rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.236 (2.125)

Toplam Ziyaret: 20.017.810 (18.168.435)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Nisan 2021
Sayı : 889
Bu kayıt toplam
104 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şevket Demir
Şevket Demir

CİMRİ İNSANLAR

Yoksul Dünyanın Bazı Nimetlerinden Cimri İse Bütün Nimetlerinden Mahrumdur. ( La Bruyere)"Adi, Alçak, Soysuz" Anlamındaki Farsça Cimri Kelimesinden Türkçeleştirilmiş Olup Genellikle "Pintilik, Hasislik" Manasında Kullanılır.

İslâm Ahlâk Literatüründe Aynı Kavramlar Şuh Ve Buhl Kelimeleriyle İfade Edilir. Şuh, Öncelikle Kişiyi Mal Mülk Edinme Hırsına Sevk eden, Harcamalarda Bulunmaktan Ve Yardım Etmekten Alıkoyan Bencil Bir Duygu, Buhl İse Bu Duygunun Etkisiyle İyilik Ve Cömertlik Yapmaktan Kaçınmaktır .

Hadislerde De Cimrilik Anlamına Gelen Kavramlar Sık Sık Geçmektedir. Hz. Peygamber, Genel Olarak İnsanlar Hakkında Düşünülebilen En Kötü Ve Alçaltıcı İki Huyun Cimrilik Ve Korkaklık Olduğunu Bildirmiştir.

Allah'ın, Lütfundan Kendilerine Verdiklerini İnfak Etmekte Cimrilik Gösterenler Sanmasınlar Ki O, Kendileri İçin Hayırdır; Tersine Bu Onlar İçin Şerdir. Cimrilik Ettikleri Şey, Kıyamet Gününde Boyunlarına Dolanacaktır. Göklerin Ve Yerin Mirası Allah'ındır. Allah Bütün Yaptıklarınızdan Haberdardır. Al-İ İmran Suresi 180. Ayet.

Cimrilerin Tek Amaçları Vardır Parayı Kazanmak. Dünyanın Ve Ülkenin Sorunları Arkadaş Ve Dostlarının Problemleri Cimrileri İlgilendirmez. Cimriler Yemezler, Yedirmezler Biriktirmekten Başka Meziyetleri Yoktur.

Cimri insanların Eli Cebine Gitmez Eli Cebine Gitmeyenin Eli Beline de Gitmez. Her Türlü İnsan İle Arkadaşlık Ve Dostluk Yapılabilir Ancak Cimri Ve Pinti İnsanlarla Yapılmaz. Bunlar Sırt Çantası Gibidir. Sırtında Taşıdığın Süre Ve Yedirdiğin Sürece İyisin.

Bunlara İşin Düştüğünde Veya Onlara İhtiyaç Duyduğunda Onları Yanında Bulamazsın. Bunların Kitabında Fedakârlık, Merhamet, Sadakat, Samimiyet Ve İnsanlık Yoktur.

Dünyanın En Yoksul İnsanları Paradan Başka Hiçbir Şeyi Olmayan Cimrilerdir. Hz. Ali (R.A) Diyorki; Cimri İnsan Dünyada Fakirler Gibi Yaşar Ahirette Zenginler Gibi Sorguya Çekilir.

Her Nefsin Ölümü Tadacağı, Allah Yolunda Ne Verdi İsen Öz Malının O Olacağı, Neticede İster Fakir, İster Zengin , İnsanların Öldüğü Zaman En Fazla İki Metre Toprak Sahibi Olacağını CİMRİLERİNDE Bilmeleri Dileğiyle Selamlar….Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Demircinin Köpeği

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

İnsan Olabilmek Bilge Olabilmek

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

104 Emekli Amiral Bildiriyi (Muhtırayı) Niye mi Verdi?

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Toprak

Şevket Demir

Şevket Demir

Affet Babacığım

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: