rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

29 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 5.762 (5.746)

Toplam Ziyaret: 25.224.608 (23.166.117)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Kasım 2022
Sayı : 968
Bu kayıt toplam
100 kez okundu.
fb sharer

31 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, eşi Yıldız Pehlivan ile birlikte; Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde düzenlenen '11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü' kapsamında 'Türkiye Yüzyılına Nefes' temalı, 81 İlde, bin 23 noktada eş zamanlı olarak gerçekleştirilen, milyonlarca fidanın toprakla buluşturulduğu etkinliğe katıldı.

31 bin fidan toprakla buluştu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mezitli İlçesi Cemilli Mahallesinde düzenlenen fidan dikim etkinliğinde; 15 Hektar alanda 3 bin 450 kızılçam, bin selvi, 500 keçiboynuzu ve 50 fıstık çamı olmak üzere toplam 5 bin fidan toprakla buluşturuldu. Mersin genelinde 13 ilçenin 31 ayrı lokasyonunda toplamda 31 bin fidan dikimi gerçekleştirildi.

Törende konuşan Vali Pehlivan, 11 Kasım tarihinin Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edildiğini hatırlatarak, "Geleceğe nefes temasıyla yola çıkıldı. Dünyaya nefes ve bu yıl da Türkiye Yüzyılına nefes temasıyla bu faaliyetler hayata geçiriliyor. Burada maksat ülke genelinde orman varlığını çoğaltmak. Ormanları rehabilite etmek, bozulan, yanan orman alanlarını yeniden yeşertmek ve sadece ülkemize değil bütün dünyaya, bütün insanlığa hizmet etmek.

Bizim milletimizin, devletimizin tarihi misyonuna da çok uygun bir hamle, çok uygun bir proje. Çünkü biz tarih boyunca millet ve devlet olarak attığımız her adımı fayda anlamında, hayır anlamında sadece kendi insanımız için değil, bütün insanlığı düşünerek yapmaya çalışmışızdır. Ülkemiz Dünyada ağaçlandırma konusunda en büyük adımları atan ülkelerin başında geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Türkiye genelinde bugüne kadar yaklaşık altı milyar fidan dikilmiştir.

Bu süreçte Mersin ilimizde de yaklaşık dört yüz milyon fidan toprakla buluşturulmuştur. Bu çalışmaların bir kısmı fidan dikmek suretiyle bir kısmı da tohum ekmek suretiyle gerçekleştiriliyor. Nitekim bu yıl ve geçtiğimiz yıl biliyorsunuz orman yangınları yaşadık. Özellikle geçtiğimiz yıl yaklaşık 9.500 hektar ormanımızı bu yıl da yaklaşık 2.000 hektar ormanımızı maalesef yangın afeti nedeniyle kaybettik.

Hemen akabinde Tarım ve Orman Bakanlığımız'ın himayelerinde Orman Bölge Müdürlüğümüz ve ilgili bütün işletme şefliklerimizin gayretleriyle geçen yıl yanan alanlara 27 bin ton tohum ekildi ve bu tohumlar yaklaşık 24 milyon fidan olarak yeşerdi.

İki hafta önce de bu yıl yaşadığımız Büyükeceli yangın alanında hep beraber yine 30 tona yakın tohumu toprakla buluşturduk. Ektiğimiz bu tohumlar da 23-24 milyon fidan olarak yeşerecek. Dolayısıyla sadece yangın alanında 50 milyon civarında fidan yeşermiş olacak.

İlimizde bir yandan fidancılık faaliyetleri devam ediyor. Orman Müdürlüğümüz bünyesinde yıllık ortalama 5-6 milyon civarında fidan üretiyoruz. Bugünkü etkinlik ile İlimiz genelinde 31 bin fidan dikiyoruz. Yılsonuna kadar inşallah 4,5 milyon fidanı daha toprakla buluşturacağız.

Bu rakamla birlikte ilimizde son yıllarda dikmiş olduğumuz fidan sayısı 400 milyonun da üstüne çıkacak. Mersin olarak yaklaşık 1,6 milyon hektarlık yüzölçümümüzün yüzde 53'ü ormanlarımızdan oluşmaktadır. Son 15-20 yılda yapılan çalışmalarla orman alanımızı 53-54 bin hektar artırarak 836 bin hektara çıkarmış durumdayız. Mersinimiz, Antalya ve Kastamonu'dan sonra orman alanı en yüksek üçüncü il konumundadır.

"Bugünkü etkinlikle Kızılçam, Selvi, Keçiboynuzu ve fıstık çamından oluşan fidanlarımızı topraklarla buluşturuyoruz. Burada çocuklarımız var. Onlar da birer fidan. Onlar da bizim geleceğimiz. İşte bu fidanlarla, geleceğimizin temsil eden çocuklarımızla birlikte ormanlarda da ağaçlarımız yeşerecek ve geleceğe nefes olarak doğaya ve insanlığa hizmet etmeye devam edecektir.

Fidan dikmenin ilgili kurumların organizasyonu, görevi teknik olarak da sorumluluğu olmakla birlikte artık çeşitli kampanyalar ile teknolojik imkanlardan da faydalanılarak herkes için oldukça kolay ulaşılabilir hale gelen bir durum olduğuna inanıyorum. Bazen bir SMS'le, bir mesajla dahi bunu kolayca yapabiliyoruz.

Şu anda Milli Ağaçlandırma Günü vesilesiyle Orman Genel Müdürlüğü'nün internet sayfasına girip ağaç edinebiliyoruz. Adımıza fidan dikilmesini sağlayabiliyoruz. İnsanlarımız vatanım için, memleketim için artı ne yapabilirim diye kendine soruyorsa en az bir fidan dikmesini tavsiye ediyorum. Çünkü en az bir fidan dikmesi hem yaşadığı çevreye, hem Ülkemize hem de bütün dünyaya hizmet etmek anlamına geliyor.

Bu çalışmaları devletimiz adına Tarım ve Orman Bakanlığımız ve yerelde Orman Bölge Müdürlüğümüz yürütüyor ki orman teşkilatımız 183 yaşında. Çok tarihi geçmişi olan ve bugüne kadar çok faydalı, güzel hizmetler ortaya koymuş olan bir teşkilat.

Ben bu vesileyle ilimizde ve ülkemizde orman teşkilatında çalışan ve özellikle de yangın anlarında canı pahasına mücadele eden teşkilat mensuplarını sevgiyle, saygıyla, şükranla yad ediyorum.

Ebediyete intikal eden, şehit olan kardeşlerimizi, emekliye ayrıldıktan sonra hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anarken hayatta olanlara da sağlık, afiyetler ve işlerinde başarılar temenni ediyorum" dedi.

Düzenlenen etkinliğe, AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz,Mezitli Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Aslan, Orman Bölge Müdürü Mustafa Yalçın, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, çok sayıda öğrenci ve vatandaşlar katıldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadına şiddete sıfır tolerans

_assets/fotograflar

TSG Katlı otoparkı hizmete açılıyor

_assets/fotograflar

Üreten belediyecilik modeli kazandırıyor

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, Mezitli esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Toroslar'da parklar bakımdan geçiyor

_assets/fotograflar

600 dekar alan badem fidanıyla buluşuyor

_assets/fotograflar

Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

En pahalı baharat Yenişehir'de yetişiyor

_assets/fotograflar

Hobi Parkı'nda sona gelindi

_assets/fotograflar

Lojistikçiler sektöre hazırlanıyor

close 31 bin fidan toprakla buluştu
31 bin fidan toprakla buluştu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: