rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

22 Mart 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 2.841 (2.610)

Toplam Ziyaret: 25.981.757 (23.890.325)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Şubat 2023
Sayı : 982
Bu kayıt toplam
177 kez okundu.
fb sharer

FAHİŞ FİYATA ORTAK TEPKİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in çağrısıyla depremlerin ardından, depremzedelerin ilk durağı olan Mersin başta olmak üzere birçok ilde yaşanan konut kiralarındaki fahiş artışın önüne geçmek adına Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer ve Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat ile toplantı gerçekleştirildi.

Fahiş fiyata ortak tepki
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, depremden etkilenen illerdeki vatandaşlar, deprem bölgesine yakın olması ve Mersin'de akraba ilişkilerinin de bulunması dolayısıyla öncelikli olarak Mersin'e gelmeye başladı. Mersin'e gelen depremzede vatandaşlar için Mersin Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu tüm imkanları seferber ederek vatandaşları geçici konaklama merkezi, otel ve tesislere yerleştirilmelerini sağladı.

Son derece önemli bu konuda, Başkan Seçer'in çağrısıyla önemli bir toplantı yapıldı. Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı'nın da telekonferans yoluyla katıldığı toplantıda yaşanan deprem felaketinin ardından ortaya çıkan fahiş kira artışlarının tüm Türkiye genelinde büyük sorun oluşturduğu belirtildi. Bu sorunun önüne geçilmesi için atılması gereken adımların tartışıldığı toplantıda, konut kiralarını fahiş oranda artıran ev sahiplerine cezai yaptırım uygulanması ve bu konuda da ilgili bakanlıkların zaman yitirmeden harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Tüm ev sahiplerine bu konuda duyarlı olması çağrısının yapıldığı toplantıda, bazı ev sahiplerinin 'fırsatçılık' yaparak konut kiralarında fahiş fiyata yönelmelerinin tepki yarattığına dikkat çekildi. Bu durumun, sadece Mersin'de değil, tüm Türkiye'de görülür bir hal aldığı ve zor günler geçiren ülkemizde vicdanları yaraladığının vurgulandığı toplantıda, konutlardaki fahiş fiyat artışlarının ve fırsatçılığa tevessül eden kişilerin önüne geçilmesi için ivedilikle önlemler alınması, etkin denetim ve yasal sorumluluğu bulunan tüm kurumların harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Toplantı sonucunda, çözüm bekleyen konu başlıkları ve uyarılar şöyle sıralandı:

Konuyla ilgili bakanlıkların, afetzede vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda, zaman yitirmeden mevzuatta düzenleme yapması, konuya yaptırım getirmesi zorunlu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu konuda geçici de olsa, yasal düzenleme yapılmalı, afetzede vatandaşlara çıkış yolu sağlanmalıdır.

Konunun insanı, vicdani, hukuki ve ahlaki yönü bulunmaktadır. Bu konuda, özelde Mersin, genelde ülkemiz genelindeki tüm ev sahiplerinin bu durumu gözeterek kira fiyatlarında herhangi bir artışa gitmemeleri, hatta kira fiyatlarında indirim yapmaları ve depozito almamaları uygun olacaktır.

Afet belgesi sahibi vatandaşların kiraladıkları evler için stopaj ve vergi muafiyeti sağlanmalıdır.

Emlakçılar Odası'nın kentimizde yapmış olduğu çağrı sonucu bazı emlakçıların bu süreçte depremzedelerden komisyon almaması kentte memnuniyet yaratmıştır. Tüm emlakçı esnafımız, bu çağrıya kayıtsız kalmamalıdır.

Mersinlilere çağrı

Depremzede vatandaşlara herkesin elinden geldiğince yardımcı olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, belediye başkanı olarak Mersin'in bu tip konularla anılmasının kendisini üzdüğünü söyledi.

Başkan Seçer "Mersinliye yaraşan, buradan da vatandaşlarıma, konut sahiplerine sesleniyorum; Depremzedelerin yardımcısı olun. Onları bağrınıza basın lütfen. Onlara konutlarınızı makul fiyatlarla verin. Hatta indirimli verin. Zaten burada millet olma bilinci, şuuru zor günlerde ortaya çıkar. 'Milletimizi, vatanımızı seviyoruz' söylemleriyle değil gerçekten herkes üzerine düşeni yaparsa sorunu çok hızlı şekilde çözeriz diye düşünüyorum" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Güvenli ekonomi bölgeleri şart'

_assets/fotograflar

Seçer, "Türkiye değişim istiyor"

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan, "Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz"

_assets/fotograflar

İşçilere yüzde 30 zam

_assets/fotograflar

Proje ile 5 bin aileye ulaşıldı

_assets/fotograflar

Tarhan, hasarlı binalarla ilgili bilgilendirme yaptı

_assets/fotograflar

Hataylı üreticilere büyük destek

_assets/fotograflar

Ata'mızın Mersin'e gelişinin 100.yıldönümü

_assets/fotograflar

Üreticilere toprak analiz cihazı

close Fahiş fiyata ortak tepki
Fahiş fiyata ortak tepki
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: