rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.680 (1.663)

Toplam Ziyaret: 20.790.837 (18.896.618)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
07 Haziran 2021
Sayı : 896
Bu kayıt toplam
257 kez okundu.
fb sharer

KARDEŞ ODA PROTOKOLÜ İMZALANDI

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) arasında "Kardeş Oda" protokolü imzalandı. MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, imzalanan protokolle başta deniz ticareti ve deniz turizmini geliştirmek üzere ortak projeler üreteceklerini, her iki bölgeyi ticari ve turistik açıdan birer cazibe merkezi haline getirebilecek çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

Kardeş Oda Protokolü imzalandı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında elektronik ortamda gerçekleştirilen imza törenine MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Başkan Yardımcısı Jozef Atat, Sayman Üye Atahan Çukurova, Yönetim Kurulu Üyeleri Bekir Yıldız ve Filip Tahinci, Meclis Üyesi Ayla Harp, Genel Sekreter Mesut Öztürk, Genel Sekreter Yardımcısı Ezgi Biçer Uçar ve Basın Danışmanı Ali Adalıoğlu; KTTO Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz, KTTO Başkan Yardımcıları Aziz Limasollu ve Ramazan Gündoğdu, Yönetim Kurulu Üyesi ve TC-KKTC Ticaret Odası Eş Başkanı Omaç Cin, Yönetim Kurulu Üyeleri Evren Günsel Erçelik Ali Başman, Yusuf Acemoğlu, Ekin Adademir, Ali Şah ve KTTO Genel Sekreteri Aysun Önet İleri katıldı.

İmzalanan protokol ile taraflar arasında karşılıklı iletişimi güçlendirmek, karşılıklı hizmet standardının artmasını sağlamak, ortak toplantılar, ortak projeler ve faaliyetler düzenlemek, deniz ticareti ve turizminin gelişmesinin yanında, sosyo-kültürel faaliyetlerde birlikte hareket etmek hedefleniyor.

Protokol kapsamında ilk somut adım olarak Mersin ve Kuzey Kıbrıs arasında yat turizmini geliştirmek amacıyla Mavi Tur Projesi'nin hayata geçirilmesine yönelik çalışma yürütülmesi planlanıyor. Protokol, MDTO'nun imzaladığı ilk kardeş oda protokolü olması dolayısıyla ayrıca önem arz ediyor.

"KKTO'nun denizcilik alanında imzaladığı ilk anlaşma"

İmza töreninde konuşan KTTO Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz, imzalanan protokolün KKTC ile Türkiye arasındaki bağların gücünü göstermesi açısından çok büyük önem taşıdığını belirterek "Oluşturduğumuz en eski ve en güçlü bağlar Mersin üzerinden olmuştur ve olmaktadır. Denizcilerimiz ve iş insanlarımız bu bağların oluşturucusu ve devam ettiricisidir" dedi.

KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirecek ve bunun yine Mersin üzerinden hayata geçirilmesine katkı sağlayacak protokolün KKTO'nun denizcilik alanında imzaladığı ilk anlaşma olduğunu söyleyen Deniz, "Bu güzel adımı atmamıza olanak tanıyan Sayın Lokmanoğlu'na, MDTO Yöneticilerine ve üyelerine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Ortak projeler üreteceğiz"

Törende söz alan ve KKTC'nin ticaret, turizm, eğitim açısından gerek Türkiye gerekse Mersin için her zaman önemli bir partner olduğunu vurgulayan Lokmanoğlu ise, maruz kaldığı haksız izolasyonlardan kaynaklı olarak KKTC'nin bugün, ithalat ve ihracatının çok büyük bölümünü Mersin üzerinden ve özellikle denizyolu ile gerçekleştirdiğini belirtti.

Lokmanoğlu, "Ezeli kardeşlik bağlarımızın yanı sıra buradaki karşılıklı ihtiyaçtan hareketle; yarım asrı aşan birikimi ile KKTC ekonomisine çok önemli katkılar sunan KTTO ile Türkiye'nin iki deniz ticaret odasından biri olarak ülkemiz denizciliğine hizmet eden Mersin Deniz Ticaret Odamız arasında imzalanan protokolün, her iki ülke ve her iki Oda açısından faydalı olacağına yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Mersin denizcilik sektörünün temsilcileri olarak Kuzey Kıbrıs iş dünyası ile kurulan ortaklıkları değerli bulduklarını ifade eden Lokmanoğlu, atılan imzalarla, başta deniz ticareti ve deniz turizmini geliştirmek amacıyla ortak projeler üreteceklerini; her iki bölgeyi ticari ve turistik açıdan birer cazibe merkezi haline getirebilecek çalışmalar yürüteceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Kardeş Oda Protokolü, MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu ve KTTO Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz tarafından imzalandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close Kardeş Oda Protokolü imzalandı
Kardeş Oda Protokolü imzalandı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: