rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.516 (4.208)

Toplam Ziyaret: 18.952.896 (17.204.036)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
12 Ekim 2020
Sayı : 865
Bu kayıt toplam
80 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

HANGİ KAPIDAN GEÇTİNİZ?

Rivayete göre öğrencilerinden biri Mevlâna'ya sormuş:

– Efendim, bu dört kapı meselesini ben pek anlayamıyorum. Bana anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız ?

Mevlana : "Şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var. Hepsi rahlelerine eğilmiş. Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım."

Adam gitmiş birincinin ensesine bir tokat aşk etmiş. Tokadı yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla Mevlâna'nın öğrencisini yere yıkmış. Öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama hocasına itaat var. Yaradana güvenip ikinciye de bir tokat aşk etmiş. O da derhal ayağa kalkıp elini kaldırmış.

Tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş. Öğrenci devam etmiş üçüncüye de bir tokat atmış. Üçüncü şöyle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş. Dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına devam etmiş. Öğrenci, Mevlâna'ya dönmüş ve olanları anlatmış.

"Birinci; şeriat kapısını geçememiş biri idi. Şeriatta kısasa kısas olduğu için tokadı yediğinde kalktı. Aynısını sana iade etti.

İkinci; tarikat kapısındadır. Tokadı yiyince o da kalktı tam tokadı iade edecekti ki, tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi. "Sana kötülük yapana bile iyilik yap." Onun için döndü, yerine oturdu.

Üçüncü; marifet kapısına kadar gelmiştir. İyinin ve kötünün tek Yaradan'dan geldiğini bilir, inanır. Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi âlet etti diye merakından şöyle bir dönüp baktı.

Dördüncü; hakikat kapısını da geçmiştir. İyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu bilir. Onun için dönüp bakmadı bile…

Bu hikayeyi çok seviyorum. Eminim bir çok kere , bir çok yerde okumuş veya dinlemişsinizdir.

Ben defalarca okusam ,defalarca dinlesem de bıkmıyorum. Ve bu hikaye her karşıma çıktığında hangi kapıda olduğumu soruyorum kendime… Bir çeşit kendimi testten geçiriyorum aslında.

Peki ;kaçımız yaşamda kendimize sorular soruyor ,kaçımız kendini testten geçiriyor?

Aslında bu, en küçük yaştan en ileri yaşa kadar insanın temel gereksinimidir. Fakat maalesef bir çoğumuz kendimize sorular yöneltmekten ziyade başkalarını sorguya çekmeyi öğreniyoruz. Hal böyleyken; kendimizden ayrı ZANnettiğimiz her kişiyi, herşeyi kolayca eleştirebiliyor ve hatta yargılayabiliyoruz. Maalesef…

Yaşam merhale merhale devam ederken, önce kendimize sormamız gerekenleri başkalarına yönelttikçe ilerlememiz gereken yolda geriye gidiyoruz. Haliyle bir o kapıda bir bu kapıda buluyoruz benliğimizi.

Tam 'marifete erdik yol Hakikate gidiyor' derken bir bakıyoruz daha şeriat kapısını geçememişiz…İşte 'bakıp görebilmek' de kıymetli bir meziyet olmasından mütevellit kendini test etmek önem kazanıyor. Bunu kimisi kendiliğinden yapabilirken ,kimisi için bir hatırlatma gerekiyor.

Hatırlatma gerekmeyene de bazen bir işaret oluveriyor. Dört kapı hikayesi de öyle bir hatırlatıcı ,öyle bir işaret gibi geliyor bana. Ve her rastlaştığımızda bir kez daha test ediyorum kendimi; 'Hangi kapının ardında bekliyorum?'…

Peki siz hangi kapıdan geçtiniz ? Hangi kapı ardında bekliyorsunuz?Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Yanlış Kimde?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Hayallerinden Vazgeçmemeli İnsan

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Mutlu Ol Kalbim

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Hakkın Zaferi

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Sarı Sonbahar

Şevket Demir

Şevket Demir

Ben 21 Yaşında Bir Üniversite Öğrencisiyim

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: