rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

29 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 6.251 (6.235)

Toplam Ziyaret: 25.225.097 (23.166.606)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
31 Temmuz 2022
Sayı : 953
Bu kayıt toplam
445 kez okundu.
fb sharer

BAŞKAN SEÇER PLAJLARI GEZDİ..

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Denizkızı Turizm A.Ş.'nin işlettiği Akkum, Kumkuyu ve Töbank plajlarını gezdi. Plajlarda Mersin'in masmavi denizinde huzurlu bir tatil geçiren vatandaşlara "İyi tatiller" dileyen Başkan Seçer, Altın Portakal ve Faruk Şıhman sitelerinde vatandaşlarla bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinledi.

Başkan Seçer plajları gezdi..
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Silifke ve Erdemli'deki halk plajı gezileri ile vatandaş buluşmalarında Başkan Seçer'e CHP Silifke İlçe Başkanı Bünyamin Uçar, CHP Erdemli İlçe Başkanı Ahmet Dursen Şahin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri ve bürokratlar eşlik etti.

Hesap vermek için vatandaşlarımızla buluşuyoruz

Başkan Seçer, Akkum Plajı ile başlayan saha programına sırasıyla Kumkuyu ve Töbank plajları ile devam etti. Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinin bölgeye değer kattığını ifade eden vatandaşlar, Başkan Seçer'e teşekkür ettiler.

Programını Tırtar Mahallesi'nde bulunan Altın Portakal ve Limonlu Mahallesi'nde bulunan Faruk Şıhman tatil sitelerinde vatandaşlarla buluşarak sürdüren Başkan Seçer, vatandaşla buluşmanın kendilerine hizmet noktasında ayrı bir değer kattığını ifade ederek, "Vatandaşlarımız talepleri, önerileri ve teklifleriyle bizi daha iyi işler yapmaya sevk edebiliyor. Hiç aklımıza gelmeyen bir fikir, çok güzel sonuçlar ortaya çıkartabiliyor. Onun için de vatandaşla buluşmayı önemsiyoruz.

Bu gezilerimizin birinci nedeni bu. İkinci nedeni vatandaşa hesap vermek. Neticede biz bir ticarethane değil, kamu kurumu yönetiyoruz. '3 yıldır görevdesin, neler yaptın, neler yapacaksın' diye soran vatandaşa, hesap vermek zorundayız.

Üçüncü neden ise son derece insani bir durum. Yani ben bir siyasetçi olarak hep bunu söylüyorum kendi kendime. Bunu samimiyetle söylüyorum. Allah beni halkın karşısına çıkamayacak duruma getirdiği anda ya canımı alsın, ya da bildiği gibi yapsın. En başta ülkemizi düşünmek, doğru, yararlı ve genel anlamda insanlık yararına işler yapmak bizim genel ilkemiz" dedi.

"Adımıza yaraşır bir hizmet yapma arzusu içerisindeyiz"

Vatandaşlar tarafından kendilerine iletilen bazı sorunların aslında Büyükşehir'in sorumluluğunda olmayan alanlardaki sorunlar olduğunu ve bunun sebebinin de kurumlar arası yetki karmaşasından kaynaklandığını belirten Başkan Seçer, "Şimdi D-400 Karayolu. Karayolları'na ait bir yol güzergahıdır. Ara sokağa sapın, Erdemli Belediyesi'ne ait bir yoldur. Orman yoluna girin, Orman'a aittir.

Çöp toplama görevi Büyükşehir'in değil, ilçe belediyesinindir. MESKİ'ye ödediğiniz su faturalarında yer alan Çevre Temizlik Vergisi Büyükşehir'e değil, ait olduğunuz ilçe belediyesine gider. Vatandaşlar maalesef bu görev, yetki ve sorumluluk alanlarını pek bilmediği için, çözüm arayanın aklına hemen Büyükşehir geliyor. Biz de adımıza yaraşır bir hizmet yapma arzusu içerisindeyiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne ait kronikleşmiş sorun yoktur. Biz görevimizi harfiyen ve hakkıyla yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

"MESKİ'nin, uzun vadeli kredi bulması gerekir"

Bazı yerlerde kanalizasyon sorunlarının olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, "Bu gerçeği görmek lazım. Yalnız şunu unutmayalım. Türkiye'nin bütün illerindeki Sular İdareleri, çok eskiden kalma İSKİ Kanunu'yla yönetilir. MESKİ'nin gelirinin yüzde 90-95'i, vatandaşın ödediği su fatura bedelleridir. Bu gelir kaynaklarıyla da size temiz içme suyunu sağlar.

Vidanjör hizmetlerini verir. Kanal tıkanmalarında gelir müdahale eder ya da diğer hususlarda size projeler geliştirir. Bütün bunlar parayla olur, ama bu para ona yetmez. Mutlaka uzun vadeli krediler bulması gerekir. Bunun da kaynağı İller Bankası'dır" dedi.

"İller Bankası tamamen siyasileşmiştir"

İktidarın sevk ve idaresinde bulunan İller Bankası'nın ise tamamen siyasileştiğini vurgulayan Başkan Seçer, "Açık açık söylüyorum. Adaletten bahsederek sözüme başladım. Burada bir adaletsizlik var. Ben adaletsizliği eleştiren bir Belediye Başkanıyım. Bunları, Türkiye'nin 9. büyük ili, vergi sıralamasında 5. veya 6. ili, Türkiye'nin en stratejik illerinin başında gelen Mersin'in Büyükşehir Belediye Başkanı olarak söylüyorum. Ben Mersin'e daha fazla hizmet etmek istiyorum. Ama ortada bir adaletsizlik var. Biz 39 milyon Euro hibe ve uygun vadeli finans maliyetli kredi aldık. Henüz cebimize girmedi.

Bu konuları 3 yıl önce konuştuk. Geldim Tömük'e söz verdim. Orada birçok vatandaş, 'Aman kurtar bizi bu rezaletten' dedi. En kısa zamanda çözülecek dedik, proje tamam. Avrupa Birliği ile görüşmeler tamam. 15 milyon Euro kredi tamam. 3 seneyi geçti. Meclis toplantılarında defalarca konuyu gündeme getirdim. Cumhur İttifakı Meclis üyelerini Bakan'la konuşmaya, görüşmeye zorladım. Çünkü koordinasyonu İller Bankası yapıyor. Sakın sözlerimi yanlış değerlendirmeyin. Bu aksaklıklar ve ayrımcılık anlayışına rağmen, biz hizmetlerimizi yapacağız. Fakat, hangi şartlarda bu hizmetleri yaptığımızın da bilinmesini isterim" ifadelerini kullandı.

"Gemilere 75 milyon lira civarında ceza kestik"

Teknelerin, açıktan direk geçen veya Liman'a gelen gemilerin denizde kirlilik yarattığına dikkat çeken Başkan Seçer, "Bu bölgelerde genelde, turist gezdiren tekneler ya da özel teknelerin sintinelerinden kaynaklı ciddi sorunlar var. Bir de siteler arıtmalarını kurarlar, buranın denetimi Çevre Bakanlığı'na aittir ve online izlenir. Ama görüyorum ki sitelerde bu sorunlar bölgesel olarak büyüyor ya da küçülüyor. Arıtmada çalışmadan geldiği gibi kanalizasyon denize boca ediliyor. Şimdi bütün bunlar bir başına Büyükşehir'in baş edeceği sorunlar değil. Denetleme görevinde bazı sıkıntılar var.

Örneğin deniz içerisinde, deniz taşıtlarının yarattığı kirliliği denetleme görevi Büyükşehir'in. Çevre Bakanlığı, Mersin Limanı ve bölgesinde bana bir alan çizmiş. Halbuki ben, Anamur'a kadar olan tüm sahil şeridini talep ettim. 3 yıldır cevap dahi yazmadılar. Bugünkü dar alanda, şu ana kadar gemilere 75 milyon lira civarında ceza tahakkuk ettik. Bizim çevre koruma hiç affetmiyor. Bir gemi, denize, uygun olmayan bir kimyasalı döksün bakalım. Neyse ceza 1 milyon, 2 milyon. Cezalar çok ağır" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadına şiddete sıfır tolerans

_assets/fotograflar

TSG Katlı otoparkı hizmete açılıyor

_assets/fotograflar

Üreten belediyecilik modeli kazandırıyor

_assets/fotograflar

Başkan Seçer, Mezitli esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Toroslar'da parklar bakımdan geçiyor

_assets/fotograflar

600 dekar alan badem fidanıyla buluşuyor

_assets/fotograflar

Vitamin C Şenliği yapıldı

_assets/fotograflar

En pahalı baharat Yenişehir'de yetişiyor

_assets/fotograflar

Hobi Parkı'nda sona gelindi

_assets/fotograflar

Lojistikçiler sektöre hazırlanıyor

close Başkan Seçer plajları gezdi..
Başkan Seçer plajları gezdi..
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: