rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

22 Mart 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 2.414 (2.281)

Toplam Ziyaret: 25.981.330 (23.889.996)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
15 Ocak 2023
Sayı : 977
Bu kayıt toplam
311 kez okundu.
fb sharer

AKDENİZ'DE İŞÇİ MAAŞI 11 BİN TL OLDU

Akdeniz Belediye şirketinde çalışan 735 işçiyi kapsayan "2023 Yılı Maaş Güncelleme Toplantısı"; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Hizmet-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Mehmet Yüce, Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, kadrolu işçiler ve şirket personelinin katılımıyla gerçekleşti.

Akdeniz'de işçi maaşı 11 bin TL oldu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Toplantıda; emeğin kutsal olduğunu; emeğe ve emekçiye büyük kıymet verdiklerinin altını çizerek sözlerine başlayan Başkan Gültak; "Akdeniz'de; geride kalan yaklaşık 4 yıl içinde bütün işçi kardeşlerimize, iş noktasında sahip çıktığımız gibi, maaş, promosyon ve fazla mesai ve diğer konularda da hep sahip çıkmaya devam ettik. Umarım bu davranışımız, birilerine de örnek oluyordur" diye konuştu.

Başkan Gültak; kaza veya hastalık nedeniyle vefat eden belediye işçilerini de unutmadıklarını ifade ederek; "Vefat eden işçi kardeşlerimizin ailelerinden birer kişiyi belediyemizde işe alarak, onlara olan vefa borcumuzu bir nebze ödemeye çalıştık. Çünkü onlar, belediyenin çatısı altında çalışan insanlardı. Dolayısıyla bizim de o işçilerimizin ailelerine sahip çıkmamız gerekiyor. Bu konuda sendikamız da hep yanımızda durdu. Bugüne dek Mersin'de örneği görülmeyen sendikal birçok maddi-manevi yardımlarda bulunduk. Biz bir aileyiz… Biz bu aileden de razıyız. Umarım bu aile de bizden razıdır" dedi.

Başkan Gültak; belediyede kadrolu olarak çalışan işçilerin aylık ücretlerinde de Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ve devlet memurları ile memur emeklilerinin alacağı yüzde 30'luk zammı uyguladıklarını belirtti. Sözlerini; "Mersin'de, işçisine 16 bin 100 TL promosyon ücreti alan başka bir belediye de yok" diyerek sürdüren Başkan Gültak, "Biz sizlerle birlikte yürüdüğümüzü de ortaya koyduk.

Önceki promosyon cezalarını ödeyerek ve bankaları da ikna ederek, Mersin'de hiç kimsenin alamadığı bir promosyon ücretinin sizlere ödenmesini sağladık. Birkaç yıl öncesine kadar bırakın promosyonu, ücretlerinizi dahi düzenli alamıyordunuz. Biz ise her koşulda sizlerin hakkını savunduk" şeklinde konuştu.

Göreve geldikleri 2019 yılında devraldıkları borç tablosuna da değindiği konuşmasında Başkan Gültak, "Akdeniz Belediyesi'nin 2019 yılı tahmini bütçesi 132 milyon TL idi. Borcu ise 232 milyon TL idi. Yani biz belediyeyi, tahmini bütçesinin neredeyse 2 katı borcuyla devraldık. Bu bir mazeret değil. Hiç kimse bize burayı zorla vermedi. Buranın borçlu bir belediye olduğunu tabi biliyorduk. Aslında 'borç' demek biraz kibar kaçıyor. Batık, iflas etmiş, maaşları ödeyemeyen, öz sermayesi bitirilmiş bir belediye devraldık. Bunların hepsini de toparladık.

Bu sayede sizlere yansıttığımız maaşlar arttı. Belediyenin halen borcu var ama aldığımız günkü gibi değil. Batık ve borçlu bir belediye olmamıza rağmen işçimizin yanında olup bu maaşları ödüyoruz. Bugün Akdeniz Belediyesi'nin, diğer merkez ilçe belediyeler gibi imkânları olsaydı, bugün bu rakamları değil, çok daha farklı ve yüksek rakamları açıklamış olabilirdik.

Bütçemizdeki imkânsızlıklara ve zorluklara rağmen bu artışı yaptığımızın bilinmesini istiyorum. Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri de yerine getirmek adına, bir yandan asfalt, kaldırım, yeni park ve spor tesisleri yapıp hizmet üretirken, bir yandan işçilerimizi düşünerek bu artışı gerçekleştirdik" diye konuştu.

Akdeniz Belediyesi şirketine bağlı ve sendika üyesi 735 işçi olduğunu kaydeden Başkan Mustafa Gültak, "2022 yılı Ocak ayında 5 bin 350 TL; 2022 Temmuz ayında 6 bin 400 TL maaş alan şirket çalışanlarımızın en düşük maaşını, 2023 yılı Ocak ayı itibariyle de 11 bin 150 lira olarak belirledik. Belediyemizin imkânları iyi olsaydı, çok daha fazla bir artış yapardık. Çünkü sizin tek derdiniz evinize ekmek götürebilmek. Ama inanın imkânlarımızı çok zorluyor, borca rağmen bu rakamları veriyoruz.

Geçen seneki 5 bin 350 TL ile bu yılki 11 bin 150'yi karşılaştırdığınızda yüzde 100'ün üzerinde bir zammı işçilerimize vermiş oluyoruz. Yeni yılda; evli ve 3 çocuğu olan işçimiz de 11 bin 400 TL civarında bir ücret alacak" dedi.

Fazla mesai, bayram harçlıkları, eğitim-öğretim ödenekleri eklendiğinde artışın daha fazla olacağına da dikkat çeken Başkan Gültak, "Bu yılki artışla birlikte belediyemiz şirketine bağlı personelimizin en düşük yevmiyesi de 363 TL'ye çıkacak. Nitekim yevmiyeler; geçen yılın Ocak ayında 170 TL; Temmuz ayında ise 221 TL idi.

Dolayısıyla; 2022 yılı Ocak ayı ile 2023 yılı Ocak ayı arasındaki 1 yıllık zaman dilimi dikkate alındığında ücretlerdeki bu yükselişin yüzde 108'lik artışa tekabül ettiğini vurgulamak isterim" ifadelerini kullandı.

Plaket ve çiçek takdiminin ardından toplantı, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın belediye şirket işçileri ile çektiği özçekimle sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Güvenli ekonomi bölgeleri şart'

_assets/fotograflar

Seçer, "Türkiye değişim istiyor"

_assets/fotograflar

Vali Pehlivan, "Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz"

_assets/fotograflar

İşçilere yüzde 30 zam

_assets/fotograflar

Proje ile 5 bin aileye ulaşıldı

_assets/fotograflar

Tarhan, hasarlı binalarla ilgili bilgilendirme yaptı

_assets/fotograflar

Hataylı üreticilere büyük destek

_assets/fotograflar

Ata'mızın Mersin'e gelişinin 100.yıldönümü

_assets/fotograflar

Üreticilere toprak analiz cihazı

close Akdeniz'de işçi maaşı 11 bin TL oldu
Akdeniz'de işçi maaşı 11 bin TL oldu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: