rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

29 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 5.836 (5.820)

Toplam Ziyaret: 25.224.682 (23.166.191)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
31 Temmuz 2022
Sayı : 953
Bu kayıt toplam
421 kez okundu.
fb sharer

KADINLAR ÖĞRENDİKÇE GÜÇLENİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi bünyesinde hizmet veren Mevlana Kadın ve Çocuk Atölyesi'nde okuryazarlık ve dikiş kursu eğitimi alan kadınlar sertifikalarını aldı. Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer'in de katılımıyla düzenlenen programda, dikiş kursunu tamamlayan kadınlara MEB onaylı 'Triko Konfeksiyoncu', okuryazarlık eğitimini tamamlayan kadınlara ise MEB onaylı 'Okuryazarlık Belgesi'ni Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer verdi.

Kadınlar öğrendikçe güçleniyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, Mevlana Kadın ve Çocuk Atölyesi'nde, kadınların kendi ayakları üzerinde durup hayatlarını idame ettirebilmeleri için farklı alanlarda çeşitli kurslar açıyor. Bu kapsamda açılan dikiş kursu ve okuryazarlık kursuna katılan kadınlar, Halk Eğitim Merkezi'nden görevlendirilen öğretmenlerden eğitim aldı.

Okuma Yazma kursuna katılan 19 kadın 'Okuryazarlık', dikiş kursuna katılan 10 kadın ise 'Triko Konfeksiyoncu' belgesini almanın mutluluğunu yaşadı. Dikiş kursuna katılan kadınların diktikleri kıyafetler atölyede sergilendi.

Açıldığı günden bugüne kadar toplam 70 kadının dikiş öğrendiği kursta, 55 kadın sertifika almaya hak kazandı. Toplam 45 kadın ise okuma yazma öğrendi. Ev kadınlarının hem sosyalleşmelerine, hem de aile bütçelerine katkı sağlayan Büyükşehir'in dikiş kursu ile kadınların günlük yaşantılarında birçok konuda hayatlarını kolaylaştıracak olan okuma yazma kursu, yeni kursiyerleri ile yoluna devam ediyor.

Dikiş kursunda kadınlar sanayi tipi dikiş makinesi ve sanayi tipi overlok makinesi ile eğitim aldı. Kadınlar, aldıkları sertifikalar sayesinde terzilik ile ilgili birçok iş kolunda ve atölyelerde çalışabilecek. Evlerinde kendilerinin ve aile üyelerinin kıyafetlerini de diktiklerini söyleyen kadınlar, sadece kumaş parasına birçok kıyafet diktiklerini belirtirken, kimi kadınlar da parça başı ücretlendirme ile kazanç elde ettiklerini ifade ettiler. Büyükşehir Belediyesi bu kurslarla kadınların hayatlarına dokunup, onların sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda güçlenmelerini hedefliyor.

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı ve Kadın ve Aile Hizmetleri Gönüllüler Şube Müdürlüğü'nün ilk gönüllüsü Meral Seçer, okuma yazma ve dikiş kursiyerleri ile bir araya gelerek, keyifli bir sohbet yaptı. Okuma yazma öğrenen kadınları tebrik eden Seçer, bunun çocuklar için de çok önemli olduğunu ifade ederek, "Anne güçlü olursa, çocuklar daha da güçlü olur" dedi.

Seçer, dikiş kurslarında kadınların fikir alışverişinde bulunarak ürünleri çeşitlendirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bir arada olmak hoş bir ortam yaratıyor. Böylece ev ortamından da biraz ayrılmış oluyorsunuz. Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımıza, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hanım'a, Havva Hanım, Melike Hanım ve personellerine yürekten teşekkür ediyorum. Böyle bir atölyenin olması hem bu tür faaliyetlerin gerçekleşmesini kolaylaştırıyor, hem de kendinizi daha güvende hissederek geliyorsunuz. Sonuçta belediyenin yeri diye çocuklarınızı rahat bırakıyorsunuz" dedi.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi'nde bir gönüllük şubesi olduğunu ve ilk üyesinin kendisi olduğunu vurgulayan Seçer, "Ben burada gönüllü olarak çalışıyorum. Kadınlarımıza neler yapabiliriz? Onların hayata daha sıkı tutunmaları için, daha sağlam basmaları için, çocukları için neler yapılabilir noktasında fikir alışverişinde bulunuyoruz. Hareket noktasında da Büyükşehir devreye giriyor, biz de çalışmalara destek veriyoruz. Ben şunu gördüm; sizler isteyip kendiniz başarmışsınız. Bunun için evin odasında bir yeri boşaltsanız bile, yapmak istedikten sonra sizlerin her şeyi yapabileceğinize kesinlikle inanıyorum" diye konuştu.

Meral Seçer, bir anket yapılacağını ve ona göre de en çok talep edilen kursun açılacağını belirtti. Seçer, ayrıca Alo 185 Teksin hizmetinin de detaylarını aktararak, birçok konudaki talebi Büyükşehir'e aktarabileceklerini ve kısa sürece cevap alabileceklerini kaydetti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadına şiddete sıfır tolerans

_assets/fotograflar

TSG Katlı otoparkı hizmete açılıyor

_assets/fotograflar

Üreten belediyecilik modeli kazandırıyor

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, Mezitli esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Toroslar'da parklar bakımdan geçiyor

_assets/fotograflar

600 dekar alan badem fidanıyla buluşuyor

_assets/fotograflar

Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

En pahalı baharat Yenişehir'de yetişiyor

_assets/fotograflar

Hobi Parkı'nda sona gelindi

_assets/fotograflar

Lojistikçiler sektöre hazırlanıyor

close Kadınlar öğrendikçe güçleniyor
Kadınlar öğrendikçe güçleniyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: