rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Ağustos 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 3.692 (3.614)

Toplam Ziyaret: 24.439.949 (22.412.986)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
17 Temmuz 2022
Sayı : 951
Bu kayıt toplam
184 kez okundu.
fb sharer

KAZAKİSTAN'DAN YATIRIM ÇAĞRISI

Kazakistan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Yatırım Müsteşarı Nuriddin Amankul ile birlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan'ı ziyaret etti.

Kazakistan'dan yatırım çağrısı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır ve Meclis Üyesi Serhat Dövenci'nin de eşlik ettiği görüşmede Kazakistan'ın yatırım fırsatları görüşüldü.

Mevcut durumda Türk firmaların yatırımlarının başta krom olmak üzere madencilik ve gıda üzerine yoğunlaştığını kaydeden Büyükelçi Sapiyev, "Ülkemizde ayakkabı üretimi yok. İhtiyacın yüzde 98'i ithal ediliyor. Ev ve ofis mobilyalarını ithal ediyoruz. Bu alanlarda da yatırım yapılabilir. Ağacımız, hammaddemiz var. 1 metreküp gaz 60 kuruş. Bankacılık sistemimiz gelişmiş durumda. Yatırımcıya önemli fırsatlar sunuyoruz" dedi.

Özel ekonomik bölgeler ve organize sanayi bölgeleri (OSB) olmak üzere iki farklı yatırım alanı bulunduğuna da değinen Sapiyev, özel ekonomik bölgelerin vergiden muaf olduğunu, OSB'lerde ise devletin 50 yıl süreyle ücretsiz arazi tahsis ettiğini, yine bu bölgelerde mülkiyet, arazi ve gelir vergisi ödenirken kurumlar vergisinden 10 yıla kadar muafiyet sağlandığını bildirdi.

Kazakistan'da yapılacak üretimle Çin ve Rusya pazarlarına ulaşımın daha rahat olacağına da değinen Sapiyev, tarım konusunda da önemli fırsatlar sunduklarına dikkat çekti.

Yatırımcının güvenli gördüğü her yere yatırım yapacağını, Türk firmalarının tecrübelerini Kazakistan'a taşımaktan memnuniyet duyacağını bildiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise bu yatırımların artması için lojistik konusunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle geçiş konusunda ciddi sorunlar yaşanabildiğini hatırlatan Kızıltan, bu konuda Türk Cumhuriyetlerinin tümünün işbirliği içinde standart uygulamaya geçmesinin önemini vurguladı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Toroslar'da Festival var!

_assets/fotograflar

Gültak, "Hizmet vermemiz engellenemez"

_assets/fotograflar

En düşük ücret 7 bin 268 lira oldu

_assets/fotograflar

Atrau, işbirliğini artırmak istiyor

_assets/fotograflar

Yaylalar cazibe merkezi oldu

_assets/fotograflar

Pro Beach Tour Mersin etabı sona erdi

_assets/fotograflar

Gençlik kampı çok beğenildi

_assets/fotograflar

Lösev gençlik buluşması Adana'da

_assets/fotograflar

Gençler İş Kulübü eğitimi aldı

_assets/fotograflar

Merve ve İstemihan Can muhteşem bir düğünle evlendi

close Kazakistan'dan yatırım çağrısı
Kazakistan'dan yatırım çağrısı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: