rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Ağustos 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 4.323 (4.240)

Toplam Ziyaret: 24.440.580 (22.413.612)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Temmuz 2022
Sayı : 952
Bu kayıt toplam
155 kez okundu.
fb sharer

ÖRNEK PROJE KURUMLARLA PAYLAŞILDI

Yenişehir Belediyesinin yaklaşık 3 yıl önce Türkiye'de bir ilke imza atarak hayata geçirdiği Erken Çocukluk Gelişimi Projesi; Yenişehir Modeli ile yüzlerce çocuk ve aileye gelişimsel destek verildi. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve projede iş birliği yapılan Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Ozana Ural'ın katılımıyla düzenlenen toplantıda kurum ve üniversite temsilcileriyle proje deneyimi paylaşıldı, iş birliği için görüş alışverişinde bulunuldu.

Örnek proje kurumlarla paylaşıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Yenişehir Belediyesi, erken çocukluk gelişiminde model olan projenin tüm Türkiye'ye yaygınlaşması için çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamında kurulan Yenişehir Belediyesi Akademi'de yapılan toplantıda Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Mersin Üniversitesi ve Toros üniversitesi temsilcilerine projenin detayları ve proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Aile ve Evlilik Hayatı Eğitimi, 0-3 Yaş MABEP, 0-3 Yaş Bebek Kütüphanesi, 0-6 Yaş Gelişim Değerlendirme, 0-6 Yaş Özel Eğitim, 3-6 Yaş BETEM ve 6-8 Yaş Atölye Temelli Eğitim basamaklarından oluşan proje hakkında konuşan Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, "Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı ve başarılı olabilmeleri için el birliğiyle hareket etmeliyiz." dedi. Başkan Özyiğit, "Böyle bir masanın oluşması hem kentimiz hem ülkemiz için çok kıymetli.

3 yıl kadar önce yola çıktık. Önemli sonuçlar aldık, yaptığımız işin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Yüzlerce çocuğumuza ve ailemize bu proje ile destek verdik. Biz buradan biz mum ateşi yaktık. Önümüzdeki süreçte bu projenin tüm Türkiye'ye yayılmasını diliyoruz. Ülkemizde eğitim 6 yaşından itibaren başlıyor ama bilim insanları çocukların zihinsel gelişiminin yüzde 80-90'nının 0-3 yaşları arasında tamamlandığını söylüyor. Çocukların zihinsel gelişiminin çok erken yaşlarda başlıyor olması, tabi ki o alana yatırım yapmanın zorunluluğunu da beraberinde getiriyor." İfadelerini kullandı.

Başkan Abdullah Özyiğit, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bizim yapmak istediğimiz, bu işin çoban ateşini buradan yakmak, gerekli altyapıyı oluşturmak ve yapılabildiğini göstermek. İzmir Büyükşehir Belediyemizden geçtiğimiz ay Yenişehir'e geldiler, kendilerine projemizi anlattık, umut ediyoruz ki yakın zamanda orada da başlayacak.

Önceki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hocamıza bu projemiz ile ilgili sunum yaptım. O da son derece mutlu oldu. Ancak kısa süre sonra görevinden ayrıldı. Önümüzdeki süreçte doğru örneği ortaya koyabilirsek, projeyi tüm ülkeye yayabiliriz. Bu proje fikri CHP Mersin İl Başkanlığı döneminde yaptığımız bir çalıştaydan sonra ortaya çıktı. O çalıştayda erken çocukluk eğitiminde dünyada son sırada olduğumuzu ve ülkemizde bu alanda herhangi bir eğitim verilmediğini gördük. Yenişehir'de bu alana yatırım yapmak istedik.

Bu konuda araştırmalar yaptık, Ozan Ural hocamıza ulaştık. Kendileri de her zaman yanımızda oldular. Gönüllülük olmadığı sürece bu tarz işlerde başarıya ulaşmak mümkün değil. Severek çalıştık ve başarmak ortak hedefimiz oldu. Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Bölümü akademisyenleri ile bir araya geldik. Mesafeler uzak ama gönüllüler yakın oldu ve böyle bir projeye başladı. Kısa sürede güzel işler başardık ama dediğimiz gibi asıl hedefimiz projenin ülkemize yaygınlaşması. Proje destek veren herkese ve katılan tüm ailelere teşekkür ediyorum. Tüm ebeveynlerimizi projemize dahil olmaya davet ediyorum."

Katılımcıların görüşlerinin de alındığı bilgilendirme toplantısından sonra kurum ve üniversite temsilcileri projenin yürütüldüğü Yenişehir Belediyesi Akademi ve Yenişehir Belediyesi Beceri Temelli Eğitim Merkezi'ni gezdi.

Yenişehir Belediyesi, Erken Çocukluk Gelişimi Projesi; Yenişehir Modeli ile Avrupa Komisyonu Erasmus+ hibe programına da başvuracak.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Toroslar'da Festival var!

_assets/fotograflar

Gültak, "Hizmet vermemiz engellenemez"

_assets/fotograflar

En düşük ücret 7 bin 268 lira oldu

_assets/fotograflar

Atrau, işbirliğini artırmak istiyor

_assets/fotograflar

Yaylalar cazibe merkezi oldu

_assets/fotograflar

Pro Beach Tour Mersin etabı sona erdi

_assets/fotograflar

Gençlik kampı çok beğenildi

_assets/fotograflar

Lösev gençlik buluşması Adana'da

_assets/fotograflar

Gençler İş Kulübü eğitimi aldı

_assets/fotograflar

Merve ve İstemihan Can muhteşem bir düğünle evlendi

close Örnek proje kurumlarla paylaşıldı
Örnek proje kurumlarla paylaşıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: