rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.586 (1.569)

Toplam Ziyaret: 20.790.743 (18.896.524)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Temmuz 2020
Sayı : 855
Bu kayıt toplam
2.144 kez okundu.
fb sharer

AHMET ATAKAN, 'MERSİN'İN HAYALLERİ TENİS İLE GERÇEKLEŞİR'

Mersin Tercüman Özel Haber Mersin Tenis Kulübü Başkanı Ahmet Atakan, kentte tenis sporunun yaygınlaşması için yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini anlattı.

Ahmet Atakan, 'Mersin'in hayalleri tenis ile gerçekleşir'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yıllardır Mersin'e pek çok kimlik yüklenmeye çalışıldığını kaydeden Atakan, "Sanayi kenti, turizm kenti, tarım kenti, fuarlar kenti... Tam manasıyla bir yere yoğunlaşamadık. Pandemi sonrasında Mersin'e yeni bir misyon yükleyip, tenis turizmini getirebilir ve kentin bilinirliliğini artırabiliriz" dedi.

Yanlış bir inanış var

Halk arasında yaygın olan 'tenis pahalı bir spordur' inancının tam anlamıyla gerçeği yansıtmadığını kaydeden Atakan, şunları söyledi:

"Tenis, başarılı olmak için çok turnuva oynamanızı gerektiren, seyahat etmenizi gerektiren bir spor olduğu için pahalı bir spordur. Yoksa pahalı olan kıyafeti yada raketi değildir. Ancak bu, kesinlikle imkanı olmayanların yapamayacağı anlamına gelmez.

Özellikle zengin kesimin bu spora ilgi gösteriyor algısının, pandemiden sonra değişeceğine inanıyorum. Zira sosyal mesafenin en fazla uygulandığı spordur tenis. Aileler, bu virüsten sonra çocuklarını futbol, basketbol, voleybol gibi sporlardan ziyade tenis, yüzme, eskrim gibi sosyal mesafenin çok olduğu, birbirine değmenin, dokunmanın az olduğu sporlara yönlendireceklerdir."

İklim tenis için ideal

Tenisin ülkemizde yaygınlaşmamasının en önemli sebeplerinden birinin de, maçları yayınlayan kanalların yok denecek kadar az olması olarak açıklayan Ahmet Atakan, "Ne yazık ki insanların merakını, ilgisini çekmeye yönelik yayınlar yapılmıyor.

Batı dünyasında çok yaygın olan bir spor olan tenis, Türkiye'de gelişimini 90'lı yıllara kadar çok yavaş ilerletmiştir. Şöyle bir bakacak olursak, Türkiye'nin ilk 100'e soktuğu, Türk kulübünde, Türk antrenörleriyle yetiştirdiği iki sporcu vardır. İpek Soylu ve Çağla Büyükakçay. Bu iki sporcu da Adana Tenis Dağcılık kulübünden yetişmiştir.

Bölgemiz, tenisin gelişimine iklim olarakta, nüfus olarakta çok müsaittir. Antalya, Adana, Mersin ve Hatay. Bu iller tenis için ideal illerdir.

Bir çocuk okuldan çıktıktan sonra tenis antrenmanına gidip, çıktıktan sonra trafikte çok vakit harcamadan evine dönüp dersini yapabilir, uykusunu alabilir. Metropol kentler bu açıdan tenis için uygun şartlara sahip değiller.

Toprakkort çok önemli

90'lı yıllardan sonra Türkiye'de tesisleşme artmıştır. Toprakkort sayısı arttı. Toprakkort dediğimiz olay aslında çok önemli. 30-35 yaşından sonra beton kortta tenis oynadığınız zaman, akşam eve gittiğinizde bütün eklemleriniz ağrır. Topuklarınız ağrır, ayaklarınız su toplar. Toprakkort bu anlamda çok sağlıklıdır, vücudun elektriğini alır.

Ben 57 yaşındayım ve halen haftada 3 gün tenis oynuyorum. Toprakkortlar olmasa, haftada 1 defadan fazla oynayamazdım. Yorar beni. Vücudumda aksaklıklar olmaya, eklemlerinde sıkıntı olurdu. Ama toprak titreşimi absorbe ediyor ve eklemlere o kadar yük binmiyor.

Böyle reklam yapamazsınız

Biz Mersin'de Challenger ve MersinCup adıyla turnuvalar düzenledik. 50 bin dolar ödüllü turnuvalardı bunlar. Yaklaşık 10 sene oldu. Bugün bu turnuvayı yapmaya kalksak, rakam 3 katı tutar.

Bu turnuvalar ile hem Mersin'in bilinirliliği artıyor, hem de tenise olan ilgi uyanıyor. Turnuvaya genç çocuklar geliyor, daha sonra onları Wimbledon'da izliyorsunuz. Buraya katılan ve son 16'ya kalan sporcuların hepsinin kazandığı ve katıldığı turnuvaların isimleri yayınlanıyor. Mersin Tenis Kulübü'nün, Tarsus Tenis Kulübü'nün isimleri hep çıktı. Milyon dolar verseniz böyle reklam yapamazsınız. Dünya spor kanalları da yayınlıyor. Böylece kentin bilinirliliği de artıyor.

Bugün New York'ta düzerlenen bir turnuvanın en büyük sponsoru ve destekçisi New York Belediyesi'dir. Çünkü turnuvanın kente getirisi, milyon dolarlarla ifade ediliyor. Konaklaması, restoranı, seyirci olarak kente gelenler.. Kısacası artıları çok çok fazla.

Turnuvaları yeniden başlatmalıyız

Açık konuşmak gerekirse, biz destek noktasında o zaman çok zorlanmadık. 2 turnuva benim zamanımda, 2 turnuva da Birol Gelbul kardeşim zamanında yapıldı. Sonrasında kulübün yıkım kararı var diye, bize tahakkuk ettirilen rakamları ödemek için kaynak bulmak ve turnuvaları ertelemek zorunda kaldık.

Yakın zamanda Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Bey ve Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Bey ile görüştük. Her ikisine de tüm Mersinliler olarak bir araya gelip, bu turnuvaları yeniden başlatmamız gerektiğini söyledik. Ellerinden gelen desteği vereceklerini söylediler. Aynı şekilde Sayın Valimiz ve kentin bütün dinamikleri ile görüşüp, turnuvaları yeniden başlatmak istiyoruz.

İmar affı'ndan yararlandık

Tenis Kulübü'nün yeri, dönem dönem gündeme gelmiş ve sıkıntı olmuştur. Ancak imar affı ile bu sorunu çözdük. Şu an tapusu olmamakla birlikte; Kanunsuz bir şey yapmazsak, buradan kimse bizi çıkaramaz. O da nedir, ilave bir bina. Bizimde öyle bir niyetimiz yok. Ama bu binanın içinde de iyileştirme yapmakta serbestiz.

Belirsizlik ortadan kalkmalı

Biz ısrarla şunu istiyoruz. Üye sayımızı arttırabilmemiz için, buradaki tesislerimizi daha iyi hale getirmemiz lazım. Bunun için de para lazım. Bizim Carrefour'dan 5 kilometre yukarıda satın aldığımız 36 dönüm bir yerimiz var. Tahmin ediyorum 26 dönüm net bir yer kalır. Oranın imarının geçmesini bekliyoruz. İmarı belli olduktan sonra, belki çok değerli bir yer olacak. O zaman orayı satarak, belki 100 dönüm bir yer alıp hem tenis hem golf sahası yapabiliriz. Belki de burayı geliştiririz. Yani kulübümüz için güzel ve özel projelerimiz var ama, öncelikle belirsizliğin ortadan kalkıp, imarın geçmesiyle arsamızın durumunun ortaya çıkması lazım. Şu an biz arsamızın değerinin ne olduğunu bilmiyoruz.

Alternatiflerin çoğalması çok güzel

Biz özel bir kulübüz. Üyeleri olan, aidat tahsil eden özel bir kulüp. Halka açık değiliz aslında. Şu an yıllık aidatımız 800 TL, Kulübe üye olmak isteyen biri giriş ücreti 3 bin TL ödüyor. Artı o yılki aidatı. Bunun karşılığında da kişi kulübün tüm imkanlarından faydalanıyor, oy kullanabiliyor.

Bu noktada üye sayımız şu an 385. Biz tekrar bu sayının 500'ün üstüne çıkmasını istiyoruz. Bir dönem sayımız 550'nin üzerindeydi. Ancak kentte kulüp sayısı ve oynanacak yer sayısı artınca, sayımız düştü. Fakat biz bundan şikayetçi değiliz. Alternatiflerin çoğalması çok güzel bir şey. Üye sayımız artarsa, masrafları ve kulübün giderlerini ödemek daha kolaylaşacak. Şimdiki sayı, bizi reklam almaya zorluyor.

Abilerimizden Allah razı olsun

80'li yıllarda bu kulübü kuranlardan Allah razı olsun. Hayal olarak bırakmamışlar. Çalışmışlar, didinmişler ve sonrasında birçok kulübün kurulmasına da öncülük etmişler. Bugün bir turnuvaya 700 kişi katılıyorsa, bu 80'li yıllarda bir hayali gerçekleştiren Necdet Özcan, İlhan Savucu, Adnan Güner, A.Samsa Karamehmet, Aygün Aktaş, Selami Gedik ve Nezih Elbeyli abilerimiz sayesindedir.

Tenis, kişiliğe çok şey katar

Bu kulüp, şehre kimlik kazandıran bir kulüp. Darwin, "Sanat ve spor iki kanat gibidir. İkisine de önem veren toplumlar uçarlar, şahlanırlar ve giderler. Ama kanatları olmayan toplumlar uçamazlar ve onlar oldukları yerde. önlerine atılan yemi yerken; arkadan başkaları malı götürürler" demiş. Bu sözü hiç aklımdan çıkarmıyorum.

Son olarak, tenis dikkatini toplamayı, kendine hakim olmayı, öfke kontrolünü öğretir. Her şeyi kendin yapıyorsun. Takım sporlarında o gün kötüysen, takım arkadaşların maçta seni idare edebiliyorlar. Teniste öyle değil. Sen hep dik durmak zorundasın. Bir şekilde hayatın kendisi tenis. Hayatta ne olmak istiyorsan, kortta ona dönüşüyorsun. Kontrolü ele geçirmeli ve başarmalısın.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close Ahmet Atakan, 'Mersin'in hayalleri tenis ile gerçekleşir'
Ahmet Atakan, 'Mersin'in hayalleri tenis ile gerçekleşir'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: