse

İNAN, EMEK VER ,SABRET VE DEVAM ET ….Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Alaturka mı? Alafranga mı?

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Yazımı Kışa Çevirdin

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: