rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

22 Mart 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 2.891 (2.660)

Toplam Ziyaret: 25.981.807 (23.890.375)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Şubat 2023
Sayı : 982
Bu kayıt toplam
244 kez okundu.
fb sharer

'DAHA FAZLA SIĞINMACI KALDIRAMAYIZ'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Halk TV ekranlarında Gazeteci Senem Toluay Ilgaz hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programına katılarak Büyükşehir'in deprem bölgelerinde gerçekleştirdiği ve Mersin'e gelen afetzedelere yönelik çalışmalarını anlattı.

'Daha fazla sığınmacı kaldıramayız'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"Depremden etkilenen 11. il Mersindir"

Deprem bölgesinden kaç kişinin geldiği yönündeki soruya yanıt veren Başkan Seçer, "Tahmini rakamlar söyleyebilirim. Bir kısmı kayıt altına alınıyor ama bir kısmı da kayıt altına alınmadan şehre gelebiliyor. Akrabalarının yanına gelebiliyor ama Valilik tarafından kayıt altına alınanlar da var. Dolayısıyla çok resmi bir kayıt yok. Tahmini 250 bin var.

Mersin, 10 ilin dışında depremden dolaylı ama en yoğun etkilenen 11. il oldu. Depremden etkilenen aslında 10 il değil. Yıkım olarak 10 il etkilendi ama depremin komplikasyonlarını da işin içine katarsanız depremden etkilenen 11. il Mersindir. Yani 11. il olarak bakmak lazım" dedi.

"Sayıyı kontrol altında tutma şansına sahip değiliz"

Deprem bölgesinden yerli halkın ve sığınmacıların geldiğini ifade eden Başkan Seçer, bunun etkilerini hem su tüketiminde hem de şehir trafiğindeki yoğunlukta hissettiklerini ifade ederek, şunları söyledi: "Zaten bizim yerli nüfusunuz 1 milyon 900 bin ama Suriyeli sığınmacılar, Ukraynalısı, Rus'u ya da Afganlısı, farklı nedenlerle, farklı statüyle burada olanları işin içerisine koyarsanız 2.5 milyon nüfusla karşı karşıya kalırsınız.

Deprem dolayısıyla hem bizim vatandaşlarımız geliyor hem de o bölgede yine sığınmacı statüsünde olan insanlar buraya geliyor. Bir anlamda da bazıları planlı bir şekilde, devletin yetkili organları tarafından, ilgili kurumları tarafından geliyor. Bir kısmı da yine sığınmacıların da burada yaşayan akrabaları var, onlarla iletişime geçiyorlar, kendileri bağımsız olarak geliyorlar. Bu nedenle de sayıyı kontrol altında tutma şansına sahip değiliz."

"Mersin'den daha iyi bir yer bulamazsınız"

Deprem bölgesindeki vatandaşlara seslenen Başkan Seçer, kendisine yeni bir yaşam kurmak isteyenler için Mersin'in çok uygun bir şehir olduğunu vurgulayarak "Yeni bir şehir istiyorsanız Mersin'den daha iyi, daha huzurlu, daha güvenli, daha gelişen, kalkınan bir yer bulamazsınız. Herkesi de Mersin'e davet ediyorum. Biz herkesi bağrımıza basarız, herkesin de yardımcısı oluruz. Orada kesinlikle bir sorun yok" dedi.

"Mersin'in zaten üzerinde bir yükü var"

Mersin'in 2011 yılından itibaren kayıt içi 260 bin, kayıt dışı olarak ise yaklaşık 400 bin sığınmacı statüsünde ki insana ev sahipliği yaptığının da göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Başkan Seçer "Böyle bir durumda siz planlı olarak Mersin'e bir de o bölgedeki sığınmacı statüsündeki insanları getirirseniz Mersin bu yükü kaldıramaz, benim söylediğim budur.

Ancak biliyorum ki sığınmacı statüsündeki depremzedelerin özellikle Orta Anadolu'daki illere kabul edilmediğini bu nedenle de ilk uğrak yeri olarak Mersin'e rahatlıkla ilgili kurumlar tarafından bakanlık tarafından geldiğini çok net biliyoruz ve bunu net olarak söylüyorum. Örneğin Orta Anadolu'daki bazı kentlere bunlar dağılabilir ama Mersin'in zaten üzerinde bir yükü var" diye konuştu.

"Mersin açısından artık kaldırılamaz bir durum olur"

Mersin'in yaklaşık 400 bin sığınmacının yükünü çektiğini dile getiren Başkan Seçer "Ama bunun üzerine eğer ki rakamsal olarak da çok abartılı rakamlarda insanları buraya sığınmacı statüsünde getirirseniz bu Mersin açısından artık kaldırılamaz bir durum olur. Ben bunun uyarısını yapmak istedim. Birkaç gün önce yaptım ama ne yazık biliyorum ki hala gelişler devam ediyor. Tren garına bakalım günlük gelen trenler içerisinde gelen depremzedelerin yarısı sığınmacı statüsünde yarısı da kendi vatandaşlarımız ya da özel arabalarla otobüslerle gelenlerin durumu kimlik bilgileri bunlardır" ifadelerini kullandı.

"Hesapsız, kitapsız işlem yapılmasını istemem"

Sözlerine "Kendi halkımız gelsinler, istiyoruz. Az önce de davetimi yaptım" diyerek devam eden Başkan Seçer şunları kaydetti:

"Merkezi hükümet ve yerel yönetim olarak belediyeler, sığınmacılar ve göçle ilgili bir projeksiyon yapmak zorunda, hazırlığını yapmak zorunda. Buna STK'ları da katarsınız, "Bu kent şu kadar süre içerisinde göç alacak bunun alt yapısını da yapalım" diye hazırlık içerisinde olursunuz.

Gelecek günlerde kentinizde bir kriz olmasını, oluşmasını önlemiş olursunuz. Hesapsız kitapsız bir işlem yapılmasını arzu etmem. Ben kentin belediye başkanıyım, Mersinin geleceğini istikbalini de düşünmek zorundayım, bu benim görevim."Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Güvenli ekonomi bölgeleri şart'

_assets/fotograflar

Seçer, "Türkiye değişim istiyor"

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan, "Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz"

_assets/fotograflar

İşçilere yüzde 30 zam

_assets/fotograflar

Proje ile 5 bin aileye ulaşıldı

_assets/fotograflar

Tarhan, hasarlı binalarla ilgili bilgilendirme yaptı

_assets/fotograflar

Hataylı üreticilere büyük destek

_assets/fotograflar

Ata'mızın Mersin'e gelişinin 100.yıldönümü

_assets/fotograflar

Üreticilere toprak analiz cihazı

close 'Daha fazla sığınmacı kaldıramayız'
'Daha fazla sığınmacı kaldıramayız'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: