rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

29 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 6.065 (6.049)

Toplam Ziyaret: 25.224.911 (23.166.420)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Kasım 2022
Sayı : 968
Bu kayıt toplam
136 kez okundu.
fb sharer

KARNAVAL TADINDA FESTİVAL

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 8. Mersin Uluslararası Narenciye Festivali'nin açılış törenine katıldı. Kültür Park sınırları içerisindeki Galatasaray Meydanı'ndaki geniş alanda, karnaval havasında ve coşkuyla başlayan festivale, Mersinliler ilk saatlerden itibaren büyük ilgi gösterdi. Değişik stantların kurulduğu alanda, narenciye ürünleriyle süslenen figürler sergilendi.

Karnaval tadında festival
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Meydanı saran coşku, açılış törenine de yansıdı. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Festival İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir festivale dair konuşmalar yaptı.

Başkan Seçer: "Sektörün, istihdama da katkısı var"

Festivallerin, bir kentin tanıtımı ve insanların bir araya gelmesini sağlayan özel bir etkisinin olduğunu belirten Başkan Seçer, "Bu festivalde limonla, portakalla, greyfurtla anılan Mersin'in en önemli ekonomik değerine sahip tarım ürünü, sadece ekonomik değil toplumsal problemlerimizi de çözmemize yardımcı olan çok önemli bir sektör, yani narenciye sektörü tema olarak alındı.

Bu sektör, kentimizin ekonomisine önemli destek vermesinin yanı sıra, istihdama da yönelik de katkı sunan bir sektör" dedi. Tarım sektörünün, yoğun emek verilen bir sektör olduğu gerçeğini dile getiren Başkan Seçer, bunları geliştirmenin ve tahkim etmenin, hem ekonomik hem de toplumsal olarak Mersin'e katkı sunacağını vurguladı.

"Festivaller, toplumsal barışa önemli katkı sağlar"

Mersin'in göçlerle büyüyen ve Türkiye'nin özeti sayılabilecek bir kent olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, "Mersin'in toplumsal huzuruna, barışına katkı sağlayacak önemli bir etkinlik için buradayız. Her yöreden insanımız burada kardeşçe bir arada. İşte bunu topluma hatırlatmak için, festivaller ekonomiden çok daha önemlidir. Ekonomimiz sıkıntılı olabilir çözeriz, ama toplumsal huzurumuzun kaçtığı bir noktada kolay değildir bunlar" diye konuştu.

Büyük bir aile olduklarını vurgulayan ve festivalin hayata geçmesinde emek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Başkan Seçer, "Atatürk'ümüzün çok önemli bir sözü var Mersin'le ilgili; 'Mersinliler Mersin'e sahip çıkınız.' Bu söz elbette her dönem çok önemliydi, ama şu dönemde daha fazla önemli. Ben de buradan Mersinlilere sesleniyorum; "Mersinliler Mersin'e sahip çıkınız." ifadelerini kullandı.

Vali Pehlivan: "Narenciye vitamin deposu"

Narenciyenin hem ilimiz, hem ülkemiz, hem de dünya için önemli bir ürün olduğunu belirten Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan; narenciyenin vitamin deposu, Mersin'in de narenciye deposu olduğunu ifade etti.

Ülkemizin ve dünyanın tüketimine, burada üretilen ürünlerin çok önemli bir katkısı olduğunu dile getiren Vali Pehlivan, "Festivaller aynı zamanda; kaynaşma, bir araya gelme, festivalin temasını oluşturan konularla ilgili bilgi alışverişinde bulunma, buna zeminler oluşturma ve biraz da tabii ki işin eğlence boyutunu içerir. Bu festival kapsamında, 300'e yakın stant ve 30'a yakın figür ile buralar şenlenmiş durumda. Binlerce vatandaşımız geliyor. İnşallah önümüzdeki yıl daha da geniş kapsamlı bir festivali hep birlikte yapacağız" dedi.

Özdemir: "Figürler, 500 bin adet narenciye ile süslendi"

Festival İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir de, Türkiye narenciye üretiminin yüzde 26'sının, ülkemiz narenciye ihracatının da yüzde 36'sının Mersin'e ait olduğunu belirterek, Mersin'in ihracat gelirinin yüzde 15'inin de narenciyeden geldiğini kaydetti.

Narenciye Festivali'nde yer alan figürlerin 500 bin adet narenciye ile süslendiğini, bu anlamda diğer festivallerden farklı olduğunu ifade eden Özdemir, "Bugün burada Mersin'in en büyük ve en coşkulu buluşmasına bir kez daha ev sahipliği yapıyoruz. Mersin ile özdeşleşmiş, ortak paydamız olan narenciye etrafında, kentimizin tüm dinamikleri yine el ele verdik, kenetlendik ve tek vücut olduk.

Festivalimizde gösteri gruplarından defilesine, gastroshowdan flyboard su gösterisine, kentimizin tüm değerlerini sergileyen stantlarımızdan konserlere kadar çok geniş bir yelpazede etkinliklerimiz var" dedi.

Mersin, festivalde buluştu

Mersin'in yanı sıra çevre illerden insanların da yoğun katılım gösterdiği festivalde, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin ve destek verdiği üreticilerin stantları büyük ilgi gördü. Mersin Büyükşehir Belediyesi standına gelen çocuklara belediye çalışanları tarafından narenciye aromalı kurabiye ikram edilirken, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ise vatandaşlara 1000 adet limon fidesi ile 5 bin paket limon dağıtıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin; alan kurulumundan, satış yapmak isteyen üretici kadınların stantlarına kadar birçok noktada yer aldığına dikkat çeken Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, halkın, göstermiş olduğu ilgi ile bu tür organizasyonlara ciddi anlamda ev sahipliği yaptığını söyledi.

Gökayaz: "Etkinlikleri düzenlemeye devam edeceğiz"

Bu tür festivallerin şehirler açısından çok büyük önemi olduğunu belirten Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, birçok etkinliğin bir arada yer aldığı bu organizasyonların, vatandaşların pandemide biriktirdikleri olumsuz enerjiyi olumluya çevirme noktasında da etkili olduğunu ifade etti.

Geçen hafta 1. Uluslararası Tarsus Festivali'ni de gerçekleştirdiklerini kaydeden Gökayaz, "Vatandaşlarımızın bir araya gelmesi açısından, bu festivaller inanılmaz bir fırsat sunuyor. Biz de bundan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bundan sonraki süreçte de, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin bu tür etkinlikleri düzenlemeye ve destek olmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadına şiddete sıfır tolerans

_assets/fotograflar

TSG Katlı otoparkı hizmete açılıyor

_assets/fotograflar

Üreten belediyecilik modeli kazandırıyor

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, Mezitli esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Toroslar'da parklar bakımdan geçiyor

_assets/fotograflar

600 dekar alan badem fidanıyla buluşuyor

_assets/fotograflar

Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

En pahalı baharat Yenişehir'de yetişiyor

_assets/fotograflar

Hobi Parkı'nda sona gelindi

_assets/fotograflar

Lojistikçiler sektöre hazırlanıyor

close Karnaval tadında festival
Karnaval tadında festival
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: