rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

22 Mart 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 2.966 (2.734)

Toplam Ziyaret: 25.981.882 (23.890.449)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Ocak 2023
Sayı : 978
Bu kayıt toplam
274 kez okundu.
fb sharer

TURİZMDE ALTERNATİFLERE YÖNELMEK ŞART

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi ortaklığında 'Mersin'de Turizm Yatırımlarına Yönelik Alternatif Alanların Duyurulması' etkinliği düzenlendi.

Turizmde alternatiflere yönelmek şart
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kentte yapılabilecek alternatif turizm yatırımları tanıtılarak turizm çeşitliliğinin artırılması hedeflenen etkinlikte M.Ü Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Atasoy katılımcılara, klimaterapi merkezlerinden tıbbi ve aromatik bitkilere, termal turizmden spor kamplarına kadar alternatif turizm türleri hakkında bilgi verip hangi bölgede hangi yatırımların yapılabileceğini aktardı.

Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, geçmişte yapılan RİS Mersin Projesi'nde turizmin öne çıkan sektörler arasında bulunmasına rağmen geçmişteki yanlış yapılaşma nedeniyle potansiyel olan bu sektörde istenen gelişimin sağlanamadığına dikkat çekti.

"Ancak bundan sonra ağırlık vereceğiz ve Mersin turizmde aşama kaydedecek" diyen Kızıltan, "Elbirliği ile turizmi kalkındıracağız. İnsanlar artık her şey dahil konseptlerden sıkıldı ve alternatif arıyor. Kent olarak farklı konseptler ortaya koyabilmeliyiz. Bu nedenle yapılan çalışma oldukça değerli" dedi.

MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol da turizmin kent ekonomisi için önemine dikkat çekerek, Oda öncülüğünde yürütülen Kargıcık Turizm Merkezi yatırımının detaylarını anlattı.

Bu projeyi en kısa sürede Mersin'e kazandıracaklarını kaydeden İzol, "Bir de sağlık turizmiyle ilgili yapılması gereken çalışmalar var. Özellikle Avrupa'da hem sağlık maliyeti oldukça yüksek hem de sağlık sisteminde sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle alternatif arıyorlar. Mersin olarak bizim de potansiyelimiz yüksek. Bu fırsatı değerlendirip Mersin'e bu alanda gelen misafir sayısını artırmalıyız. Bunun için havalimanının faaliyete geçmesi de önemli" ifadelerini kullandı.

Ardından alternatif turizm alanları hakkında bilgi veren Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Atasoy, Akdeniz'de Ortadoğu'nun en önemli turizm potansiyeline sahip illerinden birisinin Mersin olduğunu söyledi. Bu potansiyelin doğru değerlendirilebilmesi için planlama yapılması gerektiğini kaydeden Atasoy, hazırladıkları çalışmayla yatırımcıya bu planlamayı sunduklarını bildirdi.

Sunumunda klimaterapinin sağlık için önemine dikkat çekip bu alanda nerelerde turizm yatırımları yapılabileceğini dile getiren Atasoy, lavanta, kekik, biberiye gibi tıbbi ve aromatik bitki üretiminin nerelerde yapılıp bu üretimin nasıl turizm yatırımına çevrilebileceğinin ipuçlarını paylaştı.

Mersin'in yeraltı ve yerüstüyle olağanüstü bir turizm potansiyeli bulunduğunu vurgulayan Atasoy, termal turizmden spor kamplarına, yaşlı bakım merkezlerinden ekoturizme kadar birçok alternatife dikkat çekti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Güvenli ekonomi bölgeleri şart'

_assets/fotograflar

Seçer, "Türkiye değişim istiyor"

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan, "Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz"

_assets/fotograflar

İşçilere yüzde 30 zam

_assets/fotograflar

Proje ile 5 bin aileye ulaşıldı

_assets/fotograflar

Tarhan, hasarlı binalarla ilgili bilgilendirme yaptı

_assets/fotograflar

Hataylı üreticilere büyük destek

_assets/fotograflar

Ata'mızın Mersin'e gelişinin 100.yıldönümü

_assets/fotograflar

Üreticilere toprak analiz cihazı

close Turizmde alternatiflere yönelmek şart
Turizmde alternatiflere yönelmek şart
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: