rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

22 Mart 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 3.018 (2.784)

Toplam Ziyaret: 25.981.934 (23.890.499)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Ocak 2023
Sayı : 978
Bu kayıt toplam
274 kez okundu.
fb sharer

BÜYÜKŞEHİR'DEN 'MİS GİBİ' ŞENLİK

Mersin Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği projelerle üretimi ve üreticiyi desteklemeye devam ediyor.

Büyükşehir'den 'mis gibi' şenlik
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Atıl arazileri tarıma kazandırmak için nergis soğanı dağıtımı yapılan Pirömerli, Kaklıktaşı, Belen, Dorak, Böğrüeğri, Boztepe ve Tepetaşpınar mahallelerindeki üreticileri Tarsus ilçesine bağlı Pirömerli Mahallesi Çat Mevkii'nde bir araya getiren Mersin Büyükşehir, nergis ve nergisten üretilen ürünlerin tanıtımı amacıyla Nergis Şenliği düzenledi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte Başkan Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer nergis tarlasına girdi ve üretici kadınlarla birlikte nergis hasadı yaptı.

Bölge halkının yanı sıra Mersin merkezden de çok sayıda vatandaşın katıldığı şenlikte, 'Nergis Tarlası Gezisi ve Hasadı', 'Nergis Demeti Yapma Yarışması', 'Nergis Reçeli Yapımı', 'Nergis Yetiştiriciliği' ve 'Halk Oyunları Gösterileri' gerçekleştirildi.

Şenlik alanına gelen vatandaşlar tarafından büyük bir coşku ile karşılanan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ilk olarak eşi Meral Seçer ve kadın üreticilerle birlikte tarlaya girdi, "Bereketli olsun" diyerek nergis hasadı yaptı. En sevdiği çiçeğin nergis olduğunu söyleyen Başkan Seçer, hasat sonrasında, "Şu anda Tarsus'un Çat Bölgesindeyiz. Pirömerli köyüne ait bir nergis bahçesi içerisindeyiz. Bacılarımla beraberim. Bugün Nergis Şenliğimiz var. Kadın emeğinin, üretiminin berekete dönüştüğü bir çalışmadayız. Bereketli olsun" dedi.

Konuşmasına şenliğin güzel bir havada ve enerjide gerçekleştiğini belirterek başlayan Başkan Vahap Seçer, "Gerçekten mis kokulu bir şenlik. Hem nergislerin hem doğanın kokusu, kuşların sesi, güzel Tarsus'umun güzel insanları, Mersin'imin Anamur'a kadar sizlerin de burada yarattığı enerji, sinerji burayı mis kokulu yapıyor. Masumiyetin simgesi, dağların kraliçesi, sevgi çiçeği Nergis Şenliğimize hoş geldiniz. İlkini yapıyoruz ama iyi ki yapmışız" dedi.

Vatandaşlara daha fazla hizmet etmek adına azimle çalıştıklarını ifade eden Başkan Seçer, "Ben insanlarımızı çok seviyorum. Sizlerin de; bunu gururla söylüyorum; bize gösterdiğiniz sevgi, saygı bizleri gururlandırıyor ama aynı zamanda da duygulandırıyor. Sizlerden bunu gördükçe daha fazla çalışma isteğine kapılıyoruz, sabahları daha erken kalkıyoruz. Aman vatandaşlarımıza mahcup olmayalım, yüzümüz kara çıkmasın, başımız öne eğilmesin istiyoruz, onun için çok çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

Şenlik alanındaki atmosfer ve coşkuyla ilgili de değerlendirme yapan Başkan Seçer, "Güzel bir şenlik olmuş. Açık söyleyeyim buraya gelene kadar böyle bir tabloyla karşılaşacağımı bilmiyordum, tahmin etmiyordum. Eşim Meral Hanım oturunca söyledi; 'Harikulade bir ortam' dedi. Stantlar çok güzel olmuş. Herkes de burada. Mersin'in her bölgesinden insanlar burada. Az önce sohbet ettim, Tarsus'tan, Silifke'den, Çaltıbozkır'dan, Erdemli'den, Mersin merkezden gelenler. İşte şenliklerinlerin amacı bu; bir arada olmak, sevgimizi birbirimize hissettirmek, tanış olmak. Aynı kimliği taşıyoruz, aynı bayrağın altındayız. Hedefimiz aynı; Ulu Önder Mustafa Kemal'in peşinden gidiyoruz. Bizim yolumuz belli" ifadelerine yer verdi.

"Toprak en helal kazancın olduğu yerdir. Çiftçinin kazandığı her kuruş helaldir. Çiftçilerin ne kadar eziyet ve meşakkat çektiğini anlatmama gerek yok. Biz de özellikle kadın üreticilerimizi desteklemek istiyoruz. Buradaki nergis üretimine destek vermemizin nedeni de bu. Kadınlarımız çalışkandır, taşı sıksa suyunu çıkarır. Bu kadınların enerjisi boşa gitmesin, evde boş yere zamanını geçirmesin. Biz her şeyimizi kadınlarımıza borçluyuz ama onlar daha fazlasını yapmak istiyor. İşte bunu görmek, 'Çalışayım, ben de ev ekonomisine katkı yapayım' istiyor. 'Çocuğum üniversitede. Kendi kazandığım paranın keyfi ile ona harçlık göndereyim' istiyor. Onun için kadın üreticileri destekliyoruz."

Başkan Seçer, çadırda yaşayan Yörükler için hayata geçirecekleri güneş paneli projesinin müjdesini de vererek, "Yörük vatandaşlarımız hayatının tamamını çadırında geçirir. Yazın dağlara çıkar, kışın ovaya iner ve onların elektrik enerjisi gereksinimi önemlidir. Bu yıl yeni uygulamaya koyduğumuz güneş enerjisi panel dağıtımını gerçekleştireceğiz. 300 ailemize bunu sağlayacağız. Buradan da bunun duyurusunu yapayım. İlgili dairemize de müracaatlarını bekliyoruz. Muhtarlarımıza da özellikle duyurmak istiyorum" diye belirtti.

Sözlerinin 'Siyaset yapıyor' olarak değerlendirilmemesini, amacının kesinlikle bu yönde olmadığını belirten Başkan Seçer "4 ay sonra seçim var. Ben söz veriyorum, benim partim iktidar olursa bu sorun sanki daha hızlı çözülür. Burada farklı partilere oy veren dostlarımız var. Belediye başkanı mazbatasını alana kadar bir partiyi temsil eder, Seçimi kazandık 31 Mart'ta. 8 Nisan'da gittik İl Seçim Kurulu'ndan mazbatayı aldık. İşte o saniyeden sonra artık Vahap Seçer Mersin'de yaşayan her bir yurttaşının belediye başkanıdır" dedi.

Yaklaşık 1 sene sonra gerçekleşecek yerel seçimlerde partisinin aday göstermesi halinde 'Tekrar biz bu işe gönül koyduk, devam etmek istiyoruz' diyerek vatandaşların oyunu isteyeceğini ifade eden Başkan Seçer "Yine bu partinin belediye başkanı olarak vatandaşımızın oyunu isteriz ama orada da bir değişiklik olur. Çünkü bu halk bana 5 yıllık bir vize verdi. Eğer bu 5 yıllık süre içerisinde vatandaşıma hizmet etmişsem, çiftçinin sesini, hastanın ahını, karnı aç olanın sızısını duymuşsam, kalbimi açmışsam, bana daha önce oy vermeyen de, AK Parti'li olan da MHP'li olan da emin olun bana oy verir. Vallahi verir. Niye vermesin?" diye konuştu.

İnsanların hizmet, samimiyet, saygı ve sevgi beklediğini söyleyen Başkan Vahap Seçer "Neyi paylaşamıyoruz? Size soruyorum. Bu vatanı benden daha ala kim sevebilir? Ben bu ülkenin evladıyım. Hangi birimiz ülkemize, vatanımıza, vatandaşımıza bir zarar gelsin ister? Ülkesini seven bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, helal süt emmiş bir vatandaşı, ülkeye zarar ziyan edilsin, ülke bölünsün parçalansın, Mustafa Kemal Atatürk'ün bize kurduğu Cumhuriyet paramparça olsun, ortadan kalksın ister mi? Bunu istemez, ben istemem. Onun için çalışıyoruz zaten onun için birlik beraberlik diyoruz" ifadelerini kullandı.

Akşam yattığı zaman çok rahat uyuduğunu ve bunun sebebinin vicdanen rahat oluşu olduğunu söyleyen Başkan Seçer, bütün dinlerin, vicdanın, insanlığın yetim ve kul hakkına tenezzül edilmesini yasakladığını hatırlatarak "Bunu bir siyasetçi yapmayacak. Adaletsizlik bir insanlık suçudur. İnsanlar arasında ayrım yapmak, tabiat ayrımı, mezhep ayrımı, meşrep ayrımı, siyasi parti ayrımı yapmak bırakın hukuki tarafını bir siyasetçi için, Anayasa'da 'İnsanlar arasında ayrımcılık yapın' yazmaz. Türkiye Cumhuriyeti anayasası bellidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan kendi yurttaşlarını ya da yurttaşları olmayan insanların hak ve hukukunu güvence altına alır. Çağdaş devlet budur" diye konuştu.

"Bundan sonra çok daha iyi hizmetler yapacağız, emin olabilirsiniz. Çok güzel bir şenlik oluyor. Çok güzelde neticelenecek. Bu birincisi. Gelecek yıl çok daha güzel olur. Bu yıl eksiğimiz, gediğimiz varsa bunları görürüz. Gelecek yıla da çok daha iyisini emin olun yapacağız. Yeter ki bir arada olalım, birlik olalım, çalışalım, üretelim, kazanalım, ailemizde mutluluk olsun, Şehrimizde mutluluk olsun, ülkemizde mutluluk olsun, dünyada mutluluk olsun, bizim amacımız bu. Bizim yolumuz bu. Allah yolumuzu açık etsin. Sizleri seviyoruz, sizleri sayıyoruz."Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Güvenli ekonomi bölgeleri şart'

_assets/fotograflar

Seçer, "Türkiye değişim istiyor"

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan, "Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz"

_assets/fotograflar

İşçilere yüzde 30 zam

_assets/fotograflar

Proje ile 5 bin aileye ulaşıldı

_assets/fotograflar

Tarhan, hasarlı binalarla ilgili bilgilendirme yaptı

_assets/fotograflar

Hataylı üreticilere büyük destek

_assets/fotograflar

Ata'mızın Mersin'e gelişinin 100.yıldönümü

_assets/fotograflar

Üreticilere toprak analiz cihazı

close Büyükşehir'den 'mis gibi' şenlik
Büyükşehir'den 'mis gibi' şenlik
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: