rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

29 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 6.261 (6.245)

Toplam Ziyaret: 25.225.107 (23.166.616)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Ekim 2022
Sayı : 964
Bu kayıt toplam
237 kez okundu.
fb sharer

KIZILTAN, 'PLANLI MERSİN HEDEFİMİZDİR'

Türkiye'nin en eski odalarından biri olarak 1886 yılından bu yana kent ve bölge ekonomisine yön veren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, (MTSO) yeni meclis üyeleri ve yönetim kurulunu belirlemek üzere 5 Kasım 2022 tarihinde sandık başına gitmeye hazırlanıyor.

Kızıltan, 'Planlı Mersin hedefimizdir'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Güven tazelemek için yeniden aday olan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, yaptığı yazılı açıklama ile MTSO'nun sadece kentin ekonomisi özelinde görev yapan bir kurum olmadığını, aynı zamandan kentin bir çok konusuna dokunan bir kurum olduğunun altını çizdi.

Kızıltan açıklamasında şunları söyledi: "Böylesi büyük bir camiadan doğal olarak kentimizin de geniş çaplı beklentisi olması, hedeflerimizi öğrenmek istemesi çok normal. Bizler de bunun bilinci ve sorumluluğuyla projelerimizi ortaya koyuyoruz. Hedeflerimiz; ekibimizden ve tüm Oda çalışanlarımızdan, özellikle, tek tek ziyaret ettiğimiz tabanın sesi olan üyelerimizden aldığımız bilgilerden yoğrularak ortaya çıkan hedeflerdir.

Bu hedefler MTSO Meclisimizden, Odamızın sorun tespiti ve çözüm üretme merkezi olan MTSO Meslek Komitelerimizden gelen değerli fikirlerden damıttığımız değerli hedeflerdir. Bundan dolayı hayali değil, gerçekçi, ayağı yere basan, somut çıktıları olan, üyelerimize ve kent ekonomisine somut katkı veren hedeflerdir.

Adımız duyulsun diye iş yapmadık

Son dört yıllık görevimizde - ki 2 yılı pandemi sorunu ve kısıtlamalarıyla geçen zor bir dönemdi - ses getirsin, sadece adımız duyulsun diye yaptığımız bir projemiz olmadı. Aksine somut çıktısı olmayan, üyelerimize ve kentimize somut katkı vermeyecek hiçbir projenin peşine düşmedik.

İşte benim görevim bu doğru hedeflere sahip çıkmak ve hayata geçirilmesinin önünü açmaktır. Yeni dönemde bu gerçekçi hedeflerden birincisi; yani ilk işimiz Mersin'in baştan aşağı planlanması olacaktır. Planlı bir ekonomi, planlı bir Mersin hedefimizdir. Bu aslında zaten başladığımız, yeni dönemde de inşallah tamamlayacağımız bir iştir. Tarım, lojistik, turizm, sanayi, madencilik gibi Mersin'in hangi değeri varsa, katma değer yaratacak şekilde planlaması yapılacaktır.

Mersin, dünya kenti olmaya yakışır bir ekonomiye kavuşacak

Mersin Ana Konteyner Limanı'nın yapılması için çok ciddi ve güçlü bazı yatırımcı gruplar ile temas halindeyiz. En önemli hedeflerimizden biri ana konteyner limanının inşası ve işletilmesidir. Ya yatırımın parçası olacağız, ya yatırımcı bulacağız.

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın uluslararası uçuşların merkezi haline gelmesi için havalimanının yüklenicisi ile işbirliğimizi ve desteğimizi arttırarak devam ettireceğiz. Özellikle havalimanı çevresinin hava lojistiğine ve ticarete katkı verecek şekilde düzenlemesi için çaba serf edeceğiz. Sanayi hizmetlerimizin çeşitliliğini arttırarak, küçük sanayiciden büyük sanayiciye başta eğitimden, nitelikli eleman yetiştirmeye, ürün ve ihracatı geliştirmeye, enerji verimliliğine, yeşil mutabakata uyuma, endüstriyel tasarım ve dijitalleşmeye kadar destek vermek yine önceliğimiz olacaktır.

Ticaret hayatında haksız rekabetle ve kayıt dışılıklarla mücadele edip eşit şartlarda bir ticaret ortamı sağlayacak ve işini dürüstçe yapan girişimcilerimizi koruyacak adımlar atacağız. Elbette, Mersin'in uluslararası bir kent olması için birçok etkinlik planlıyoruz. Öncelikle, Mersin'de konularında uzman ve tanınır uluslararası liderlerin, ekonomistlerin, çevrecilerin, yatırımcıların, medya temsilcilerinin katılacağı Davos benzeri bir etkinlik planlıyoruz. Senede ya da iki senede bir olacak bu etkinlik tüm Mersin'i dünya kamuoyuna tanıtacak ve gündem yapacaktır.

MTSO Atölye1886 -Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi'mizde düzenlenen eğitimler her sektöre nitelikli eleman yetiştirmek üzere üyelerimizin talepleri doğrultusunda güncellenerek sürdürülecektir. 2018 yılından bu yana yaptığımız görevlerimizde tüm sektörlerimizle iç içe olduk, sorunlarının çözümü için çok çaba sarf ettik, gereksinimlerini, önerilerini raporladık.

Mersin çok yönlü bir kent

Sektörlerimize yönelik özel projeleri sektör temsilcileri ile birlikte oluşturmaya devam edeceğiz. Şehrin çok gereksinim duyduğu sektörel ticaret ve sanayi sitelerinin yapılması konusu da önceliklerimizdendir. Yeni nakliyeciler sitesinin yapılması kararının alınmasında Mersin Büyükşehir Belediyesi ile sıkı iş birliği ve sektörle birlikte ısrarlı takibimiz önemli rol oynamıştı.

Bu konularda sektörle birlikte sıkı çalışmalarımız sürecektir. Mersin çok yönlü bir kenttir. Ekonomik kimliği birden fazladır ve her sektöründe iddialıdır. Jeopolitik olarak hemen hemen her sektörün kolayca kurulup gelişebileceği olanaklara sahip bir kenttir. Bundan dolayı Mersin'i oluruna bırakamayız. Mersin, birbirinden habersiz kurumların, birbirinden habersiz yatırımlarıyla karmaşa içinde büyüyen bir kent olamaz. Kentin sahibi olan Mersinliler olarak kendi kentimizi kendimiz planlayacağız.

Mersin dinamiklerinin uyum içinde çalışmasına destek vereceğiz

Bunu yaparken MTSO olarak; tüm kurumlarıyla işbirliği ile kent ekonomisini planlayıp kalkındıracak planlamalar ve projelerimiz hazırdır. MTSO'nun son dört yıllık çalışmalarında Odamızın gösterdiği faklı bir vizyonla Mersin dinamikleri hiç olmadığı kadar uyum içinde çalışmıştır. Eksikler olabilir, önemli olan kentin kurumlarının geçmişte sürekli kavga eden, birbirini rakip gören anlayışının Odamızın son dört yıllık tavrı ve kucaklayıcı yaklaşımları ile ortadan kalkmış olmasıdır.

Bu, Mersin için çok büyük bir kazanımdır. Mersin dinamikleri artık birbirinden habersiz adım atmayacaktır. Mersin artık plansız adım atmayacaktır. Kim Mersin'e bir yatırım yapmak isterse, ister özel ister kamu olsun, Mersin'in kendi planlarına uygun olmasına dikkat edecektir.

Bu vesileyle Kasım ayında yapılacak olan Oda seçimlerimizin demokrasi ve Cumhuriyet değerlerimize yakışan olgunluk içinde geçeceğine inanıyorum. Oda seçimlerinin kentimize ve iş camiamıza hayırlar getirmesini diliyorum."



Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadına şiddete sıfır tolerans

_assets/fotograflar

TSG Katlı otoparkı hizmete açılıyor

_assets/fotograflar

Üreten belediyecilik modeli kazandırıyor

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, Mezitli esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Toroslar'da parklar bakımdan geçiyor

_assets/fotograflar

600 dekar alan badem fidanıyla buluşuyor

_assets/fotograflar

Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

En pahalı baharat Yenişehir'de yetişiyor

_assets/fotograflar

Hobi Parkı'nda sona gelindi

_assets/fotograflar

Lojistikçiler sektöre hazırlanıyor

close Kızıltan, 'Planlı Mersin hedefimizdir'
Kızıltan, 'Planlı Mersin hedefimizdir'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: