rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 983 (976)

Toplam Ziyaret: 21.619.121 (19.704.661)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
20 Eylül 2021
Sayı : 910
Bu kayıt toplam
110 kez okundu.
fb sharer
Abdi Satıroğlu
Abdi Satıroğlu

EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ

Halkı cehaletten kurtarmak için eşek sırtında kitap taşıyan Mustafa Güzelgöz'ün hikayesini aktarmak istiyorum. Bunca yıl sonra, halen okumuş kitleden rahatsız olan, eğitim arttıkça rahatsız olanların varlığını bilmekte, düşündürücü.

Buyrun, Eşekli Kütüphaneci'nin hikayesi...

1943 yılında, Nevşehir Ürgüp'te Tahsin Ağa Kütüphanesi'ne bir görevli atanır. Günler geçse de tek bir kişi bile gelmez, en sonunda 1 hafta olur. Kimsenin gelmediğini görünce amirlerine durumu bildirir. Beklemediği bir cevap alır:

- Kardeşim otur oturduğu yerde, maaşını düzenli alıyon mu, almıyon mu? O zaman ne karıştırıyon ortalığı? Gelen giden olsa maaşın mı artacak? Başına daha fazla bela alacan. O kütüphaneye yıllardır kimse gelmez zaten.

Mustafa Güzelgöz, 1921 yılında Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde doğdu. ll.Dünya Savaşı nedeniyle 1940 yılında askere alınarak, üç buçuk yıl Tokat'ta askerlik yaptı. Askerlikten sonra memleketine döndü.

Futbola olan ilgisini gören dönemin kaymakamı, kendisinden Ürgüplü gençleri futbola çalıştırmasını istedi. Karşılığında kendisini Tahsin Ağa Kütüphanesi'nde emekliye ayrılan memurdan boşalan kadroya atadı.

Güzelgöz, kütüphanecilik alanında herhangi bir bilgisi olmadığı halde, kendini yetiştirerek modern bir kütüphane oluşturma çabasına girişti. İlk iş kütüphanenin atıl odalarındaki Osmanlıca kitapları çürümekten kurtarmaktır. İçinde el yazmaları da olan 2 bin 300 adet Osmanlıca kitap, yakın çevresiyle konuşarak onları ellerindeki kitapları kütüphaneye bağışlamaya ikna etmek için çabalar.

Aynı amaçla, şehrin ileri gelenlerine mektuplar yazar. Büyük şehirlerdeki varlıklı ve tanınmış Ürgüplüler'de aynı mektuplardan almaya başlarlar. Hepsi olmasa da, mektuplar karşılıksız kalmaz ve kütüphaneye yeni kitaplar gelmeye başlar. Gelen kitapları ciltler, etiketler ve kütüphane envanterine kaydeder.

O dönemde kütüphaneye okuyucu pek gelmiyordu. O dönem, devlet memurlarının çıkardığı tüm zorlukları aşarak, Güzelgöz en sonunda bir eşek aldırır. İki de sandık yaptırır. Köylülerin yararlanamadığı kütüphaneyi onların ayağına götürmek üzere, kitapları eşekle taşıma fikrini hayata geçirir. Sandıklara 200 kitap sığdırır, üstüne de "Kitap İade Sandığı" yazarak, eşeği Yüksel ile düşer yollara.

Halıcılık kursları da açar. Köydeki halıcılığı canlandırır. Yaptığı çalışmaları ile ulusal ve uluslararası pek çok yayın kuruluşunda yer alan Güzelgöz'e, ilk olarak 1963 yılında Amerikan Barış Gönüllüleri kuruluşu tarafından 1960 model bir cip hediye edilir.

Çalışmaları ile bir bölgesel kalkınma önderi haline gelen Güzelgöz, kütüphane müdürlüğü dışında birçok kurumda daha görev almıştır.

Asli görevi olan kütüphane müdürlüğünü ihmal ettiği, diğer görevlerinde şahsi çıkar sağladığı şikayetleri üzerine bir soruşturma geçirir.

Daha sonrasında raporunu baskı altında yazdığını itiraf eden müfettiş Şemim Bey'in olumsuz raporuyla emekliliği istenir. 50 yaşındayken zorla emekli edilir. Köylüler arasında efsane olur. Köylüler, Ürgüp'e Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz ve eşeğinin heykelini dikerler. Güzelgöz, 18 Şubat 2005 tarihinde hayatını kaybetti.

"Aman bir şey yapmayalım da, başımıza bir iş gelmesin. Çalışsan da aynı maaş, çalışmasan da aynı" zihniyetinin, geçen onca yıla rağmen değişmemiş olması kanayan yaramız.

"Bir ülkede namuslu insanlar, namussuzlar kadar cesur olmazsa o ülkede kurtuluş yoktur!"Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Hatıraların Lanetlenmesi

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Hangimiz Yapıyoruz?

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Bu Defa Çaresi Yok

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Gramerci ile Gemici

Şevket Demir

Şevket Demir

Adalet

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: