rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.576 (8.412)

Toplam Ziyaret: 21.377.399 (19.469.861)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Temmuz 2021
Sayı : 902
Bu kayıt toplam
334 kez okundu.
fb sharer

BORÇLANMA TALEBİ YİNE REDDEDİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Temmuz Ayı 2. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

Borçlanma talebi yine reddedildi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan toplantının en önemli gündem başlığını 265 milyon liralık borçlanma yetkisi talebi oluşturdu. Borçlanma talebinin Cumhur İttifakı'na mensup Meclis üyeleri tarafından bir kez daha reddedilmesi üzerine konuşan Başkan Seçer, "Tabi buna Başkan olarak üzüldüm. Belediyeme mal ve hizmet satan esnafın da üzülmesi lazım" dedi.

Çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini vurgulayan Seçer, "Bu tekeri, bu çarkı döndüreceğiz. Mersin halkı merak etmesin" diye konuştu.

"Sizden borçlanma yetkisi istiyoruz"

Meclis gündemine getirilen ve Cumhur İttifakı'na mensup komisyon üyelerinin oy çokluğuyla reddedilen 265 milyon liralık bütçe denkliği için istenilen borçlanma talebi hakkında konuşan Başkan Seçer, "Borçlanma konusu talebi ilgili komisyon tarafından reddedildi. 265 milyon lira. Bu bizim bütçede borçlanma kalemi içerisinde olan. Neden 265 milyon? Ki bunun da biz 193 milyon 224 bin 291 lirasını kullanabileceğiz. Biz bütçe kabul edilirken, bütçe denkliği için oraya borçlanma kalemi olarak koymuşuz" dedi.

Bu yıl toplamda borçlanabilecekleri rakamın 1 milyar 233 milyon 555 bin lira olduğunu söyleyen Seçer, "Bunun belirli bir miktarı, Meclis kararıyla 193 milyonluk kısmı. Diğer kalan kısmı da bakanlık izniyle olacak. Biz şu anda 265 milyon lira sizden borçlanma yetkisi istiyoruz. Dediğim gibi bunun 193'ünü, eğer bu yetkiyi verirse bu yüce Meclis, bankalardan kullanabileceğim.

Ancak benim daha 968 milyon 555 bin liralık bakanlık iznine tabi borçlanma hakkım olacak. Hesaplama şeklini biliyorsunuz 2020 yılı için gerçekleşen gelir bütçesi üzerinden bir hesaplama tekniği var. Öyle 1 milyar 233 milyon rakam elde edildi. Biraz sonra idareden gelen konular bölümünde de 900 milyon liralık bir dış borçlanma yetkisini komisyona sevk edeceğiz. Bu da yapım ihalesi çıktığımız raylı sistem inşaatı ile ilgili borçlanma yetkisi olacak. Onu da gelecek Ağustos ayı yapacağımız birleşimlerde zaten görüşeceğiz. Komisyon da o güne kadar kararını verecektir. Müspet ya da menfi" diye konuştu.

"1 milyar 396 milyon lira proje maliyetim var"

Birçok kez Meclis üyelerini neden borçlanma istedikleri konusunda ayrıntılı biçimde bilgilendirdiğini hatırlatan Seçer, şunları söyledi:

"Bu konuda defaatle burada sunum yaptım. Sadece borçlanma talebi ile ilgili değil; faaliyet raporu, bütçe görüşmelerinde gelecek yıla ait yapacağımız projeksiyonlar, zaman zaman burada yine yansıttığımız çalışmalar, her şeyin özeti. 'Bu 265 milyon lira nedir?' sorusuna tek bir cevapla ben yanıt vermek isterim.

Bütçe yaptım, yatırım programımı uygulamak için. Yapacağım bütçe içerisindeki harcamalara karşı gelir kalemine koydum. Bütçe açığını ortadan kaldıracak borçlanma kalemine koydum. Size bütçeyi denkleştirdim. Ben bunu 2021 yılı içerisinde yapacağım, dedim. Ne yapacağım dedim? Dedim ki, 56 milyon liralık sosyal yardım yapacağım. Şu anda da 12 milyon bütçe artırdım, 68 milyon liraya çıkardım. Dedim ki, 540 milyon liralık yol bakım ve onarım çalışmasını yapacağım. Şu anda da 166 milyon lirasını fiili olarak harcamışım.

Bunu ödemişim. Demişim ki, Engelliler ve Sağlık Dairesi'ne 3 milyon lira harcayacağım, Ulaşım'a 286 milyon lira, Park ve Bahçeler'e 104 milyon lira harcayacağım, Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri'ne 24 milyon lira harcayacağım. Bu böyle gidiyor ve bu şekilde devam ediyor. Fen İşleri'nin, Kadın Dairesi'nin… Toplamda 1 milyar 396 milyon lira benim 2021 yılı içerisinde proje maliyetim var. Bunları da yapıyorum."

"Bir kere önce kendime hesap veremem"

MESKİ'ye 77 milyon lira borçlanma yetkisi aldığını ancak şu ana kadar 1 lira dahi borçlanamadığını dile getiren Başkan Seçer, "Nedenini söyleyeyim. Borçlanma öyle boyacı küpü değil; batır çıkar. Siz esnaf adamlarsınız, bilmeniz lazım. Dönem kötü. Parayı alacaksan sana faizi bindiriyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Pazarlık ediyorsun, zaman yitiriyorsun, alternatifler arıyorsun. Şimdi biz Metro ihalesine çıktık. Ben aslında finansman buldum ama semeri ile seksene patlıyor. Ben o parayı alamam ki. Bir kere önce kendime hesap veremem" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin'de

_assets/fotograflar

Seçer, "Eğitim, ülkeyi kurtarır"

_assets/fotograflar

Gültak, çarşı esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Farkındalık oluşturdular

_assets/fotograflar

Sahiller, petrol atıklarından temizleniyor

_assets/fotograflar

Ahilik Haftası'na kısıtlı kutlama

_assets/fotograflar

Yeni otobüsler için çalışmalar tamamlandı

_assets/fotograflar

Tuğamiral Gedik'ten OSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, kadınlarla "Tomris" filmini izledi

_assets/fotograflar

Doğanın ve suyun tadını çıkardılar

close Borçlanma talebi yine reddedildi
Borçlanma talebi yine reddedildi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: