rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.164 (1.758)

Toplam Ziyaret: 18.458.571 (16.782.273)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Temmuz 2020
Sayı : 854
Bu kayıt toplam
536 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şevket Demir
Şevket Demir

AKRABALIK VE AKRABALAR ARASINDA YAPILAN KAHVALTI VE YEMEĞİN AMACI

-Bu yemeklerin Amacı yenilecek yemek değil aile fertlerinin ve çocuklarının birbirine tanıması ve kaynaşmasıdır. Akrabalığın amacı Sadece iyi günlerde değil, İyi ve kötü günlerde birbirlerinin yanında olmaktır. Eğer bugün akrabalık ilişkilerinde bir takım bozulmalardan ve uzaklaşmalar dan bahsediyorsak kendimize öz eleştiri yapıp yaptığımız yanlışlar sorgulamalıyız

-Birbirinin teyzesini, Halasını, dayısını, amcasını ve bunların çocuklarını tanımayan ve birbirine yabancı kişilerin Akrabalığından bahsedilemez. Ailece birbirlerine gidip gelmeyen Birbirini tanımayan bir nesil ve akrabanın varlığı hiç bir anlam ifade etmez.

Her Davete, Herkese ve Her şeye zaman ayıranların akrabalar arasında verilen yemeğe katılmaması ve mazeret bildirmesi doğru bir davranış değildir.

-Aynı şehirde yaşadığı halde Bayramlarda bile birbirini sormayan, birbirini ziyaret etmeyen birbirinin evine gitmekten ve birbiriyle muhabbet etmekten imtina eden, birbirini telefonla arayıp bayramlaşan bir nesille akraba demek ve akrabalık beklemek anlamsızdır.

Bu gün yakın akrabalarımızın çocukları aynı şehirde yaşamasına rağmen bir birini tanımamaktadır. Bunun sorumlusu çocuklar değil baba ve anneleridir.

-Her Gün Birlikte Olduğunuz Birlikte Yediğiniz İçtiğiniz Değer Verdiğiniz Dost Ve Arkadaşlara Ayırdığınız zamanı ayda bir sefer Akrabalarınıza ayırınız. Yüce peygamberimiz (S.A.V.) Hadis'i Şeriflerinde: "Akrabalarla ilişkiyi kesen cennete giremez ' Bundan da anlaşılıyor ki, sıla-i rahim, ilahi ve vicdani bir sorumluluktur. Onun için ziyaretleşme akrabalık bağının güçlenmesi için olmazsa olmaz şartıdır.

-Genel olarak 'kan bağı ve evlenme yolu ile oluşan akrabalık bağlarını yaşatma, akrabalarla ilişkiyi sürdürme, onların haklarını gözetme, onlara ilgi gösterme, yardımda bulunma ve onları ziyaret etme olarak tanımlanan' sıla-i rahim, İslam alimleri tarafından namaz ve oruç gibi farz kabul edilmiş, ihmali ise haram olarak değerlendirilmiştir.

-Kendi zevki, çıkarı ve menfaati dışında hiç kimseyi tanımayan bir neslin çevrelerine Akrabalarına ve topluma vereceği hiç bir şey yoktur. Bencil düşünen, Tek yaşayan ve tek kendini düşünenlerinde kötü günlerde tek başına kalacağı da unutulmamalıdır.

-Gözden uzak olan gönül-dende uzak olur. Şehirlerde yaşayan özelikle imkanı olan kişilerin Dostluğun, Arkadaşlığın ve akrabaların birliği için, aile efradının birbirini tanıması için çay günü, kahvaltı veya yemek organizeleri adı altında günler düzenlemeleri akrabalığın pekişmesine katkı sağlayacaktır.

Gönül ne kahve ister ne kahvehane gönül sohbet ister kahve bahane. Misali birbirimizin hal ve ahvalinden haberdar oluruz.

Bir toplumun, özellikle de İslam toplumunun sağlam ve metin bir şekilde ayakta kalabilmesi, akrabalarla kurulan bağların kuvvetli olmasıyla doğru orantılıdır.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Prensip Meselesi

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ayasofya'da Namaz Yetmez Özgürlük Anıtını da Geri İstiyorum

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Önemli Sorular, Bilge Cevaplar

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Dünya - Toplum – Ayasofya

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Büyük Sınav

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Görünmeyen Güzelliği Sevebilmek

Şevket Demir

Şevket Demir

Terörist Kim?

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: