rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.440 (1.423)

Toplam Ziyaret: 20.790.597 (18.896.378)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Mayıs 2021
Sayı : 894
Bu kayıt toplam
303 kez okundu.
fb sharer

'YİĞİT MUHTAÇ OLDU KURU SOĞANA'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, FOX TV ekranlarında yayınlanan 'İlker Karagöz ile Çalar Saat Hafta Sonu Programı'nın canlı yayın konuğu oldu. Programda Mersinli üreticiye yeni kazanç kapısı aralayan 100 üreticiye toplam 10 bin kaz projesinin detaylarını anlatan Başkan Seçer, pandemi sürecinde tüm belediye ekipleri ile seferber oldukları hizmetleri de değerlendirdi.

'Yiğit muhtaç oldu kuru soğana'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Başkan Seçer, aşı sürecinin hızlanması yönünde kendisine yöneltilen bir soruyu, "Aşı konusunda bizim bir yetki taşıdığımızı söyleyemeyiz ama merkezi yönetimle yerel yönetimler arasında bir koordineli çalışma olursa, bu konuda bize yetki verilirse, 'Gelin bir işbirliği yapalım, daha seri çalışalım' ya da 'Belirli bir kaynak ayırın, istiyorsanız siz de vatandaşlarımıza aşı yapabilirsiniz' noktasında bir düzenleme yapılabilir denirse biz buna açığız" sözleriyle yanıtladı

"Kadınların potansiyelini açığa çıkarmak"

Programın bir diğer konuğu olan Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği 'Kaz'anç Projesi ile ilgili Mersin'in memleketi Kars'a rakip olduğunu ifade ederek, "Gerçekten çalışmalarınızı takdir ediyorum. Kadınların üretime dahil olması, para kazanması güzel bir şey. Biz rekabete varız, yeter ki kadınlar üretsin, yeter ki kadınlar para kazansın, ailelerini geçindirsin" dedi.

Başkan Seçer, kadın üreticilere destek verme görevlerinin olduğunu belirterek, "Tek amacımız evdeki gizli iş gücü olan kadınların o potansiyelini açığa çıkarmak. Kaz projesi de bunlardan bir tanesi. İşin içerisinde emek var, alın teri var, kadın var, üretim var, ekonomiye katkı var. Bunlar güzel şeyler. İnşallah bu projelerin de sayısını çoğaltacağız" dedi.

"Vatandaşlarımız yoğun bir ekonomik sıkıntı yaşıyor"

Başkan Seçer, pandemi koşullarının herkesi etkilediğini ve zorlu günler yaşandığını belirterek, salgının başladığı günden bugüne kadar merkezi yönetim ile yerel yönetimlerin eş güdümle çalışmış olması gerektiğini vurguladı.

Seçer, "Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle dezavantajlı nüfusu, bu yaşlıdır ya da kronik rahatsızlığı vardır, evinden çıkamıyordur, hastalığa yakalanmıştır, önemli ekonomik-psikolojik sıkıntılar yaşıyordur, ilk etapta bu vatandaşlarımıza ulaşma çabası içerisindeyiz. Yoğun bir ekonomik sıkıntı yaşıyor vatandaşlarımız. Genelde günlük ihtiyaçlarını idame ettirme sıkıntısı içerisindeler. Artık insanlar her şeyi bırakmış, bunun peşine düşmüş" diye konuştu.

"Çok yoğun taleplerle karşı karşıyayız"

Mersin'de yürüttükleri planlı ve programlı çalışma ile dezavantajlı kesimleri kayıt altına alıp tespit ettiklerini söyleyen Başkan Seçer, vatandaşlarla bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmak için gönül bağıyla hizmet sunduklarını aktardı. Seçer, şunları söyledi:

"Bizim MER-EK Halk Ekmek Fabrikamız var. Günde 50 bin ekmek üretiyor. Ramazan süresi boyunca da biz 400 gramlık pideyi 1,5 TL'den satışa sunduk. Zaten normalde bizde 250 gramlık ekmek 75 kuruştur. Satış noktalarımıza bu ekmek ulaşır ulaşmaz tükeniyor. O kadar yoğun talep var. Bunlardan gözlemleyebiliyorsunuz.

Çağrı Merkezimize gelen gıda yardım talebinden yeni doğum yapan annelerin bebeklerine mama talebine kadar, yaş almış vatandaşlardan rahatsızlık yaşayan vatandaşların sıcak yemek talebine kadar, çok yoğun taleplerle karşı karşıyayız. Bugüne kadar kendi yaşamını çok rahatlıkla sürdürebilen vatandaşlarımız bile ihtiyaç sahibi oldu. Yani 'yiğit muhtaç oldu kuru soğana' deyimi belki de buna tam olarak oturacak durumda.

Ekonomik sıkıntılar bir taraftan, pandeminin getirdiği yan etkiler bir taraftan bunun da bir an önce noktalanması lazım. İşte Pazartesi'ye doğru süratle yürüyoruz. Ama Pazartesi günü ne yapacağını yurttaşlarımız bilmiyor. Bu da ayrı bir handikap yaratıyor. Bir an önce normalleşmek gerekiyor. Normalleşmek için de aşı yapmak gerekiyor.

Toplumun önemli bir kesiminin aslında bugüne kadar aşısının yapılması gerekiyordu. Burada merkezi yönetimin ağır kaldığını, başarısız olduğunu düşünüyorum. Asıl mesele buna bakmak lazım; kapanalım. İş yeri kapalı olsun. Etkinlikleri yasaklayalım. İnsanların bir araya geldikleri noktaları kapatalım. İyi güzel de onların yan etkilerini artık aşmak da zorlaştı. Ekonomik açıdan büyük sorunlar yaşanıyor, psikolojik açıdan da çok büyük sorunlar yaşanıyor."

"Birinci amaç insanların şu anki dertlerine deva olabilmek"

Belediye olarak pandemi sürecinde vatandaşlara temel hizmetlerde bulunmak için bu yıl 50 milyon lira bir bütçe yaptıklarını dile getiren Başkan Seçer, "Geçtiğimiz dönemde, daha henüz pandemi ortada yokken 2019 sonunda sosyal hizmetlere ayırdığımız bütçenin 2 kat fazlasını harcamışız. 2020 yılı içerisinde yaklaşık 40 milyon gibi bir rakama evrilmişti. Bu yıl yaptığımız bütçe şu anda 50 milyon lira ve süratle bunu tüketmeye devam ediyoruz.

Sadece bir kalemden örnek vereyim. İlk geldiğimizde 2019 yılında yaptığımız gıda yardımı yaklaşık olarak 60 bin koli idi. Ama biz 2020 yılı içerisinde 170 bin koli gıda yardımında bulunduk. Şu an itibariyle de 100 bini aştık ve devam ediyor" dedi.

Başkan Seçer, belediye başkanları olarak bir araya gelip, rutin toplantılar yaptıklarını ifade ederek, "Baştan beri temel prensibimiz; bırakalım altyapı-üstyapı çalışmasını elbette bir andan rölantiye alalım onlar da devam etsin ama asıl birinci amaç, insanların şu anki dertlerini deva olabilmek. İnsanların beslenmesi lazım, yaşamlarını devam ettirebilmesi için mutfaklarında tencerenin kaynaması lazım, çocuklarına mama vermeleri lazım, en azından çocuklarına asgari olarak giyimlerini, paltolarını, pantolonlarını, tişörtlerini alabilmeleri lazım. Bayramda biz gelir düzeyi yoksul ailelerin bulunduğu mahallelerde evlerine kadar giysi götürdük. İhtiyaç sahibi ailelerin kayıtları var bizde. 'Kaç çocukları var? Durumları nedir?' Bunlar kayıt altında ve biz evlerine kadar ulaşıyoruz" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close 'Yiğit muhtaç oldu kuru soğana'
'Yiğit muhtaç oldu kuru soğana'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: