rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

22 Mart 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 2.819 (2.588)

Toplam Ziyaret: 25.981.735 (23.890.303)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Ocak 2023
Sayı : 978
Bu kayıt toplam
428 kez okundu.
fb sharer

KENT MEYDANI VE KATLI OTOPARK AÇILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin, "Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış" mottosuyla başlattığı açılışların altıncısı 'Kent Meydanı ve Katlı Otopark' oldu. Akdeniz ilçesi Silifke Caddesi Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi yanında bulunan alanda yaptığı çalışmalarla kente katlı otopark ve kent meydanı kazandıran Büyükşehir Belediyesi, özellikle mesai saatleri içerisinde yaşanan trafik ve park sorununu rahatlatmanın yanı sıra Mersinlilerin de faydalanabilecekleri bir sosyal alan yaratmış oldu. Başkan Vahap Seçer tarafından açılışı gerçekleştirilen 'Kent Meydanı ve Katlı Otopark', Mersin çarsısını eski cazibesine kavuşturmasının yanı sıra Mersinlilerden de tam not aldı.

Kent meydanı ve katlı otopark açıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Çarşı merkezinde ulaşımı rahatlatmak amacı ile hizmete geçirilen Kent Meydanı ve Katlı Otopark, 345 araç ve 40 motosiklet kapasitesine sahip olmasının yanında, sokak basketbolu, gösteri ve sergi alanları, açık hava satranç ile bocce oyun sahaları, aletli jimnastik alanı, kaykay-paten sahası, masa tenisleri gibi birçok imkânıyla tüm vatandaşların ihtiyaçlarına karşılık verebilecek sosyal alan olma özelliği de taşıyor.

"Modern bir otopark"

Başkan Vahap Seçer, Belediye Başkanı olarak sorunlu gördükleri her alana dokunduklarını ifade ederek, "İşte Belediye Başkanlığı böyle bir şey. Yolda geçerken, arabada giderken her şeyi görebiliyorsunuz Belediye Başkanı olarak. Eğreti duran, yeni imalatı yapılmış bir bordür taşı bile dikkatinizi çekiyor ya da bir alanı gezerken döşenen parkenin kalitesi bile dikkatinizi çekiyor, uyarıda bulunuyorsunuz. İşte uçakta seyahat ederken 1 yıl sonra Mersin'de su sorununun yaşanıp yaşanmayacağını daha bugünden Toroslar'ın tepesinde kar var mı yok mu bunun tespitini yaparak böyle Belediye Başkanlığı yapıyoruz" dedi.

"Kent Meydanı her şehir için önemlidir"

'41 Kere Maşallah' diyerek 41 açılış yapacaklarından söz eden Başkan Seçer, açılışı gerçekleştirilen Kent Meydanı ve Katlı Otopark konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Seçer, "Burası daha önce kullanılan ama halka açık olmayan, bir hayli de eskimiş, demode olmuş, iptidai dediğimiz tek katlı otoparktı.

Her bir katı 5 bin 500 metrekare ve toplamda da 345 araç, 40 motosiklet ve bisiklet alıyor. Bu otoparkın özelliği; şurada Özgür Çocuk Parkı var. Orası 3 Nolu Metro İstasyonumuz. Oraya da yer altından tünelle bağlı olan bir otopark. Biz Metro Projesi'nde biliyorsunuz 6 istasyonda toplamda 2 bin 300 araçlık otopark da yapacağız. Aslında Metro Projesi'nin ilk otoparkı da olmuş oluyor.

Diğerleri de her istasyonun, 6 istasyonun altında yer alacak. Burası son sistem. Araç yıkama ünitesinden, asansöre, yangın merdiveninden, yangın söndürme cihazlarına kadar son sistem. 7/24 güvenlik kontrolü altında, boş-dolu sensörleriyle park yeri tespiti yapan bir otopark olacak.

Buranın plaka sistemi tanımlanan bir yapısı var, bir sistemi var ve burada ücret için abonelik sistemi de geliştirilmiş oldu. Belediyemizin bağlı kuruluşu olan İmar A.Ş.'nin otoparklarının tamamında o abone kartı da geçerli olacak" dedi.

7 bin 200 metrekarelik Kent Meydanı'nın da bu projede çok büyük bir önem arz ettiğinden söz eden Seçer, "Kent Meydanı her şehir için önemlidir. Nefes alacağımız bir yer olsun isteriz. Alışverişe çıktık, dönüyoruz, eve gideceğiz, okuldan dönüyoruz, oturup soluklanacağımız bir yer isteriz.

Yazın güneşten korunacağımız, kışın soğukta güneşleneceğimiz bir alan isteriz. Burası da eski Mersin merkezin tam göbeği olarak anılabilecek bir yer. Burada da vatandaşlarımız bu çarşıya alışverişe geldiğinde kullanabilecekleri ya da okullara geldiğinde kullanabilecekleri nefis bir alan" şeklinde konuştu.

"Söz veriyorum"

Vatandaşlardan, Marina ve Forum AVM açıldıktan sonra Mersin merkez olarak adlandırılan bölgenin eski cazibesini yitirdiğine dair şikâyetler aldıklarını ve bunu doğru bir yaklaşım olarak değerlendirdiğini söyleyen Başkan Seçer " 'Mersin merkez cazibe merkezi olmaktan çıktı'. Doğru bir yaklaşım ama biz bunu tersine çevirebiliriz. Metro buna katkı sağlayacak önemli bir toplu taşıma projesidir. Bakın buradan sesleniyorum; burada ben belediye olduğum sürece söz veriyorum size bu Metroyu ve mevcut projenin dışında da toplam 35 kilometrelik raylı sistem projesini mersine kazandırmadan Mersin'den, görevimden ayrılmayacağım. Bu sözü veriyorum" dedi.

Düzenlemeler olacak

Açılışı yapılan Katlı Otopark ve Kent Meydanı'nın da içerisinde olduğu 4.9 hektarlık alan üzerindeki çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Seçer "Bu yenileme alanı 4.9 hektarlık bir alan, projesini bitirdik. En son Koruma Kurulu kararları çıkıyor. Birçok bölgede zaten çalışmaları başlattık. İstiklal Caddesi yapılıyor, ilk etabı bitmek üzere.

Sonra 2. Etap Hastane Caddesi-Özgür Çocuk Parkı, Özgür Çocuk Parkı-GMK Bulvarı'na kadar devam edeceğiz. Görmeyenler görsün. Bitmek üzere ilk etap. Eski Mersin'e yakışır, onun o otantik havasına yakışır bir cadde meydana geliyor burada. Birçok yerde düzenlemeler olacak. Bakın yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. MESKİ binasında karşıda görüyorsunuz. Daha 15 gün önce taşındı. Abone işleri de buraya geldi duyuralım" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Vahap Seçer ve protokol üyeleri hizmetin açılışını Mersinlilerle birlikte gerçekleştirdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Güvenli ekonomi bölgeleri şart'

_assets/fotograflar

Seçer, "Türkiye değişim istiyor"

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan, "Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz"

_assets/fotograflar

İşçilere yüzde 30 zam

_assets/fotograflar

Proje ile 5 bin aileye ulaşıldı

_assets/fotograflar

Tarhan, hasarlı binalarla ilgili bilgilendirme yaptı

_assets/fotograflar

Hataylı üreticilere büyük destek

_assets/fotograflar

Ata'mızın Mersin'e gelişinin 100.yıldönümü

_assets/fotograflar

Üreticilere toprak analiz cihazı

close Kent meydanı ve katlı otopark açıldı
Kent meydanı ve katlı otopark açıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: