rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

29 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 5.912 (5.896)

Toplam Ziyaret: 25.224.758 (23.166.267)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
23 Ekim 2022
Sayı : 965
Bu kayıt toplam
178 kez okundu.
fb sharer

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, MEÜ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mersin Üniversitesi öğrencileriyle 'Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası Buluşması' gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, MEÜ öğrencileriyle buluştu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bakan Çavuşoğlu, buluşma öncesinde Valimiz Ali Hamza Pehlivan ve beraberlerindeki heyet ile birlikte Mersin Üniversitesi'nde stant açan çeşitli topluluk ve kulüplerin öğrencileriyle sohbet etti, çalışmalarına ilişkin bilgiler aldı.

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen programa; Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Gençlerin artık diplomasiye ilgi gösterdiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, 'Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası' başlıklı buluşmada yaptığı konuşmasında, sadece sosyal bilimlerde okuyan öğrencilerin değil, tıptan mühendisliğe kadar her bölümdeki gençlerin diplomasiye ilgi göstermesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, gençlerle buluşmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirerek, "Eminim sizlerin soruları olacaktır, önerileri de olacaktır. Sizlerin vizyonundan da faydalanmak isteriz. Eleştirileriniz de olabilir." diye konuştu.

Bugün dünyada çok katmanlı bir dış politika olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Dolayısıyla çok katmanlı olunca da çok aktörlü olması gerekiyor. Tek başına dışişleri bakanının, ilgili diğer bakanlarımızın ve bakanlıkların kariyer diplomatlarımızın üstesinden geleceği bir alan olmaktan çıktı. O yüzden toplumun her kesiminin dış politikaya katkısına biz çok önem veriyoruz. Örneğin, yurt dışına Erasmus ile gidenler var mı aranızda? El kaldıran gençlerimiz var. Yurt dışına eğitim için giden gençlerimizin dış politikaya katkısını ve Türkiye'nin imajına olan katkısını biz o ülkelerde çok gür gördük, duyduk.

Gerçekten gençlerimizle gurur duyuyoruz. Aslında bu bir diplomasi. Zaten Erasmus'u da biliyorsunuz bakanlığımıza bağlı ulusal ajans koordine ediyor. Firmalarımızın yurt dışında ticaret yapması, fuarlara gitmesi, orada projeler üstlenmesi, beraberinde mühendisleri götürmesi, dolayısıyla iş insanlarımızın yurt dışındaki faaliyetleri, yaptıkları ihracat ve güvene dayalı yaptıkları ticaret de ekonomi diplomasinin önemli bir parçasıdır."

Bakan Çavuşoğlu, diplomasiyi "ikili ve çok taraflı diplomasi" diye ikiye ayırdıklarını, son dönem temaslarında çok taraflı diplomasinin yoğunluk kazandığını ifade etti.

Bir ülkenin prestijinin ve sorun çözme kapasitesinin en önemli göstergelerinden birisinin uluslararası teşkilatlardaki temsili olduğuna dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, "Yani sadece üyelik, gözlemcilik, ortaklık statüsünden bahsetmiyorum. Ne kadar örgüte üyeysek karar mekanizmalarında da o kadar yer alabiliriz. Masada yer alırız ama bunun için sadece üye olmak yetmez. Oralarda da aktif olmak lazım." diye konuştu.

Program, Bakan Çavuşoğlu'nun öğrencilerin sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadına şiddete sıfır tolerans

_assets/fotograflar

TSG Katlı otoparkı hizmete açılıyor

_assets/fotograflar

Üreten belediyecilik modeli kazandırıyor

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, Mezitli esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Toroslar'da parklar bakımdan geçiyor

_assets/fotograflar

600 dekar alan badem fidanıyla buluşuyor

_assets/fotograflar

Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

En pahalı baharat Yenişehir'de yetişiyor

_assets/fotograflar

Hobi Parkı'nda sona gelindi

_assets/fotograflar

Lojistikçiler sektöre hazırlanıyor

close Bakan Çavuşoğlu, MEÜ öğrencileriyle buluştu
Bakan Çavuşoğlu, MEÜ öğrencileriyle buluştu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: