rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.048 (1.032)

Toplam Ziyaret: 20.790.205 (18.895.987)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
31 Mayıs 2021
Sayı : 895
Bu kayıt toplam
247 kez okundu.
fb sharer

KADINLAR YETİŞTİRİYOR, MERSİN RENKLENİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kenti Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin ürettiği mevsimlik çiçeklerle donatıyor. Büyükşehir ve Mersinden Kadın Kooperatifi arasında yapılan 1 yıllık alım garantili üretim sözleşmesi ile hem tasarruf sağlanıyor hem de kadınlar üretime katılıyor.

Kadınlar yetiştiriyor, Mersin renkleniyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kooperatif bünyesinde çalışmalar yürüten kadınların yetiştirdiği mevsimlik çiçeklerle kadın emeği ve kooperatifçilik bir araya geliyor, hem Mersin hem kadınlar kazanıyor. Mis gibi çiçekleriyle ev ekonomilerine katkı sağlayıp, ayakta duran kadınlar arasında 60 yaşından sonra ilk kez sigortalı olanlar da bulunuyor.

1 milyon renk Mersin'i güzelleştiriyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Mersinden Kadın Kooperatifi'nin "Kadın Üreticilerin Plastik Örtülü Seralarda Çiçek Yetiştiriciliğini Destekleme Projesi" kapsamındaki çiçek üretimi çalışmaları kapsamında toplam 2 milyon çiçek daha yetiştirildi. Kooperatif bünyesinde çalışan kadınların ellerinde yeşeren çiçekler, Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi bünyesinde görev alan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ekipler tarafından toprakla buluşturuluyor.

Petunya, Begonya, Tagates, Gazanya, Horoz İbiği, Vinka, İpek gibi türlerde 1 milyon yazlık çiçek, Tarsus'tan Anamur'a kadar kentin dört bir yanına dikilerek renk cümbüşü yaratıyor.

Kadınlar ev ekonomilerine destek sağlıyor

Mersinden Kadın Kooperatifi bünyesinde çiçek yetiştirmek için istihdam edilen 20 kadın, Büyükşehir'in fidanlığında 2 dekarlık alanda kurulu serada 2 ay boyunca eğitim almıştı. Eğitim serasında üretime başlayan kadınların umutla ekip bakımlarını yaptığı çiçekler, geçen sene de kentin her köşesini süslemişti. Büyükşehir Belediyesi sayesinde kent estetiğinde söz sahibi olan kadınlar para kazanarak ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Öte yandan, Mersinden Kadın Kooperatifi'nin Atayurt'ta 450 metrekare alana kurduğu serada ise Silifke Gazi Çiftliği'nde eğitim alan kadınlar mevsimlik çiçek üretimi yaparak aile ekonomilerine katkı sunuyor ve sosyalleşiyor. Kadınların ürettikleri çiçekler Silifke, Gülnar ve Anamur başta olmak üzere kent geneline renk katıyor.

Kadınlar hem üretiyor hem kazanç elde ediyor

Mersinden Kadın Kooperatifi'nin Bitki Üretim Bölümü'nün danışmanlığını yapan Peyzaj Mimarı Necla Çavuş Bugay, 20 kadınla birlikte Mersin'in tüm ilçelerine dikilmek üzere üretilen bitkilerin üretimiyle ilgilendiklerini ifade ederek, yazlık ve kışlık olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ile toplam 2 milyon mevsimlik süs bitkisi anlaşması yaptıklarını söyledi. Bugay, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu dönem 1 milyon mevsimlik süs bitkisinin üretimini tamamladık. Sahalarımızda şu an görebilirsiniz renk cümbüşü olarak. Geçen yıl Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne 300 bin lira tasarrufta bulundurmuştuk, bu yıl umarım tasarruf daha da fazla olur. Kadınlarımız psikolojik olarak gerçekten çok mutlular Koronavirüs dönemi olmasına rağmen. Hepsinin gözlerindeki ışıltıyı görebilirsiniz, bunların içine ben de dahilim. Çiçeğe ve toprağa dokunmak pozitif enerji yüklenmemize sebep oluyor.

İşsiz çok genç var Koronavirüs sürecinden dolayı. Üzülerek söylüyorum maalesef ki anneler özellikle üniversite mevzunu çocuklarına yardımcı oluyor. Bir kısım anne kendi çocuklarının dışında yardımcı olacak başka öğrenciler buluyor, onlara yardımcı oluyor. Böyle çok hoş şeyler duyuyorum ve çok mutlu oluyorum. Bunu bize sağlayan başta Kooperatif Başkanımız Meral Hanım'a ve Vahap Başkanımıza çok teşekkür ediyorum."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close Kadınlar yetiştiriyor, Mersin renkleniyor
Kadınlar yetiştiriyor, Mersin renkleniyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: