rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

29 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 6.419 (6.403)

Toplam Ziyaret: 25.225.265 (23.166.774)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Ekim 2022
Sayı : 964
Bu kayıt toplam
211 kez okundu.
fb sharer

'ÇOK GÜÇLÜ BİR KENTTE YAŞIYORUZ'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nde üretici kadınlarla buluştu.

'Çok güçlü bir kentte yaşıyoruz'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen etkinliğe katılan Başkan Seçer, konuşmasına Bartın'da yaşanan maden kazasında hayatlarını kaybeden madencileri anarak başladı. Seçer, "Yasalar ve uygulayıcılar, olası felaketleri önleyecek tedbirler almak zorundadır. Türkiye'de kanunlara herkes riayet etmek zorunda olmalı. Çok daha fazla kazanayım amacıyla, kanunları yok sayanlara aman vermemeliyiz" dedi.

"Tarımsal alanda desteklerimiz ve eğitimlerimiz sürüyor"

'Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim" projesinden şu anda 180 yetiştiricinin faydalandığını ve bunların içerisinde kadın yetiştiricilerin önemli bir yer tuttuğunu belirten Seçer, "Bugüne kadar desteğimizden yararlanan 180 ailenin 94'ü kadın üretici ve bizden toplamda 2 bin 350 hayvan almışlar. Kazanç adını taşıyan projemizden 96 kadın üreticimiz yararlanmış. Toplam 9 bin 600 kaz kazanmışlar, bunu yetiştiriyorlar" dedi.

Başkan Seçer, Silifke'deki Gazi Çiftliği'nde gerçekleştirilen etkinlik ve eğitimlerden de bahsederek, kadın üreticilere kompost gübre eğitiminden, paketleme ve satışa, ambalaja, birçok konuda orada kadınlarımıza eğitim verildiğini hatırlattı. Başkan Seçer, Darısekisi'nde de çok güzel bir Örnek Köy kurulduğunu anımsatarak, "Bu işler Mersinden Kadın Kooperatifi'nin katkılarıyla, Milli Eğitim'in, Halk Eğitim'in destekleriyle oldu" diye konuştu.

Meral Seçer: "Ayaklarınız yere daha sağlam basacak"

Mersinden Kadın Kooperatifi ve gönüllülük çalışmaları hakkında konuşan Meral Seçer de 2019 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde Kadın ve Aile Hizmetleri Gönüllülük Şubesi'nde gönüllü olarak yola koyulduklarını belirterek, "Kadınlarımızla sohbetlerimizde ürettiklerini değerlendirmek, bunların aile ekonomilerine katkılarını sağlamak istiyorlardı, ancak bunları tek başlarına yapamazlardı. Böyle bir durum sonucunda Mersin'de, 2019'dan beri çok şahane olaylar gelişti" ifadelerine yer verdi.

Meral Seçer, bu süreç içerisinde hayata geçirilen projeler sayesinde, üreten ve sosyalleşen kadınların sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, "Kadın Üretici Pazarları sayesinde, kadınların ürettiği ürünler sadece pazarlarda değil, Mersin'de ve ulusal pazarlarda da duyulmaya başladı. Sonuçta şunu gördük; ürettiğinizin kıymetini bildiğinizde, ayaklarınız yere daha sağlam basacak" dedi.

Antmen: "Ne güzellik görüyorsanız o kadının eseridir"

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, üretimin ana gücünün kadınlar olduğunu belirttiği konuşmasında, kadınların her işi başarabileceğini kaydetti.

Antmen, "Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin projeleriyle, sadece emekçi değil, üretici ve patron da oluyorsunuz. Kendinizi asla erkeklerden daha az çalışır, emek verir veya daha az başarılı görmeyin" ifadelerini kullandı.

Kızıltan: "Erkeklere güvenmeyin, kendinize güvenin"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, "Bu kadar üretken, üreten, üretmeye kendini adamış kadının karşısında konuşmak yürek işi. Ben hepinizi takdir ediyorum, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Erkeklere güvenmeyin, kendinize güvenin. Hepinizin başarısı, kendi başarınızdır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi'nin projelerini başarıyla yürüten kadınlara çiçek takdiminde bulundu ve kadın üreticiler de Başkan Seçer'e kendi yetiştirdikleri ürünlerden hediye ettiler.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadına şiddete sıfır tolerans

_assets/fotograflar

TSG Katlı otoparkı hizmete açılıyor

_assets/fotograflar

Üreten belediyecilik modeli kazandırıyor

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, Mezitli esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Toroslar'da parklar bakımdan geçiyor

_assets/fotograflar

600 dekar alan badem fidanıyla buluşuyor

_assets/fotograflar

Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

En pahalı baharat Yenişehir'de yetişiyor

_assets/fotograflar

Hobi Parkı'nda sona gelindi

_assets/fotograflar

Lojistikçiler sektöre hazırlanıyor

close 'Çok güçlü bir kentte yaşıyoruz'
'Çok güçlü bir kentte yaşıyoruz'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: