rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

22 Mart 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 2.852 (2.621)

Toplam Ziyaret: 25.981.768 (23.890.336)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
15 Ocak 2023
Sayı : 977
Bu kayıt toplam
305 kez okundu.
fb sharer

KIBRIS KAHRAMANLARI TOROSLAR'DA ANILDI

Toroslar Belediyesi, KKTC Mersin Başkonsolosluğu ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Kıbrıs Türk halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük'ün vefatının yıl dönümü dolayısıyla bir anma programı düzenledi.

Kıbrıs kahramanları Toroslar'da anıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi'nde yapılan program, çelenk sunma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programın açılış konuşmasını Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz yaparak, "KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs davasının kahramanlarıdır. Rahmetle, minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun" dedi.

Anma törenini her yıl KKTC Mersin Başkonsolosluğu ile birlikte Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi'nde gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Yılmaz, programa katkı sunan KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli'ye ve İlçe Kaymakamı İbrahim Çenet'e teşekkür ederek; "Aynı şevk ve heyecanla bu ruhu yaşatmaya, anlatmaya devam edeceğiz. Biz, büyük bir milletiz. Büyük millet olmanın şartlarından bir tanesi de sıkıntılı zamanlarda öne çıkacak, zorluklara göğüs gerecek kahramanlar çıkarabilmektir. Çok şükür ki kahramanlar çıkarabiliyoruz. Dün de çıkardık, bugün de çıkarıyoruz ve yarın da çıkarmaya da devam edeceğiz.

Kıbrıs davası ile ilgili yüz yıllardır verilen mücadele ve 20. yüzyılda batının Kıbrıs üzerinden üstümüze geldiği, bizi Akdeniz'de kapatmak, hareket alanımızı daraltmak istediği bu konuda Rauf Raif Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve dava arkadaşları bu devlete, millete hizmet etmişlerdir. Yine aynı sıkıntıyı yaşadığımızda biliyoruz ki yeni kahramanlar ve liderler çıkaracak güçteyiz. O liderler ve kahramanlar da gençlerimizin arasından çıkacak" diye konuştu.

"2021 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar'ı Toroslarımızda, bu parkımızda ağırlamıştık" diyen Başkan Yılmaz; "Sayın Tatar kürsüye geldiğinde şunu söylemişti; "Ben her sabah Girne'deki evimde uyandığımda önce Toros Dağlarına, Anadolu'ya, Mersin'e bakarım. Eğer o gün, Toros dağlarını görebiliyorsam günüm güzel, mutlu ve güçlü geçer" Biz de Toros dağlarında yüksek bir yere çıktığımız zaman gözümüz önce Kıbrıs'ı arar, Kıbrıs'ı görürsek mutlu oluruz. Rauf Raif Denktaş'ın kendi adına kullandığı ismi Toros'tur. Yıllar sonra Toroslar'da, kendisi için yapılmış olan bu parkta kendisini anıyoruz.

Merhum Rauf Raif Denktaş'ın, merhum Dr. Fazıl Küçük'ün ve silah arkadaşlarının ruhları şad mekanları cennet olsun. Biz de bu mücadeleyi anlamaya, anlatmaya devam edeceğiz. Programımıza katılan kıymetli büyüklerimiz, gazilerimiz, misafirlerimiz var. Onların da şevk ve heyecanını görüyoruz ve biz de heyecanlanıyoruz. Allah başımızdan eksik etmesin. Kendilerine sağlıklı, uzun ömürler diliyorum" şeklinde konuştu.

Mustafa Kemal Mahallesi'nde bulunan Toroslar Belediyesi Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi'nde; ömrünü Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığına adayan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş, KKTC'nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı merhum Dr. Fazıl Küçük ve Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in büstleri ile Kıbrıs Barış Harekatı'nda kullanılan emtialar yer alıyor.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Güvenli ekonomi bölgeleri şart'

_assets/fotograflar

Seçer, "Türkiye değişim istiyor"

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan, "Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz"

_assets/fotograflar

İşçilere yüzde 30 zam

_assets/fotograflar

Proje ile 5 bin aileye ulaşıldı

_assets/fotograflar

Tarhan, hasarlı binalarla ilgili bilgilendirme yaptı

_assets/fotograflar

Hataylı üreticilere büyük destek

_assets/fotograflar

Ata'mızın Mersin'e gelişinin 100.yıldönümü

_assets/fotograflar

Üreticilere toprak analiz cihazı

close Kıbrıs kahramanları Toroslar'da anıldı
Kıbrıs kahramanları Toroslar'da anıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: