rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.494 (4.277)

Toplam Ziyaret: 23.975.619 (21.964.509)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
12 Haziran 2022
Sayı : 946,947,948
Bu kayıt toplam
153 kez okundu.
fb sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

ŞİMDİ; FARKINDA OLMAK VAKTİDİR

Haftaya ya da güne, ya da 'şimdi'ye harika bir motivasyon hikayesiyle başlamaya ne dersiniz ?

Hele ki bazı şeylerin bizi ketlediğini düşünüyorsak, birazdan okuyacağımız hikaye hepimizin farkındalığını arttıracak ve belki de unuttuğumuz her ne ise onu hatırlatacak. Belki de bizleri bir şeylerin engellediğine dair şartladığımız bilinçlerimizin açılmasını sağlayacak . ..

Hikayemiz, Fillerin Kampını gezen adamın gördükleri karşısındaki şaşkınlığını anlatırken ana temasında derin bir anlam barındırıyor :

Adamın biri fil kampından geçerken çok acayip bir görüntüyle karşılaşıyor. Zira, Fillerin kafeslerde veya zincirlerle tutulmadıklarını fark ediyor. Fillerin kamptan kaçmalarını engelleyen tek şeyin bacaklarından birine bağlanmış küçücük bir ip parçası olduğunu görünce şaşkınlığına gizleyemiyor.

Fillerin, ipi koparıp kamptan kaçabilme gücüne sahip olmalarına rağmen bunu yapmamaları gerçekten hayret verici bir hal alıyor. Hatta biraz daha dikkatli bakınca, bunu kolayca yapabilecekler olsalar bile hiç denemediklerini fark ediyor.

Adam öyle meraklanıyor ki; hemen yakınlardaki bir fil eğiticisine yönelip ; Fillerin neden öylece durduklarını ve kaçmaya çalışmadıklarını soruyor. Adamın merakı içten içe onu kemiriyor, zira nasıl olur da bu denli güçlü hayvanlar küçücük bir ipten kurtulmayı bile denemiyorlar …

Eğitmen sakin bir şekilde şöyle cevaplıyor :

"Çok küçükken onları bağlamak için aynı boydaki ipleri kullanıyoruz. Bu ipler o yaşlarda onları tutmaya yeterlidir. Büyüdükçe, kaçamayacaklarına inanmaya şartlanmış olurlar. Dolayısıyla iplerin hala onları tuttuğuna inanıyorlar. Bu yüzden asla serbest kalmaya çalışmıyorlar."

Bu güzel hikayeden çıkardığım tema şu ki ;

Her ne varsa bizi engellediğini düşündüğümüz bilelim ki zihnimizin şartlanmalarından başka bir şey değildir. Bilinçlerimize bağlanan 'küçük ipler' varsa görme vakti … Farkındalıkla, ulaşmak istediğimiz her şeyin gayet mümkün olabileceğine inanmak ve yola koyulmak vakti ….

Sevgiyle …Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Stalin'in Tavuğu..

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

İnsani Diplomasi, Yapmak ve Yıkma

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

His Merdivenleri

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: