rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

29 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 5.820 (5.804)

Toplam Ziyaret: 25.224.666 (23.166.175)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Ekim 2022
Sayı : 966
Bu kayıt toplam
217 kez okundu.
fb sharer

KONGRENİN EV SAHİBİ MERSİN

Mersin'in ev sahipliğinde 6-11 Kasım tarihleri arası Yenişehir Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi'nin tanıtım toplantısı gerçekleşti.

Kongrenin ev sahibi Mersin
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Gerçekleştirilen toplantıya Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Uluslararası Turunçgil Konseyi (ISC) Başkanı Kemal Kaçmaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Mustafa Karagöz, Prof. Dr. Bilge Yılmaz ve Prof. Dr. Okan Özkaya katıldı.

Toplantıda konuşan ISC Başkanı Kemal Kaçmaz, akademisyenlerin, üreticilerin, ihracatçıların ve sektör yatırımcılarının bir araya geldiği bu tür kongrelerin sektöre yön verdiğini, bu sebeple kongreyi çok önemsediklerini vurgulayarak, "Ülkemiz, bölgemiz ve Turunçgil sektörü için hayırlı olması dileği ile tüm paydaşlarımızla birlikte el ele vererek başarılı bir organizasyon gerçekleşmesini temenni ediyorum. Bu kongreye ilk kez ülkemizde ev sahipliği yapacağız ve Turunçgil dünyası olarak bunun heyecanını yaşıyoruz" dedi.

Kaçmaz, 'Türkiye küresel bir oyuncudur'

Türkiye yaş meyve sebze ihracatının yüzde 50'sinin Turunçgil ihracatı olduğuna dikkat çeken Kaçmaz, "Bu tablo bize Turunçgil sektörünün artık bir alt grup olmaktan öte başlı başına bir ana sektör olduğunun göstergesidir. Hatay'dan İzmir'e kadar olan ülkemizin kıyı şeridinde üretim ve ihracatı yapılan turunçgillerde ülkemiz, dünya Turunçgil üretim ve ihracatında önemli bir paya sahiptir.

Ülkemiz limon üretiminde 6. sırada ihracatında 3. sırada, mandalina üretiminde 3. sırada ihracatında 2. sırada, greyfurt üretiminde 8. sırada ihracatında 2. sırada yer almaktadır. Bu tabloda gösterilmektedir ki Türkiye Turunçgil sektöründe küresel bir oyuncu olarak yer almaktadır ve bu kongre de sektörümüzün gelişmesinin somut ifadesidir" şeklinde konuştu.

'Festival 12-13 Kasım'da yapılacak'

Turunçgiller ile ilgili her konuya hitap edecek olan kongrede katılımcıların eş zamanlı olarak yapılacak olan EXPO'da paydaşlarını tanıma fırsatı bulacağını belirten Kaçmaz, "Kongre sonunda 12-13 Kasım tarihlerinde geleneksel olarak her yıl yapılan Mersin Narenciye Festivalinde de narenciye sektörü ile ilgili gösterileri izleme fırsatı bulacaklardır. Değerli katılımcılar kongrelerin aynı zamanda turizm sektörü içerisinde ayrı bir yeri var. Kongrede teknik gezilerin yanı sıra kongre öncesi ve sonrasında turistik geziler de bulunmaktadır" diyerek sözlerini tamamladı.

Pehlivan, 'Mersin, üretimin büyük bölümünü karşılıyor'

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ise, Mersin'de ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Turunçgil Kongresi'nin önemine dikkat çekti. Pehlivan, "Turunçgil malumunuz narenciye olarak da ifade edebilir. Portakal, mandalina, liman ve greyfurt gibi meyvelerden oluşur. İçerdiği C Vitamini ve mineral sayesinde insan sağlığı açısında da önemli bir üründür. Tüketimi de dünya genelinde çok yaygındır. Öyle ki 190 ülkede narenciye üretimi yapılıyor. Son verilere göre dünya genelinde 140 milyon ton üzerinde 145 milyon ton narenciye üretiliyor. Ve bunun yaklaşık 5,5 milyon tonu da Türkiye'mizde üretiliyor. Bu da yaklaşık yüzde 25 orana tekabül ediyor.

Sahip olduğumuz bu üretim hacmi ile dünyada 8.'ci Avrupa'da da 2.'ci sıradayız. Türkiye içerisinde ki üretime baktığımız zaman da Mersin İlimiz gerçekten de çok büyük bir üretim payına sahip olduğunu görüyoruz" dedi.

Özellikle limon üretiminde Türkiye'de yaklaşık 1,5 milyon ton civarında limon üretimi olduğunu sözlerine ekleyen Pehlivan, "Bunun yüzde 55'i yani 850 bin ton civarında limon üretimi ilimizde yapılmaktadır. Dolayısı ile bu kongrenin Mersin'de yapılıyor olmasının da sahip olduğu narenciye lojistik konusunda ki üretim kapasitesin büyük bir payı vardır" diye konuştu.

Kızıltan, 'Turunçgil sektörü daha ileriye gidecek'

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan da Turunçgil'in Mersin için en önemli sektörlerden biri olduğunu, Türkiye sınırlarını aşıp dünya çapında da bilinen bir alan oluşturduğunu belirterek, "MTSO olarak Turunçgil tarımını çok önemsiyoruz. Tarım alanlarının genişlemesi için önemli projeler üzerinde çalışıp hayata geçirmek için çalışıyoruz. Tarım ile ilgili büyük AR-GE çalışmalarımız vardır.

Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi ve daha birçok kurum ile beraber kendi memleketimize özgü sulama teknikleri, gübre üretimi üzerinde çalışmalarımız var. Büyük bir projedir. Mersin'de tarımın gelişmesi açısından çok büyük katkıları olacaktır. Uluslararası Turunçgil Kongresi'nin yapılmasını da çok önemsiyoruz. Mersin Turunçgil sektörünün daha ileriye gideceğine inanıyorum. Bu kongrede inanıyorum ki katma değer sağlayacak şekilde Turunçgil ürünlerimizi farklı yollarla değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadına şiddete sıfır tolerans

_assets/fotograflar

TSG Katlı otoparkı hizmete açılıyor

_assets/fotograflar

Üreten belediyecilik modeli kazandırıyor

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, Mezitli esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Toroslar'da parklar bakımdan geçiyor

_assets/fotograflar

600 dekar alan badem fidanıyla buluşuyor

_assets/fotograflar

Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

En pahalı baharat Yenişehir'de yetişiyor

_assets/fotograflar

Hobi Parkı'nda sona gelindi

_assets/fotograflar

Lojistikçiler sektöre hazırlanıyor

close Kongrenin ev sahibi Mersin
Kongrenin ev sahibi Mersin
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: