rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.154 (3.940)

Toplam Ziyaret: 23.975.279 (21.964.172)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Haziran 2022
Sayı : 947,948
Bu kayıt toplam
158 kez okundu.
fb sharer
M. Can Özkardeşler
M. Can Özkardeşler

HİS MERDİVENLERİ

İnsanın duygusal durumu inici çıkıcıdır; bazen içimiz coşar, bir volkan gibi patlar, neşemizden, sevincimizden yerimizde duramaz ve merdivenin en üst basamağında buluruz kendimizi. Bazen de tam tersi olur, içimizi bir buhran kaplar, içe kapanır, kimseyi görmek istemeyiz ve çaresiz bir şekilde öylece bekleriz kurtarıcımızı his merdivenimizin en alt basamağında yani dipsiz bir kuyuda. İşte kendimizi aciz, çaresiz ve yalnız hissettiğimiz bu durumda tutunacak bir dal ararız.

Bedenimizi beslemekten ve temiz giyinmekten ibaret olan maddi dünyamızın yanında bir de ruhumuzu temizlediğimiz manevi dünyamız var ki buna kalp ya da gönül temizliği de diyebiliriz. Bir kişinin kötülüklerden, art düşünceden uzak durması ve onlardan arınmaya çalışma gayreti, onu manevi temizliğin ilk basamaklarına adım attırmış olur.

Yani kişinin kendisini arındırması, kalp ve dil temizliği olarak da bilinen manevi temizlik; kişinin kötülük düşünmemesi, düşmanlık ve kin duymaması, hasetlenmemesi, dedikodu yapmaması, hırstan ve kıskançlıktan uzak durmasıdır.

Duygularımızla, hislerimizle hareket ederken aklımızı kılavuz olarak kullanmalıyız yoksa âdem görünümünde, ete kemiğe bürünmüş şeytan niyetli insanların etkisine girebilir, olumsuz davranışlarına maruz kalabilir ve kandırılabiliriz. Aczimizi görüp fırsatı değerlendirmek isteyen bu kötü niyetli cin fikirli insanlar, sanki yardım ediyormuşçasına yaklaşırlar ve masum insanları Allah ile aldatabilirler; onlardan kesinlikle uzak durmalıyız, bize faydadan çok zarar verebilirler. Öyleyse yapmamız gereken aklımızı kullanmak, ilahi tecelliye mazhar olmuş, kendini tam manasıyla dünyevi isteklerinden arındırmış Allah dostlarını arayıp bulmak, onların engin tecrübelerinden faydalanmak olmalıdır. Aksi takdirde sahte şeyhlerin kurbanları olarak tarih sayfalarında yerimizi alırız.

Şimdi sözü Pirimiz Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi'ye bırakalım:

Dünya ile ilgili his, cihanın merdivenidir. Bu merdivenden çıkarak maddi hayatımızı, geçimimizi sağlarız. Din ile irfan ile ilgili his ise göklerin merdivenidir. Bu merdiven bizi, manevi hayata, gerçek insanlığa yükseltir.

Dünya ile ilgili hissin sağlığını hekimden, manevi hissin sağlığını da dosttan, gerçek sevgiliden isteyiniz. Bu hissin sıhhati, vücut sağlığına, ten binasının yiyecek ve içeceklerle onarılmasına bağlıdır. Halbuki manevi hissin sıhhati, az yemeye, az içmeye, az uyumaya ve bedeni çok tahrip etmeye dayanmaktadır.

Can, kurtuluş yolunu açarken, cismi viran eder, yıkar. Onu yıkıp viran ettikten sonra yeniden yapar. Evini, barkını, malını, mülkünü Hakk uğruna, Hakk aşkına harcayan ne mutludur. O, altın definesini elde etmek için evini yıkar fakat altın definesini elde ettikten sonra, evini daha mamur, daha güzel bir hale getirir.

Hikmetinden sual sorulmayan Hakk'ın işini kim anlayabilir? O işin hakikatine kim erişebilir? Bu söylediğim sözler, ancak anlatmak için söylenmiş zaruri sözlerdir. Bazen öyle, bazen de böyle görünür. Bu sebepledir ki, din işi hayran olmak, şaşırıp kalmaktan başka bir şey değildir.

Din işindeki bu hayranlık, bu işlere akıl eremediği için hakikat kıblesine sırt çevirmek değildir. Belki dostun mest ve kendinden geçmiş olarak hayrete düşmektir. Birinin yüzü, dost tarafına, gerçek sevgili tarafına çevrilmiştir. Diğerinin yüzü, ikilikten kurtulup, , Hakk'ta yok olduğu için dostun yüzü olmuştur.

Bu çeşitli yüzlerin her birine dikkatle bak, onların vasıflarını, nice olduklarını akılda tut. Belki sufilik yolunda hizmette bulunurken yüz tanır olursun da, yüzüne baktığın kimselerin manevi kimliklerini anlarsın.

Etrafında insan yüzlü bir çok şeytan vardır. Bu sebeple, her ele el vermek, her ele bağlanmak, intisap etmek uygun değildir. Görmez misin? Avcı, kuşu aldatıp tutmak için ıslık çalar, kuş gibi ötmeğe çalışır. O kuş, kendi cinsinin sesinin sesi zannedip havadan iner ve tuzağa düşer.

Ruhen düşük, alçak bir kişi, bir takım saf kimseleri kandırmak için velilerin sözlerini çalar. Velilerin sözleri de, yaptıkları işler de aydınlıktır, sıcaktır, samimidir. Sahte şeyhlerin, aşağı kişilerin işleri ise kandırmak, hile yapmak ve utanmazlıktır.(Mesnevi cilt 1, beyit: 303-320)

Şimdi yüce Allah'ın yapmamız gerekenleri buyurduğu bazı ayetlerle yazımızı bitirelim:

" Şu iğreti dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Sakınıp korunanlar için ahret yurdu elbette ki daha iyidir. Hala aklınızı işletmeyecek misiniz?(En'am-32)

Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanların üzerine bırakır.(En'am -100)

Size verilen şeyler, dünya hayatının geçici nimeti ve süsüdür. Allah'ın katındaki ise daha hayırlı ve süreklidir. Hala aklınızı işletmeyecek misiniz? (Kasas-60)"

Daima aklımızla gönlümüzün sesini dinleyip doğru yoldan ayrılmamak dileğiyle sevgiyle kalın, dostça kalın ve de hoşça kalın.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Stalin'in Tavuğu..

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Şimdi; Farkında Olmak Vaktidir

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İnsani Diplomasi, Yapmak ve Yıkma

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: