rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.431 (1.414)

Toplam Ziyaret: 20.790.588 (18.896.369)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Temmuz 2020
Sayı : 855
Bu kayıt toplam
1.928 kez okundu.
fb sharer

KIZILTAN, "VERGİ VE SİCİL AFFI ACİL BİR KONUDUR"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın esnafın takipteki kredilerinin yapılandırılacağına yönelik açıklamalarının ardından TOBB Üyesi firmalar için de yeni bir yapılandırma formülü beklediklerini açıklayan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan, kamunun iş dünyasına borçlarını ödemesi için fırsat yaratması gerektiğini vurguladı. Kızıltan'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

Kızıltan,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"KOBİ'leri korumak hem ekonomiyi hem de sosyal huzuru korumaktır"

Türkiye ekonomisi pandemi sürecinden çok çok önce başlayan bir ekonomik sorunla karşıya karşıyadır. Pandemi sadece bu sorunların daha da keskinleşmesine ve zirve yapmasına neden olmuştur.

Pandemi süreciyle başlayan küresel daralma ve ihracat kayıpları, turizm kayıpları ve yurt içindeki ekonomik hareketliliğin birkaç sektör dışında neredeyse tamamen durması, bunlar zaten son birkaç yıldır yaşanan ekonomik sorunlarımızı daha da kronik hale getirdi. Kepenk açamayan esnaf, üretmeyen ve ihracat yapamayan firmalar vergilerini, kredilerini ve birçok ödemelerini yapamaz duruma geldi.

Kamu, iş dünyasına borçlarını ödemesi için fırsat yaratmalıdır

Pandemi ilanı sonrası alınan kamu tedbirleri nefes aldırsa da, ertelenen borçların ödeme vakti geldi çattı ve iş dünyası bırakın kazanmayı, kayıpları bile telafi edemeden bir ödeme stresine girdi. Öte yandan sicil sorunları nedeniyle kredi almakta zorluk çeken firmalar ayakta duracak krediye de ulaşamaz durumda. Esnaf için bir hazırlık yapılıyor, bazı erteleme ve aflar söz konusu.

Bu nedenle henüz tam anlamıyla işine dönemeyen iş dünyası için, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Üyesi firmalar için de kredi, muhtasar, vergi gibi ödemelerin faizsiz şekilde 2021 yılı içerisinde yapılandırılacak şekilde düzenlenme yapılması ve sicil affının çıkartılması hayati bir konudur.

Sonunda istihdamı da ilgilendiren ciddi bir sosyal sorunun olduğu unutulmamalıdır. İş dünyası öz kaynaklarını ciddi şekilde kullanarak istihdamı korumuş ve büyük bir fedakarlık yapmıştır.

Bu anlamda KOBİ'leri korumak hem ülke ekonomisini korumak, hem de sosyal huzuru korumaktır. Vergi borcunda ciddi birikme var ve süreç uzadıkça bu hem firmalar için hem de kamu için içinden daha da çıkılmaz hale gelecek. En kısa zamanda çıkarılacak yeni bir vergi ve sicil affı ile öncelikli olarak ekonominin önü açılacaktır. Kamu, bu borçların ödenmesi için fırsat yaratmalıdır.

Mersin, vergi tahsilatında Türkiye 5'incisidir

Bu olumsuzluğu vergi tahsilatında açıkça görüyoruz. Türkiye'de vergide uzun süredir bozuk seyreden tahsilat/tahakkuk oranı 2020 yılında ciddi şekilde tahribata uğradı. Bu tahribatı engellemenin yolu iş dünyasının uğradığı tahribatı engellemek, iş dünyasının önünü açmaktır.

Özellikle Mersin iş dünyası olarak şunu gururla ifade etmek isterim; Mersin 2020 yılı vergi tahakkuk/ tahsilat oranında Türkiye 7'incisi, ama tahsilat miktarıyla Türkiye 5'inci olarak ülkesine katkı vermeye devam etmiştir.

Eğer verdiğin vergi ekonomik büyüklükte bir kriterse, bu anlamda Mersin, Türkiye'nin en büyük 5'inci ekonomisidir. Mersin her zaman kamu yatırımları olarak aldığından fazlasını devletine ve milletine veren olmuştur ve bundan gurur duymaktadır. Bu anlamda Mersin iş dünyasının büyük küçük her bir firmasını, girişimcisini kutluyorum.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close Kızıltan, "Vergi ve sicil affı acil bir konudur"
Kızıltan, "Vergi ve sicil affı acil bir konudur"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: