rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Ağustos 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 4.244 (4.161)

Toplam Ziyaret: 24.440.501 (22.413.533)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Temmuz 2022
Sayı : 952
Bu kayıt toplam
214 kez okundu.
fb sharer

DİNÇER, 'ESNAF VERGİ VE PRİM YÜKÜ ALTINDA'

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, asgari ücrette yaşanan artışla birlikte kendi primini kendi cebinden ödeyen ve yanında çalıştırdığı personelinde SGK yükünü üstlenen esnaf ve sanatkarların 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla ödediği 4/b (Bağ Kur )priminin 2 bin 232 lira, yüzde 5 indirimli primin ise bin 908 lira seviyesine çıktığını belirterek, hiçbir esnafın bu prim yükünün altından kalkamayacağını söyledi.

Dinçer, 'Esnaf vergi ve prim yükü altında'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Hammadde maliyetleri azaltılmalı

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, asgari ücrette yaşanan artışın esnaf ve sanatkarların başta SGK primi olmak üzere ödediği tüm vergi ve harçlar ile yanında çalıştırdığı personelin işveren payının artmasına neden olduğunu belirterek, esnafın üzerindeki vergi ve prim yükünün azaltılması için gerekli hibe ve desteklerin biran önce devreye konulmasını , ayrıca üretim, enerji ve hammadde maliyetlerinin azaltılmasını beklediklerini söyledi.

Yükün altından kalkılmaz

Başkan Dinçer asgari ücrette yaşanan artışla birlikte kendi primini kendi cebinden yatıran ve yanında çalıştırdığı personelinde SGK primini üstlenen esnaf ve sanatkarların 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla ödediği 4/b (Bağ Kur ) priminin 2 bin 232 lira, yüzde 5 indirimli primin ise bin 908 lira seviyesine çıktığını belirterek, hiçbir esnafın bu prim yükünün altından kalkamayacağını ifade etti.

Yok olmaya mahkum edildiler

Dinçer, "Son dönemlerde önlenemeyen akaryakıt zamları, üretim, hammadde, enerji ve döviz kurlarındaki artışla birlikte çok zor günler geçiren esnaf ve sanatkarlarımız yeni asgari ücretle birlikte artan SGK prim yüküyle birlikte tamamen yok olmaya mahkum edilmiştir" dedi.

Fiyat artışı kaçınılmaz oluyor

Asgari ücrete getirilen artışın esnafın ödediği başta SGK primi olmak üzere tüm vergi ve harçların artışı ile yanında çalıştırdığı personelin işveren payının artışına neden olduğuna vurgu yapan Başkan Dinçer, " Dolayısıyla asgari ücrette yaşanan artış, esnaf ve sanatkarlarımızın hem işletme maliyetlerini, hem de üretim maliyetlerindeki artışı beraberinde getirdi.

Bu durumda esnaf ve sanatkarlarımızın ürettiği mal ve hizmetin fiyatının artmasını kaçınılmaz hale getiriyor. Ayrıca önlenemeyen bu fiyat artışları ekonominin dengesini olumsuz yönde etkileyerek, işletmelerin sürekli ve devamlı üretim yapması ve istihdama olan katkısında sorun yaşamamasına neden olmaktadır" dedi.

Esnaf önünü göremez halde

Başkan Dinçer, hammadde üretim maliyetlerinden elektrik, doğalgaz ve akaryakıtta yaşanan artışlar ve aynı zamanda üretimde kullanılan döviz bazlı ürünlerin maliyetindeki artışların esnaf ve sanatkarlar ile ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediğinin altını çizerek, "Esnafımız önünü göremez hale geldi. Üretim maliyetlerinde ve fiyatlarda belirsizlik hakim. Piyasanın ekonomik istikrara ihtiyacı var.

Hibe ve destekler sağlanmalı

Yaşanan bu durum hem yatırımların önüne geçiyor, hem de mevcut ekonomik çarkların işleyişinin bozulmasına neden oluyor.

Bunun için devletimizden başta üretim, hammadde ve enerji maliyetlerindeki artışın önüne geçilmesi, esnaf ve sanatkarların üzerindeki vergi /prim yükünün azaltılması içinde gerekli hibe ve destekler için bir an önce yasal düzenlemeler yapılmasını talep ediyoruz" şeklinde açıklamasını noktaladı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Toroslar'da Festival var!

_assets/fotograflar

Gültak, "Hizmet vermemiz engellenemez"

_assets/fotograflar

En düşük ücret 7 bin 268 lira oldu

_assets/fotograflar

Atrau, işbirliğini artırmak istiyor

_assets/fotograflar

Yaylalar cazibe merkezi oldu

_assets/fotograflar

Pro Beach Tour Mersin etabı sona erdi

_assets/fotograflar

Gençlik kampı çok beğenildi

_assets/fotograflar

Lösev gençlik buluşması Adana'da

_assets/fotograflar

Gençler İş Kulübü eğitimi aldı

_assets/fotograflar

Merve ve İstemihan Can muhteşem bir düğünle evlendi

close Dinçer, 'Esnaf vergi ve prim yükü altında'
Dinçer, 'Esnaf vergi ve prim yükü altında'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: