rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.055 (2.948)

Toplam Ziyaret: 19.208.882 (17.437.431)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Ekim 2020
Sayı : 866
Bu kayıt toplam
109 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

HAYALLERİNDEN VAZGEÇMEMELİ İNSAN

Şimdi okuyacağınız hikaye, çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışta koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç oğlunu anlatıyor.

Hikayede babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğrar. Orta okuldayken 'büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği' konusunda bir kompozisyon yazmasını ister hocası..

Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazar. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlatır. Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini dahi çizer. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterir. Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekler.

Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev, tam kalbinin sesidir.. İki gün sonra ödevi geri alır.Ve kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir "0" ve "Dersten sonra beni gör" uyarısı vardır. "Neden "0" aldım?" diye merakla sorar hocasına.

"Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal" der, hocası.. "Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkansız" der ve ekler: "Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm."

Çocuk evine döner ve uzun uzun düşünür. Babasına danışır.

"Oğlum" der, babası -"Bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!."

Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürür hocasına..

"Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin" der..

"Ben de hayallerimi..".....

O ortaokul öğrencisi, bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 1000 metrekarelik evinde oturmaktadır. Yıllar önce yazdığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı. Öykünün en can alıcı yanı ise; aynı öğretmen, geçen yaz 30 öğrencisini bu çiftliğe kamp kurmaya getirir.

Çiftlikten ayrılırken eski öğrencisine "Bak" der, "Sana şimdi söyleyebilirim. Ben senin öğretmeninken, hayal hırsızıydım. O yıllarda öğrencilerimden pek çok hayal çaldım.

Allah'tan ki, sen, hayalinden vazgeçmeyecek kadar inatçıydın.'

…………

İnatçılık kelimesini olumsuz cümleler içinde kullansak da yerine göre olumsuz bildiğimiz şeylerin olumlu sonuçlar yarattığını görebiliriz. Tıpkı hikayedeki öğrencinin hayalinde inatçı olmasının getirdiği güzel sonuç gibi. Aslında belki de inatçılıktan ziyade İnanç olarak da değerlendirebiliriz. Kendine inanmak, olacağına inanmak,yapabileceğine inanmak. İnandığı hayale direnmek ….

Şimdilerde bir çoğumuzun; değil hayallerinde inatçı olmayı hayal kurabilmek özelliğini yitirdiğini düşününce,'Neden' sorusunun cevabını arıyor insan .

Bir çok nedeni var belki de ama en başta dış kaynakların mütemadiyen hayallerimizi gerçekleştiremeyeceğimizi söylemesi geliyor. Aile, arkadaşlar, kardeşler, iş çevresi, patronlar, öğretmenler,değer verdiğiniz her hangi bir kimse…

Aslında Çoğu insan sadece kendi korkularını size/bize yansıtıyor. İyi niyetli olabilirler, bu iyi veya kötü ile ilgili bir mesele değil ,sorun şu ki iyi niyetli olsalar bile bu durum kendilerinde bir şey değiştirmiyor olsa da muhatabın hayatında büyük değişikliğe neden olabiliyor. İşte bu noktada yani dış kaynaklardan olağanca gücü ile gelen eleştiri yağmurunda eleştiriyi yapanın yaşamımızda merkezi bir konuma sahip olup olmadığına bakmak büyük önem taşır.

Merkezde ise ikinci adıma geçmek ve nelerden korktuğu için bu eleştirileri yaptığını saptamak da fayda sağlar.Ama en basit yolu hayalinize kalpten inanıyorsanız tüm cesaretiniz ile yolunuza devam etmektir…Kimseyi kırmadan, hiçbir şeyi dökmeden hayalinize direnmek…Ve hayal kurmanın gerçekliğe giden yolun yarısı olduğuna dair inancı kaybetmemek adına cesaretle, inatla vazgeçmemek en önemlisi.

Hayalimize tam anlamıyla ulaşabilir veya bir çok yol denememize rağmen bambaşka sonuçlarla da karşılaşabiliriz. Sorun yok …Zira , hayal ettiğimiz sonuçlar dışında başka sonuçlara ulaşmak başarısızlık değildir…Her hal ve sonuçta sarf ettiğimiz çabanın getirisidir ve bizim için kesinlikle en güzel ve hayırlı olandır…

Mutluluğu hayal ettiğimiz sonucun olması gerektiği şartına bağlarsak zaten yaşamın, hayalin, hayal kurmanın gerçek manasını öğrenmemiş ve mutluluğun ne demek olduğunu anlamamışız demektir. Mutluluk, sonuçla ilgili değil süreçle ilgili bir meseledir.

Bu hayata gelirken hiçbirimiz elimizde bir plan proğram defteri ile gelmedik, öyle değil mi? Seçimler yaparak yollarımızı çizdik. Aklı ve kalbi harmanladık kimi zaman…Kimi zaman sadece duygularımızla hareket ettik. Kimi zaman sadece aklımızla kararlar alıp,duygularımızı bir kenara sakladık. Arayışımız hep dengeydi aslında…

Düşe kalka,ine çıka öğrenmeye devam etmek. İnsan olmak bunu gerektirmez mi ? O halde dış kaynakların elimize bir plan-proğram çizelgesi tutuşturmasına izin vermek ,Öz'ümüze yaptığımız bir nevi ihanet olmaz mı ? Allah vergisi olan irademizi hiçe saymak ,beynimizi bir başka beynin proğram ve korkularına göre yaşamak ne derece bizi biz yapabilir ki ?

İnsan ,hayalleri ve tutkuları ile mutludur. Hayalleri ile amaçlarını şekillendirdiği gibi, amaçlarını da hayalleri ile süsler. Ve amaç sadece hayatta kalmak değildir. Oysa tutkusuz bir hayat sadece hayatta kalmaktır.

Hayallerden Vazgeçmemeli …

En güzel hayallerin gerçekliğe dönüşeceği inancı ile cesurca direnmeli …Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Yalancı Çoban

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Rize'de Antik Bahriye Körfezi Askoroz

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Affetmek

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Mutlu Ol Kalbim

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Dünya Nerde? Çin Nerde? Biz Nerede?

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Başöğretmenimiz

Şevket Demir

Şevket Demir

İbrahim Ethem Hazretleri

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: