rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Ağustos 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 3.881 (3.801)

Toplam Ziyaret: 24.440.138 (22.413.173)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
12 Haziran 2022
Sayı : 946
Bu kayıt toplam
400 kez okundu.
fb sharer

GÜLTAK, "MERSİN LOJİSTİK ÜS OLACAK"

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; "Ana konteynır aktarma limanı ile birlikte Mersin Limanı daha da büyüyecek, ülkemiz ve kentimiz ekonomisine katkısı 4 kat artacak.

Gültak,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Çok ciddi bir istihdam imkânı da oluşacak ve projeden herkes faydalanacak. Şehrimizin kaderini değiştirecek bir hamledir. Bir liman şehri olan Mersin'i büyütmek istiyorsak öncelikle Akdeniz'i yapılandırmamız lazım. Akdeniz'i yapılandırmadan bu limanı da yapamayız. İşte biz, bu şehri bir lojistik üssüne ve dünyanın en güçlü liman şehrine çevirmek için uğraşıyor, bugünden bunun temellerini atıyoruz" dedi.

Akdeniz Belediyesi Haziran ayı Meclis toplantısında, bazı Meclis üyelerinin 1/5000 ölçekli nazım imar planı ilgili görüşlerini, öneri ve bazı eleştirilerini dinleyen Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; "Yoğun çalışmalarımız sonucu, 2021'in Ocak ayında Mersin'in tarım görüşü Bakanlığımızdan geldi. Yaklaşık 1 buçuk yıl oldu. Kanun; '2 yıl içinde tarım görüşü ile ilgili işlem yapmazsanız görüş iptal olur' diyor.

Mersin Büyükşehir 1 yıl bekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı ve imar komisyonu üyelerine ulaştım; 'Bir yıl geçti, bunu 1 yıl içinde yapmazsanız görüş gidiyor' dedim. Bunun üzerine biraz hızlanıldı. Deli Çay'a kadar olan bölümde 1/5.000'lik bitirdiler. Tahmin ediyorum şu an askı sürecinde ve itirazlar değerlendiriliyor.

Bu süreçten sonra, Deli Çay'a kadar olan bölüm bize gelecek, binliğini yapacağız. Büyükşehir bünyesinde olduğu için temas halindeyiz. Büyükşehir Belediye Başkanı ve bürokratlarına teşekkür ediyoruz. İmar konusunda hakikaten koordineli çalışıyoruz. Bir-iki ay içerisinde de tahmin ediyorum Deli Çay'dan Nacarlı'ya kadar olan bölümde 5000'lik, Büyükşehir Meclisi'ne gelir diye hesaplıyoruz" şeklinde konuştu.

"Bu şehrin önü ancak kentsel dönüşümle açılabilir"

Mersin Limanı Ana Aktarma Konteynır Limanı ile ilgili eleştirilere yanıt veren Başkan Gültak, öncelikle otoban yolları ve demiryolu bağlantı hatlarının yapılması gerektiğinin altını çizdi. Teknolojiye ayak uydurmak gerektiğini vurgulayan Başkan Gültak, "Almanya'nın Hamburg limanı önemli bir liman. Deniz olmadan liman yapmışlar. İki büyük nehir üzerinden denize açılıyorlar, Avrupa ve dünyanın en büyük liman trafiğini oluşturuyorlar. Bizde ise her taraf deniz. Tabi o limanların etrafında hiç konut yok" dedi.

"Limanı büyütelim ama sanayi alanı nerede?"

Başkan Gültak; Mersin'in bir liman şehri olduğunu tekrar vurguladığı açıklamasını şöyle sürdürdü; "Bu liman şehrini büyütmek istiyorsak, bizim Akdeniz'i yapılandırmamız lazım. Akdeniz'i yapılandırmadan bu limanı da yapamayız. İçimizde iş insanları var. Deseler ki gel limanı yap, yapmazsınız. Neden? 'Ben limanı yapayım da arkası nerede? Lojistiği yok, sanayi alanı yok!' diye sorarsınız. İşte kentsel dönüşüm bu yüzden önemli.

Bu şehrin önü kentsel dönüşümle açılabilir. Bunları ben 1 buçuk yıl önce Büyükşehir Belediye Meclisi'nde söyledim. Sadece Akdeniz Belediye Başkanı'nın, sadece Bakanlığın mücadelesi ile olmaz' dedim. Hep birlikte, topyekûn, sizlerin de yanımda durarak kentsel dönüşüme destek vermeniz gerekiyor."

"1 milyon liralık daireyi 350 bin liraya almış olacak"

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un, geçen haftalarda Çay Mahallesi'ndeki toplu konutları ziyaret ettiğini kaydeden Başkan Mustafa Gültak; "Bugün mahallede, 100 metrekare evi olan bir vatandaşın, 120 ila 150 bin TL fark ile 100 metrekare ev alma şansı var. Bugün o evi satmaya kalksa 1 milyon liraya rahatça satabilir. Maliyeti ne vatandaşa? 300 bin, 350 bin TL. Parası mı yok? 15 yıl vade… 750 lira ile 1350 lira gibi kira öder gibi o evlere sahip olacaklar.

Vatandaş, mahallede ortaya çıkan getiriden de faydalanmış oldu. Vatandaşları mağdur etmeden, onların lehine buraları dönüştürürsek ana aktarma konteynır limanına sahip oluruz. Başka türlüsü mümkün olmaz, hayalde kalır. Konuyu Cumhurbaşkanımız ile görüştüğünü ve ana aktarma limanının kesinlikle Mersin'de yapılacağını Sayın Bakanımız da bizleri ziyaretinde söyledi. Fakat şehir buna hazır değil. Şehri hazırlayacağız. Çay Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesi bunun önemli bir ayağıdır.

Bizler, Büyükşehir, Çevre Bakanlığı ve gerekirse özel müteahhitler, özetle herkes müdahil olursa 10-15 yılda ancak bitirebiliriz. Plan tadilatları ile eksikler çözülebilir. Yeter ki şehir inansın. Çay Mahallesi'nde yaşayan insanlar buna inandı. İlk etapta görüştüğümüz insanların yüzde 82'si olumlu görüş bildirdi. Kim kabul etmeyecek ki projeyi? Çünkü insanları ikna ettik. Babanın oğluna yapmayacağı bir hizmet" diye konuştu.

"Amacımız siyaset değil, oluşacak rantı vatandaşın lehine çevirmek" diyen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, "Karşılığında da açılacak arazilerde zaman içinde sanayi, lojistik alanları ile Mersin Limanımızın önünü açmaktır. Böylelikle Mersin Limanı'nın ülkemiz ve kentimiz ekonomisine katkısı 4 kat daha büyüyecek. İlimizde çok ciddi bir istihdam imkânı da oluşacak, kısacası herkes faydalanacak. Şehrimizin kaderini değiştirecek bir hamledir. Bu şehri bir lojistik üssüne ve dünyanın en güçlü liman şehrine çevirmek için uğraşıyor, bunun temellerini atıyoruz" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Toroslar'da Festival var!

_assets/fotograflar

Gültak, "Hizmet vermemiz engellenemez"

_assets/fotograflar

En düşük ücret 7 bin 268 lira oldu

_assets/fotograflar

Atrau, işbirliğini artırmak istiyor

_assets/fotograflar

Yaylalar cazibe merkezi oldu

_assets/fotograflar

Pro Beach Tour Mersin etabı sona erdi

_assets/fotograflar

Gençlik kampı çok beğenildi

_assets/fotograflar

Lösev gençlik buluşması Adana'da

_assets/fotograflar

Gençler İş Kulübü eğitimi aldı

_assets/fotograflar

Merve ve İstemihan Can muhteşem bir düğünle evlendi

close Gültak, "Mersin lojistik üs olacak"
Gültak, "Mersin lojistik üs olacak"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: