rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

29 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 6.820 (6.804)

Toplam Ziyaret: 25.225.666 (23.167.175)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
25 Eylül 2022
Sayı : 961,962
Bu kayıt toplam
325 kez okundu.
fb sharer
M. Can Özkardeşler
M. Can Özkardeşler

ÂŞIKLIK DERDİ

Âşıksan dilde değil gönülden ispat etmelisin aşkını, öyle ki kavuşamayacağını bile bile kendisini ateşe atan pervane gibi ölümüne uçmalısın ışığa, ya da güle âşık bülbül misali aşkına kavuşmak için dikenlerine çarpıp kan revan içinde ölüme gitmeyi göze almalısın.

Aşkının sonsuzluğuna inan âşık, hissettiği duyguları yaşamaktan ve anlatmaktan bıkmaz, usanmaz, içi içine sığmaz, yerinde duramaz herkese duyurmak ister aşkını, ya da davranışlarından ve heyecanından anlarsınız âşık olduğunu. İçi kıpır kıpırdır. Tüm âşıklar kendisini Leyla gibi, Mecnun gibi hissederler. Sevgiliye duydukları hisler hep aynıdır; berrak akan su gibi temiz ve sonsuz. Aşkı yaşamaktan mutludurlar, her anları hoştur, zevklidir ve hiç bitsin istemezler ama bazen da aşk acısını iliklerine kadar hissederler.

Âşıklık insanı mutlu ettiği kadar mutsuz da eder çünkü aşk insanı kör ve sağır eder, bundan dolayıdır ki âşıklar, söylenen olumsuz şeyleri duymak ve görmek istemezler. Kendini sevda rüzgârına kaptıran âşık karşısındakinin çok kötü, art niyetli bir insan olduğunu, onun aşkını kullandığını bir türlü kabul etmek istemez ve sizin söylediklerinize de inanmaz, uyarılarınıza kulak asmaz.

Bir aşığın yaşadıklarını duyunca bu yazıyı yazmaya karar verdim. Kız oğlana kör kütük âşıktı ve onun adeta kölesi olmuştu; ne isterse yapıyordu. Evlilik öncesi yapılacak çeyiz alışverişi için kız tarafı damada yüklü bir para vermişti ancak bir türlü istenen ev eşyalarını almıyordu, duyduğum kadarıyla sanki parayı başka şeylere harcamış gibiydi. Düğünlerine bir hafta kalmıştı, evlerine alınacak eşyaların yerleştirilmesi gerekiyordu ama oğlan bugün yarın deyip oyalıyordu. Kız, âşık olduğu oğlana laf söyletmiyordu,"Alır niye almasın, parayla kaçacak değil ya, " diyordu.

Bu evliliğin olmayacağını gören aile büyükleri kızlarını vazgeçirmek için ne kadar uğraşsalar da kız evlenmekte ısrar ediyordu. Gözü kör, kulağı sağır olmuştu, aşkından gönlüne söz geçirip doğru karara varamıyordu, sonuç ne oldu bilmiyorum ama karşılıksız aşk mı desem, kötüye kullanılan aşk mı desem ne desem bilemedim ama sonuç itibariyle âşık'ın derdi benim bu yazıyı yazmama sebep oldu.

Şimdi sözü bir âşığın çektiği ızdırabı dile getirmesine değinen Pirimiz Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi'ye bırakalım:

Bir âşık, sevgilisinin huzurunda yaptığı hizmetleri sayıp döküyor ve ona diyordu ki: "Senin için şunları yaptım, bunları yaptım, bu aşk savaşı meydanında kılıç yaraları aldım, oklara hedef oldum. Mal gitti, güç gitti, namus gitti. Senin aşkından nice muratsızlıklara uğradım. Hiçbir sabah beni uyurken bulmadı, gülerken görmedi. Hiçbir akşam beni varlıklı karşılamadı. Daima yoksul olarak buldu."

Ne acılar tattıysa, dertler çektiyse onları bir bir etraflıca saymaktaydı. Bunları sevgilinin başına kakmak için değil, aşkına yüzlerce şahit olarak sayıp duruyordu. Aklı olanlara bir işaret yeter de artar bile. Ama âşıklardaki o susuzluk nasıl giderilebilir? Âşık yorulmadan, usanmadan sözünü tekrarlar durur. Hiç balık bir işaretle duru suya kanar mı?

Âşık o eski derdi, temiz, tükenmez olan o aşk derdini, yüzlerce defa anlattığı halde; "Ne söyledim ki? Ben bir söz bile söylemedim." Diye şikâyette bulunuyordu. Sanki bir ateş içine düşmüştü, yanıyordu. Fakat neden yandığını bilemiyordu. Ancak, o ateşin harareti ile mum gibi eriyor, ağlıyordu.

Sevgilisi; "Evet, doğru söylüyorsun, bütün söylediklerini yaptın, yerine getirdin ama kulağını aç da şimdi beni dinle: Aşkın ve sevginin aslının aslı olan bir şey var ki, sen onu yapmadın. Bu yaptığın teferruattan, ayrıntılardan ibarettir" dedi.

Âşık; " O bahsettiğin sevginin aslının aslı olan nedir?" diye sordu. Sevgilisi de; "Ölmektir, yok olmaktır." Diye cevap verdi. " Sen dediklerinin hepsini yaptın, fakat ölmedin, hala dirisin. Canı ile oynayan, aşk uğrunda ölümü göze alan bir âşık isen, hemen kendini öldür.

Âşık sevgilisinin bu dokunaklı sözlerini duyunca, o anda uzanıp can verdi. Gül gibi gülerek, başı ile oynadı. Şikâyet etmeden, neşeli bir halde ölüp gitti.

Arif kişinin zahmet nedir bilmeyen aklı ve canı gibi, o gülüş onda ebedi olarak kaldı( Mesnevî cilt 5.beyit 1242-57)

Aşk denince, aşk duygularının en iyi gazelle söyleneceğine inanan ve" Aşk imiş her ne var âlemde, ilim bir kil ü kal imiş" diyen Fuzuli'ye değinmeden olmaz:

" Âşık oldur kim kılar canın feda cananına/ Meyl-i canan etmesin, her kim kıymaz canına.

Canını canana vermektir kemali âşık'ın, Vermeyen can, itiraf etmek gerek noksanına."

Fuzuli merhum bu beyitlerle âşık'ın halini anlatmıştır. Bugünkü Türkçesiyle ifade etmek gerekirse:

Âşık o kimsedir ki, aşkı uğruna canını cananına feda eder. Canına kıymayan kimse, sevgiliye meyil etmesin. Bu aşk işine girmesin. Âşık'ın kemali, üstünlüğü canını canana vermektir. Canını vermeyen, sözle " Seviyorum" diyen, noksanını, kusurunu, itiraf etmelidir.

Aslında âşık, benliğinden, nefsinden, gururundan, kibrinden vazgeçmiş ve sevgilide yok olmuştur. Varsa yoksa sevgilidir onu ele geçiren, duygularını kemiren, kendisini köle eden. Onun dediklerini yapmaya çalışması, isteklerini emir telakki edip yerine getirmesi bu yüzdendir. Hz. Mevlâna'ya " Aşk nedir ?" sorduklarında, " Ben ol da, bil" demiş ardından da " Izdırap ve çiledir" demiştir.

Ben de " Sevmek güzel şey be kardeşim" diyor yazımı bitiriyorum. Sevgiyle kalın, dostça kalın ve hoşça kalın ve de aşkla kalın.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Hadi İyiyim De...

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Adab-ı Muaşeret

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Akıl ve Nur

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: