rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Ağustos 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 4.233 (4.150)

Toplam Ziyaret: 24.440.490 (22.413.522)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Haziran 2022
Sayı : 947
Bu kayıt toplam
371 kez okundu.
fb sharer

'RANT OLAN YERDE BİZ YOKUZ'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 2. bölge ziyaretlerini hız kesmeden sürdürüyor. İlk olarak Anamur Ticaret ve Sanayi Odası'nda sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelen Başkan Seçer, bölgenin sorunlarını ve bölge halkının taleplerini ilk ağızdan dinleyerek, Büyükşehir Belediyesi olarak yapacakları çalışmaları anlattı.

'Rant olan yerde biz yokuz'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

STK buluşmasının ardından Bozyazı'ya geçen Başkan Seçer, çalışmaların yapıldığı Atatürk Bulvarı'nı inceleyerek, bulvar üzerindeki esnafla selamlaştı. Başkan Seçer ayrıca Aydıncık ve Gülnar İlçe Koordinasyon binalarını gezerek, personelle sohbet etti.

Anamur'u ilgilendiren önemli çalışmalarda tahsis ve finansman sorununu aşamadıklarını söyleyen Başkan Seçer, "2,5 yıl önce İller Bankası Genel Müdürü nezdinde yaptığımız çalışmada buranın kredi sözü tarafımıza verilmişti, ama şu ana kadar herhangi bir gelişme olmadı. Otluca, Anamur-Bozyazı Hal Tesisleri ve Rauf Denktaş Parkı ile ilgili yaşanan sıkıntı tamamen tahsis sorunudur" dedi.

"Kimin torpili varsa o mahallenin yolu yapılır, bizde yok"

Anamur'da yürüttükleri yol çalışmalarını yerinde incelediklerini belirten Başkan Seçer, her noktaya eşit hizmet anlayışıyla hareket ettiklerini ifade ederek, "Güzel çalışmalar olmuş gerçekten, birinci sınıf yollar. Şunu söyledim arkadaşlara; 'bu kadar beklemiyordum'. Mersin merkeze geldiğinizde bizim prestij çalışmalar olarak her konuşmamızda söylediğimiz örneğin 4. Çevre Yolu'nu bir gezin.

Şu anda 2. Çevre yolunu yapıyoruz 6 kilometre. Oraya bir bakın, oradan bir farkı var mı? Bir de onun analizini yapın. Her zaman konuşmalarımda söylüyorum; Çamlıyayla'dan Mut'a Anamur'dan Tarsus'a kadar herkese eşit hizmet. Hani burada ben üzülüyorum bazen Anamurlu hemşerilerim; 'biz gözden ırak kalıyoruz, sanki gönülden de ırak kalıyoruz' diyor. Böyle bir düşüncemiz asla yok. Her şey bir program, bir bütçe, bir stratejik plan ve yatırım programı çerçevesinde yürüyor.

Kimin torpili daha fazlaysa o mahallenin yolu yapılır, hangi muhtar daha etkinse onun yolu yapılır, hangi ilçe başkanı daha baskınsa o ilçenin işleri görülür' bizim belediyecilik anlayışımızda yok. Hepsi ihtiyaçlardan doğan, daha görevimize başlamadan yaptığımız çalışmalar sonucu Meclis'in onayından geçirdiğimiz stratejik plan, buna bağlı yatırım programları çerçevesinde biz bu çalışmaları yapıyoruz. Bizim gelecek yıl ne yapacağımız belli. Bu yıl sonuna kadar nerede, hangi işlemleri yapacağımız belli" dedi.

"Sözde değil uygulamada yapıyoruz"

Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine Meclis'i takip etmeleri ricasında bulunan Başkan Seçer, "Hep söylüyorum lütfen Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'ni dikkatle takip edin. Orada bugüne kadar hiçbir belediye başkanının yapmadığı sunumlar, hatta şu anda hiçbir ilçe belediye başkanının uzaktan, yakından, yanından geçmediği açıklamaları Mersin Büyükşehir Belediyesi adına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı yapıyor.

Ne kadar gelir bütçesi olduğunu, ne kadar gider bütçesi olduğunu, yıl sonunda kesin hesabı açıklarken ne kadar gerçekleşme oranı olduğunu, nerede eksik kaldığımızı, hangi bankadan ne kadar borcumuz olduğunu, ne kadarının ödendiğini, şu anda mali durumumuzun ne olduğunu; hepsini bir bir açıklıyoruz. Yani şeffaf belediyeciliği, hesap verilebilir belediyeciliği sözde değil, retorikte değil, biz aslında uygulamada yapıyoruz. Bu açıdan da Meclislerimizi takip etmenizi arzu ederiz" diye konuştu.

"Otluca'nın kredi sözü 2,5 yıl önce tarafımıza verilmişti"

Anamur'la ilgili taleplere de yanıt veren Başkan Seçer, içme suyu sorununu değerlendirdi. Seçer, içme suyu sorununda kendilerine verilen kredi sözü ile ilgili halen bir gelişme olmadığını hatırlatarak, "Anamur ilçemizin içme suyu sorununun çözüme kavuşturulması; Otluca. Önemli bir proje. Her zaman söylediğimiz, her şeyi hazır olan ama finansmanı beklenen bir proje. Finansmanı da sağlayacak olan İller Bankası'dır.

Tekrar tekrar aynı şeyleri anlatmak ve bu konuda da uzun uzun bir konuşma yapmak istemiyorum. Bundan 2,5 yıl önce Anamur'un Cumhur İttifakı'na mensup ilçe belediye başkanı dahil İller Bankası Genel Müdürü nezdinde yaptığımız çalışmada buranın kredi sözü tarafımıza verilmişti, ama şu ana kadar herhangi bir gelişme olmadı. Geri yorumu size bırakıyorum" ifadelerini kullandı.

Bölgedeki Hal tesisi sorunu ile ilgili gelen talebe de yanıt veren Başkan Seçer, projenin hazır olduğunu ancak yine finansman sıkıntısı ile karşı karşıya olduklarını sözlerine ekledi.

"Yaşanan sıkıntı tamamen tahsis sorunudur"

Başkan Seçer, Anamur'la ilgili yapmak istedikleri her projede tahsis ve finansman sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını sözlerine ekleyerek, "Elbette ki biz çalışmak istiyoruz, biz yatırım yapmak istiyoruz. Daha güzel şeyler yapmak istiyoruz, ama bir de madalyonun diğer yüzü var.

Sayın Kaymakamı ziyaret ettim. Aşağıda 7-8 tane belki 10 tane delikanlı beni bekliyor, 13-16 yaş arasında. 'Sayın Başkanım bize uygun, bizim hoşça vakit geçireceğimiz park alanlarımız olsun'; güzel bir kafe isteyecek, merkezdeki Kültür Park gibi bir kaykay pisti isteyecek, bir oyun alanı isteyecek, bir basketbol potası isteyecek, belki ayak tenisi oynayacak bir alan isteyecek gibi gibi gibi.

Bunu nereye yapacağız? Mevcut en uygun park Rauf Denktaş Parkı. Biz çalışmışız. 3 senedir de biz bunun tahsisini ilgili bakanlıktan, yani Hazine'den istemişiz. Peki oranın bakımını, temizliğini kim yapıyor? Büyükşehir yapıyor. Davul bizim kucağımızda, tokmak başkasının elinde. Şimdi ben bu evlatlarıma ne cevap vereceğim? Bana bir söyleyin" diye konuştu.

"Lütfen herkes Alo 185'i hafızalarına kazısın"

Başkan Seçer, herkesin TEKSİN uygulamasını indirmesini önererek, "Lütfen herkes Alo 185'i hafızalarına kazısın. Belediyeyle ilgili belediye başkanını, beni aramanıza gerek yok, orası daha yetkili. Benden daha etkin. Bana whatsapptan yazıyorlar, belki bir gün sonra görüyorum, belki aşağılara kayıyor 20 gün sonra görüyorum. Belki bunu çocuklara iletin diyorum, unutuyorum ama Alo 185'e bırakacağınız mesaj muhatabını bulur.

Ya da whatsapp hattından TEKSİN uygulamasını indirin. Belediyemizle ilgili her türlü iletişimi oradan sağlayabilirsiniz. Yaz aylarında özellikle artıyor çağrılar; 16-17 bin çağrıya kadar çıkıyor" dedi.

"Yol yapmak var, hakkını vererek yol yapmak var"

Hakkını vererek yol yaptıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, "Yol yapmak var, hakikaten hakkını vererek yol yapmak var. Yoksa yaparsınız bitüme dün fiyatları da aldık. Bitümün tonu 10 bin TL. Geçen yıl 4 bin TL'ydi. 1 yılda % 150 artış. Yani bitüm demek, asfalt demek. Maliyetler çok yüksek. Daha önce Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi'nin altı oynak bir zemin. Çünkü tabiri caizse çiriş iş yapılmış. Gelmiş, greyder sıyırmış, ondan sonra üzerine bir şeyler yapılmış. Asfalt, parke, neyse… Bu yol değil ki. Bu yasak savmak, göz boyamak. Yol bu. Yağmur suyunu yapıyor musun? Asfaltın en büyük düşmanı yağmur suyu. Su perişan eder. Şimdi yapıyoruz orada. Drenajını yapıyoruz. Yağmur yağdığı zaman logarlar, menfezler problemsiz bir şekilde çalışsın ki su birikmesin, sel gelmesin. Bakın artık küresel ısınma, ani yağışlar var. Bizim Akdeniz Bölgesi de küresel iklim değişikliğinden etkilenen birinci bölge. En fazla etkilenen bölgelerden bir tanesi. Onun için alt yapıyı yapmamız lazım" dedi.

"Rant olan hiçbir yerde biz olmayız"

İmar çalışmalarının devam ettiğinin vurgusunu yapan Seçer, "Birinci Etap, İkinci Etap. Revizyon plan ile birinci etap içerisinde yer alan orada bazı itirazlar oldu. İtirazlardan birinde de yoğun talepler oldu. 4 parselde, 5 parselde… O konuda ayrıcalık tanıyamayacağımızı söyledik. Genele şamil olması gerektiğini söyledik, ama farklı bir gerekçe ile yoğunluk artışına gidildi ilçe belediyesi tarafından ve tabi ki çoğunluk Cumhur İttifakı'nda olduğu için bu şekilde bir düzenleme oldu.

Bu tip düzenlemelere biz müsaade edemeyiz. İşin içerisinde ilave bir kazanç, yani Türkçesi, daha anlaşılır bir dille imar dilinde rant olan hiçbir yerde biz olmayız. Bize göre bu bir rant sağlamadır. Adaletin olduğu yerde biz her zaman Başkan olarak da neticede benim Meclis'te çoğunluğum yok ama mutlaka neticeye tesir edecektir. Tüzükten kaynaklanan, Çalışma Yönetmeliği'nden kaynaklanan, yasalardan kaynaklanan bazı yanlış kararları engelleme yetkim var, veto etme yetkim var, ısrar karar isteme yetkim var. En azından bunu kamuoyuna duyurma durumum var ve mahkemeye götürme hakkım var.

Bunu sadece bu konu için söylemiyorum. Çoğunluk demokrasisi bir yere kadar. Hukuk devletleri için konuşuyorum. Bakın bunun altını çiziyorum. Ben hukuk devletinden dem vurarak bunu söylüyorum. Her zaman çoğunluk demokrasisi kazanmaz. Akıl, fikir, hukuk demokrasisi, adalet demokrasisi kazanır. Bizim da çabalarımız bu yönde" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Toroslar'da Festival var!

_assets/fotograflar

Gültak, "Hizmet vermemiz engellenemez"

_assets/fotograflar

En düşük ücret 7 bin 268 lira oldu

_assets/fotograflar

Atrau, işbirliğini artırmak istiyor

_assets/fotograflar

Yaylalar cazibe merkezi oldu

_assets/fotograflar

Pro Beach Tour Mersin etabı sona erdi

_assets/fotograflar

Gençlik kampı çok beğenildi

_assets/fotograflar

Lösev gençlik buluşması Adana'da

_assets/fotograflar

Gençler İş Kulübü eğitimi aldı

_assets/fotograflar

Merve ve İstemihan Can muhteşem bir düğünle evlendi

close 'Rant olan yerde biz yokuz'
'Rant olan yerde biz yokuz'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: