rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Ağustos 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 4.162 (4.079)

Toplam Ziyaret: 24.440.419 (22.413.451)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
12 Ekim 2020
Sayı : 865
Bu kayıt toplam
1.036 kez okundu.
fb sharer

OSB'LER TALEPLERİNİ BAKAN VARANK'A İLETTİ

OSBÜK'ün düzenlediği istişare toplantısı ile Türkiye'deki tüm OSB'lerin başkanları ve bölge müdürleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile buluştu. MTOB Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Denetim Kurulu Üyesi Sabri Tekli'ninde katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda OSB'lerin talepleri Bakan Varank'a iletildi.

OSB'ler taleplerini Bakan Varank'a iletti
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB'lerin de önemine değinerek, "OSBÜK bizim en önemli paydaşımız. Bakanlık olarak, sizlerle yakın iletişimi çok önemsiyoruz" dedi.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun(OSBÜK) düzenlediği istişare toplantısıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin dört bir yanında üretim yapan OSB Başkanları ve Bölge Müdürleri ile bir araya geldi. OSBÜK'ün organize ettiği ve Türkiye'deki tüm OSB'lerin taleplerinin istişare edildiği toplantı yoğun bir katılımla videokonferans sistemi üzerinden gerçekleştirildi.

Pandeminin kayıpları telafi edildi

Türkiye'nin, pandemiye ve küresel ekonomideki tüm zorluklara rağmen sanayi üretimindeki gücünü koruduğunu dile getiren OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, yaşanan süreçte organize sanayi bölgelerinin katkısının kritik olduğunu anlattı.

Kütükcü, sorunların çözümü içinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere tüm bakanlık ve ilgili kurumlarla istişarede bulunulduğunu hatırlattı. Pandemi sürecinde organize sanayi bölgelerinin elektrik tüketimine değinen Kütükcü, OSB'lerde elektrik tüketiminde güçlü bir toparlanma yaşandığına vurgu yaparak şu anda pozitif tarafta geçildiğini ve pandeminin kayıplarının telafi edildiğini söyledi.

OSB'ler SCADA konusunda TEİAŞ'tan çözüm bekliyor

Organize sanayi bölgelerinin Türkiye'nin üreten gücü olduğunu ve istihdam konusunda da belirleyici bir güce sahip olduğunu kaydeden OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB'lerin Türkiye Elektrik İletim A.Ş(TEİAŞ) ile ilgili taleplerini anlattı.

TEİAŞ'ın SCADA bağlantısı yapmayan OSB'ler konusunda ceza yazmaya devam ettiğini söyleyen Kütükcü, "Bu konuda cezaların durdurulması ve süre uzatımı talebimizi OSBÜK olarak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza ilettik. Bu sorunun çözümü için bakanımız olarak desteğinize ihtiyacımız var" diye konuştu.

"Türkiye birçok ülkeden pozitif ayrıştı"

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın son 5 ayda attığı adımları özetleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yılın ikinci çeyreğinin küresel ekonomi ve Türkiye açısından zorlu geçtiğini söyledi.

Artan belirsizlik ile durma noktasına gelen dış ticaret ve iç talepteki düşüşün yeni bir düzen getirdiğini aktaran Bakan Varank, kaygan bir zeminde dengede durulmaya çalışıldığını ve Türkiye'nin bu konuda başarılı olduğunu söyledi. Verilen ekonomik mücadeleyle, bir çok ülkeden pozitif yönde ayrışıldığını söyleyen Bakan Varank, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde istihdam, finansman ve sosyal yardım alanlarında kritik adımlar attık.

Sosyal Koruma Kalkanı alanındaki politikalarımızla 15 milyona yakın vatandaşımızın hayatına dokunduk. Kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği ve sosyal destek programlarıyla vatandaşlarımıza 33 milyar liraya yakın ödeme yaptık. Sizlerin de özverisiyle, sanayi üretimi sokağa çıkma kısıtlamaları varken dahi durmadı" şeklinde konuştu.

Elektrik tüketim rekoru kırıldı

OSB'lerdeki elektrik tüketiminin de artış eğiliminde olduğunu söyleyen Varank, "Organize Sanayi Bölgelerimiz, eylülün ilk 25 gününde, son 6 ayın elektrik tüketimi rekorunu kırdı. Mart'a göre yüzde 7 daha fazla elektrik tüketiliyor, bu üretimin izlediği seyir açısından çok anlamlı bir gösterge. Dolayısıyla üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, şimdiden güçlü bir büyümeye işaret ediyor. Ümit ediyorum ki, bu performansı yılın son çeyreğinde de sürdürecek, 2021'e iyi bir başlangıç yapacağız" şeklinde konuştu.

Reel sektörün ilk 8 aydaki yatırım talebinin içinde bulunulan salgın koşullarına rağmen geçen seneye göre yüzde 30 daha fazla olduğu bilgisini veren Bakan Varank, Ağustos ayında 911 yeni teşvik belgesi düzenlendiğini söyledi.

Bakan Varank ayrıca bu belgelerin yatırıma dönmesi sayesinde 18 milyar liranın üzerinde yatırım yapılacağını ve 28 bin 400 kişiye yeni iş imkânı oluşturulacağını aktardı.

"Türkiye, dünyanın izlediği ülke oldu"

Salgın döneminde de kritik ihtiyaçlardan birisi olan yoğun bakım solunum cihazının rekor sürede seri üretim bandından indirildiğini anlatan Bakan Mustafa Varank, "Hem ülkemize, hem de zor durumdaki ülkelere nefes olduk. 60 yıllık hayalimiz olan Türkiye'nin Otomobili fabrikasının temellerini Gemlik'te attık. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programımızın, makine sektöründeki 10 projesine destek vermeye başladık.

Dünyanın en büyük dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezini ülkemize kazandırdık. Aşı ve ilaç geliştirme alanında yürüttüğümüz projeler sayesinde, takip eden değil, tüm dünyanın dikkatle izlediği ülkelerden biri olmayı başardık.

Bu çalışmaların sanayi ve üretimle bağlantısını da kurduk. Ar-Ge'den ürüne dönüşümü ve ticarileşmeyi destekledik. TSE kanalıyla güvenli üretim, güvenli hizmet, güvenli turizm ve Okulum Temiz Belgeleri vermeye başladık. Bu başlıklarda şimdiye kadar bin 676 belge verdik" dedi.

Yapısal reformların da hız kesmediğini söyleyen Varank, ilçe bazlı teşviklere ilişkin şunları söyledi: "Yaptığımız düzenlemeyle, teşvik tarihimizde ilk defa, şehirlerimizin önemli bir talebi olan ilçe bazlı teşvik sistemini hayata geçiriyor olacağız. Böylece, aynı ilde bulunan ilçeler arasında, gelişmişlik farklılıklarını ortadan kaldıracak, oralara yatırım çekebilecek benzersiz bir adım attık. Bu işin mutfağında veri bazlı analizler var, bakanlığımız en ince detayına kadar hesaplamaları yaptı.

Tüm il ve ilçelerimizin sosyo-ekonomik gelişmişlik endekslerini güncelledik. Yeni sistemle birlikte illerin gelişmişlik endeksi daha düşük ilçelerinde yapılacak yatırımlar, bir alt bölge desteklerinden faydalanabilecek. Eğer bu yatırımlar, o ilçenin organize sanayi bölgelerinde yapılıyorsa, işte o zaman doğrudan 2 alt bölge teşviğinden yararlanabilecek. Böylece görece dezavantajlı ilçelere daha fazla yatırım gidebilecek.

Dezavantajlı ilçeler, hem bulundukları ilin hem de komşu ilçelerin seviyelerine daha hızlı erişebilecek, istihdam artacak, yatırım artacak, ve ekonomik hayat canlanacak" ifadelerini kullandı. Bakan Varank bu süreçte SGK işveren prim desteğinden, Girişim Sermayesi Fonu'na kadar birçok yeniliklere imza attıklarını anlattı.

Konuşmaların ardından OSB'lerin talepleri istişare edildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Toroslar'da Festival var!

_assets/fotograflar

Gültak, "Hizmet vermemiz engellenemez"

_assets/fotograflar

En düşük ücret 7 bin 268 lira oldu

_assets/fotograflar

Atrau, işbirliğini artırmak istiyor

_assets/fotograflar

Yaylalar cazibe merkezi oldu

_assets/fotograflar

Pro Beach Tour Mersin etabı sona erdi

_assets/fotograflar

Gençlik kampı çok beğenildi

_assets/fotograflar

Lösev gençlik buluşması Adana'da

_assets/fotograflar

Gençler İş Kulübü eğitimi aldı

_assets/fotograflar

Merve ve İstemihan Can muhteşem bir düğünle evlendi

close OSB'ler taleplerini Bakan Varank'a iletti
OSB'ler taleplerini Bakan Varank'a iletti
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: