rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.302 (1.285)

Toplam Ziyaret: 20.790.459 (18.896.240)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
28 Eylül 2020
Sayı : 863
Bu kayıt toplam
680 kez okundu.
fb sharer

KOBİ DANIŞMANLIK İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) koordinasyonunda yürütülen Endüstriyel Tasarım ve KOBİ danışmanlık Merkezi'nin hayata geçmesi için geri sayım başladı. Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyacak, kendin tasarla kendin üret olarak da adlandırılabilecek 'FAB-LAB' altyapısına sahip olacak merkezin inşaatı tamamlanma aşamasında.

KOBİ danışmanlık için geri sayım başladı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, düzenlenen basın toplantısı ile Oda bünyesinde devam eden projeleri anlattı. Toplantıya Meclis Başkanı Hamit İzol, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hakan Sefa Çakır ve Ali Fuad Budur, Sayman Üye Cem Bucuge ile Yönetim Kurulu Üyeleri Yasemin Taş ve İsa Çani de katılarak takip ettikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

"Sanayiciye hizmetlerimizi çeşitlendiriyoruz"

Mersin'de elektrik tüketim rakamlarına bakıldığında bu zor süreçte dahi sanayinin, üretimin durmadığının görüldüğünü hatırlatan Başkan Kızıltan, Oda olarak önümüzdeki süreçte sanayiciye verilen hizmetlerin çeşitlendirileceğini bildirdi.

Bu noktada Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi ile Yatırım Destek Ofisi Projesi'ni hayata geçirmek üzere olduklarını ifade eden Kızıltan, "Odamız zemin katında bu projemiz için kullanacağımız alanın inşaatı bitti, iç tefrişatı devam ediyor. En kısa sürede hizmete başlayacağız" dedi. Kızıltan bu merkezde verilecek hizmetleri şöyle anlattı:

"Merkez bünyesinde sanayicinin ihtiyaç duyduğu catia ve solid yazılımları ile tasarım hizmeti verilecek. Bu yazılımlara hakim uzmanımız çalışacak ve ihtiyaç duyulan firmalara da uygulamalı eğitim verilecek. Ansys programı ile yatırım öncesi fabrika simülasyonu ya da üretim süreçlerinin incelenmesi için simülasyon hizmeti verilecek. Bu sayede fabrikalar kurulum öncesinde proseslerini simülasyondan görüp müdahale etmeleri gereken yerleri önceden tespit edebilecek."

"FAB-LAB altyapısı Türkiye'de ilk olacak"

Merkezin diğer önemli bir özelliğinin ise tersine mühendislik olacağını belirten Kızıltan, var olan herhangi bir üründe değişiklik yapılması istendiğinde ya da yurtdışından alınan bir numune geliştirilmek istendiğinde bu teknolojiden yararlanılabileceğini söyledi.

Türkiye'de kendin tasarla kendin üret olarak tanımlanabilecek FAB-LAB altyapısının da ilk kez bu Merkezde kurulacağını kaydeden Kızıltan, bu sayede katmadeğeri yüksek yeni ürünler üretilmesine imkan tanınacağını anlattı.

Sanayicinin ihtiyaç duyduğu danışman, mentör, eşleştirme çalışmalarının da yapılacağı merkezde KOBİ'lerin uluslararası alanda ticari işbirliklerinin geliştirilmesi için ihracat destek ofisinin de merkez kapsamında kurulup, fiilen sahada yer alarak çalışma yürüteceğini bildirdi.

"Bütünleşik hizmet veren Türkiye'deki ilk ve tek merkez"

Endüstriyel tasarım, KOBİ danışmanlığı yanında yatırım destek ve yönlendirme ofisinin de bu merkezde kurulacağını ve bütünleşik hizmet veren Türkiye'deki ilk ve tek merkez olacağını vurgulayan Kızıltan, yatırım destek ofisiyle de kente yatırımcı çekilmesinin ve kente gelen yatırımcılara bölgenin tanıtılmasının hedeflendiğini söyledi.

Dileyen üyenin merkez kapsamında yer alacak ortak çalışma alanlarından yararlanıp iş takip süreçlerini Oda evsahipliğinde gerçekleştirebileceğini de anlatan Kızıltan, bu merkez aracılığıyla fikirlerin melek yatırımcılarla buluşabileceğini, Mesleki Yeterlilik Belgesi hizmetlerinden, merkez bünyesindeki eğitim, seminer ve konferans gibi etkinliklerden yararlanılabileceğini anlattı.

Yine sanayiciye daha iyi hizmet verebilmek adına Mersin ve Toros Üniversiteleri Mühendislik Fakültelerinde kurucu dekanlık yapmış, Oda, akademi ve saha tecrübesi olan Prof. Dr. Yusuf Zeren ile çalışmaya başladıklarını bildiren Kızıltan, "Deneyimli ağabeyimizin tecrübeleriyle büyük destek sağlayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close KOBİ danışmanlık için geri sayım başladı
KOBİ danışmanlık için geri sayım başladı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: