rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 19 (18)

Toplam Ziyaret: 22.051.518 (20.121.849)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
04 Ekim 2021
Sayı : 912,913
Bu kayıt toplam
273 kez okundu.
fb sharer
M. Can Özkardeşler
M. Can Özkardeşler

GRAMERCİ İLE GEMİCİ

Çağımız bilgi çağı olması münasebetiyle bilgi havada uçuşuyor. Bilgi kirliliğine ilave olarak herkes internette yazan yalan yanlış bilgiye kolay eriştiği için orada okuduğu bilgilerle ahkâm kesiyor ve kendini âlim zannetmeye başlıyor. Kendisini doktor kadar bilgili zannedip hastalıklar hakkında yorum yapabiliyor, bir mühendis kadar kafasının çalıştığını iddia edebiliyor. Sporcular ve taktikler konusunda, yıllarını bu mesleğe vermiş olan bir teknik direktörden daha bilgili hissedip, akıl verebiliyorlar. Bir bilenin yanında susulması gerektiğini idrak edemedikleri için her konuda fikir ileri sürebiliyorlar.

"Bilmiyorum, benim ihtisas alanıma girmiyor" demeyi gururuna yediremeyen bu kişilerin bazısı da yüksek tonla konuşup, bağırıp çağırarak fikirlerini kabul ettirmeye çalışırlar. Edepli insanlar ise bilmediklerini sessizce kabul ederler ve sinelerine çekerler.

Ama bir de çok okumuş, bilgiçlik taslayanlar vardır ki öğrendikleri bilgilerle, hava atarlar, insanlara bakışları hep tepeden olur, gurura ve kibre kapılırlar. Bir konuda uzman olmalarına rağmen her şeyi ben bilirim havasındadırlar. Bir ağabeyimizin dediği gibi bu kimseler, " Okula yeni başlamayla kendilerini müdür oldum" zannederler.

Halbuki her şeyi bilmemize imkân yok diyerek bizim bilmediğimiz şeylerin de olabileceğini kabul etmemiz gerekir. Şu geçici dünya hayatındaki yolculuğumuzun çok kısa olduğunun bilincine varıp ona göre yaşamalıyız. Bir durak sonra ineceğimiz bu hayatta ki son durağın ne zaman geleceği de meçhul. Öyleyse bu dünyaya tamamen madde olarak bakmamalı, her şey benim olmalı, her şeyi ben bilirim havasından çıkıp, manevi yönümüzü geliştirmeliyiz. Allah'ın razı olduğu ve bizim de Allah'tan razı olduğumuz iyi kullar olmak için çalışmalı, gururdan, kibirden geçip kimsenin gönlünü kırmadan, kimseye kırılmadan yaşamalı ve tevazu sahibi güzel ahlâklı kişiler olarak bu fani dünyadan göçüp gitmeliyiz.

Şimdi sözü Pirimiz Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi'ye bırakalım:

Bir nahiv (gramer) âlimi bir gemiye binmişti. O kendini pek beğenmiş olan nahivci, yüzünü gemiciye döndürdü ve dedi ki: " Sen hayatında hiç nahiv okudun mu?" Gemici hayır deyince, "Senin ömrünün yarısı boşa gitmiş" dedi.

Bu sözden gemicinin gönlü kırıldı, öfkelendi ama hemen cevap vermedi, içine attı ve sustu. Derken bir rüzgâr çıktı, gemiyi bir girdaba sürükledi. O zaman, gemici, nahiv âlimine yüksek sesle seslendi: " Ey hoca, söyle bakalım, sen yüzme bilir misin? Diye sordu.

Nahivci; "Ey hoş sözlü ve güzel yüzlü gemici, bilmem." Deyince, gemici;" Ey nahivci, desene senin bütün ömrün boşa gitti, çünkü gemi bu girdapta batacaktır." Şunu iyi bil ki burada yüzme ilmini bilmek gerek, nahiv bilmek işe yaramaz. Denizin suyu, ölüyü başında taşır, diri olan denizin elinden nasıl kurtulur? Sen de, eğer beşeriyet sıfatlarından, kötü huylarından ölüp kurtulursan Hakk'ın sırlar denizi, seni başının üstünde gezdirir.

Ey benliğe, gurura kapılarak herkese eşek diyen kişi, şimdi sen de eşek gibi buz üstünde kalmış, ileri geri adım atamayacak bir hale gelmişsin. İstersen sen, dünyada zamanın en büyük bilgini, her şeyin bileni ol, şimdi şu dünyanın faniliğini ve zamanın da geçip gittiğini gör. Size Hakk'ta mahvolma, yok olma yolunu öğretmek için söz arasına nahivcinin hikâyesini de kattık. Ey aziz dost, fıkhın fıkhını, nahvin nahvini ve sarfın sarfını, ancak yoklukta, yok olmada bulabilirsin. (Mesnevî cilt 1, beyit 2835-70 Şefik Can)

Peygamber Efendimiz (sav) bir hadiste şöyle dua etmemizi istemiştir:" Allah'ım faydasız ilimden, ürpermeyen gönülden, doymak bilmeyen nefisten ve kabul olmayan duadan sana sığınırım.(Müslim)

İşte faydasız ilim bizi Allah'a götürmez ancak gurura, kibre kapılmamıza sebep olur, kendimizi bir şey zanneder ve bir şey bilmeden bilgiçlik taslarız. Bize faydalı olan bilgi bizi kötü huylarımızdan vazgeçirip, manevi yönümüzü geliştirir, iyiliğe yönlendirir kemale erdirirse işte o zaman Allah'ın istediği gibi bir kul olmuş oluruz.

Bunun için de Allah'tan yardım dilemeliyiz çünkü Yüce Allah şöyle buyuruyor: " Allah hikmeti dilediğine verir. Ve kendisine hikmet verilmiş olana çok büyük bir hayır verilmiş demektir. Gönlünü ve aklını çalıştıranlardan başkası düşünüp anlayamaz( Bakara 269)

Hikmetin tanımına kısaca baktığımızda; Hikmetin, Allah'ın, insanı hayra yönlendirmek için insana bahşettiği bir lütuf olduğunu görürüz. Ayrıca hikmeti şöyle değerlendirebiliriz: doymak bilmeyen nefsin isteklerine değil de, dünyevi kaygılardan uzak kalarak yüce Allah'ın isteğine uymak, iyi bir kul olmak yani erdemli, adil, güzel ahlâk sahibi, yardımsever ve iyiliksever bireyler olarak, ilim ve akılla gerçeği bulmak için yaptığımız amellerin toplamıdır hikmet.

Öyleyse bu davranışlar bizde varsa bu imkânı bize verdiği için Allah'a şükretmeliyiz, kendimizden bilmemeliyiz çünkü Lokman Suresi' nde Yüce Allah şöyle buyuruyor: " Biz Lokman'a hikmet verdik ve Allah'a şükret" diye buyurduk. Kim şükrederse kendi iyiliği için şükretmiş olur. Kim de nankörlük ederse bilsin ki, Allah kesinlikle hiçbir şeye muhtaç değildir, övülmeye layıktır.(12. Ayet)

Özet olarak bizim de yapmamız gereken, şu geçici dünya hayatının rengine aldanmadan, doğruluk ve dürüstlük içinde yaşayıp biz verilen ömrü, güzel ahlâklı, erdemli insanlar olarak tamamlayıp bu âlemden göçüp gitmek olmalıdır.

Sevgiyle kalın, dostça kalın ve de hoşça kalın.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Yamyam Fareler

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Seçim Bizim

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Bekleyip Göreceğiz

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Manevi Temizlenme

Zerrin Çelik

Zerrin Çelik

2021 Sağlık Çalışanları Yılı Demiştiniz..

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: