rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.911 (1.443)

Toplam Ziyaret: 18.153.217 (16.523.747)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
27 Mayıs 2020
Sayı : 853
Bu kayıt toplam
4.016 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şinasi Şirin
Şinasi Şirin

ŞUURLU TOPLUM, BİLİNÇLİ MUHALEFET...

Uzun yıllardır iktidar olmuş siyasi partiler, halk tarafından hizmetleri takdir edildiği için iktidar olurlar. Ülkemiz, son 18 yılda halkın takdirini aldığı içindir ki; Ak Parti iktidarı tarafından yönetilmekte. Haliyle bu süre, iktidar varlığını sürdüre bilmek için ciddi bir süreçtir. Bu süre zarfında güç zehirlenmesi de, zafiyetler de, bireysel çıkarlar da yaşanmıştır, yaşanacaktır da. İnsanın doğasında vardır bu iş.

Bu kadar uzun süre hangi siyasi parti iktidar olursa olsun, ister C.H.P. ister M.H.P , İster İYİ Parti ve isterse her hangi bir siyasi parti, bahse konu süreçler muhtemelen yaşanacaktı da. Siyasi tarihimizin, süreklilik arz eden bu kadar uzun süreli hükumet yapabilmiş siyasi partiyi, ben yaşım yettiği sürede bilmiyorum.

Siyasi tarihimizde çok uzun süreli Başbakanlık yapmış rahmetli Süleyman DEMİREL'i biliyorum, ama sürekli yapmış siyasi partimiz de liderimiz de yok diye biliyorum.

Bu nedenle konuyu bu yönüyle ele alır isek, Ak Partinin ve başında bulunan Recep Tayyip ERDOĞAN'ın başarısı, dünya siyasi tarihindeki liderler arasında yer alacak diye düşünüyorum.

Bu gözlem; taraf olduğum için değil. Hatta zaman zamana eleştirdiğim yönleri olan siyasi lider olmasına rağmen, sürekliliği ve halktan aldığı destek sürecinin çok objektif değerlendirir isek, takdir edilecek bir husus olduğu, inkar edilemeyecek bir gerçek düşüncesindeyim.

Bu süreç içinde, birçok referandumlar yapılmış, halkın verdiği mesajlar çok iyi analiz edilerek değerlendirme bu yönde yapılmış ve Türkiye'nin kuruluşundan bu güne kadar süre gelen, birçok sistemi değiştirme başarısını göstermiştir. Kimine göre tek adam baskısı ile, kimine göre halkına desteği ile parlamenter sistemi, başkanlık sitemine çevirme başarısını göstermiştir.

Bu sistemi; bu gün ki iktidara veya konsensüse göre değil, ileride değişebilecek yönetim anlayışına göre değerlendirildiğinde, bürokratik hantallık dönemi bitmiş, devletin işleyişinde güncellik önem kazanmıştır. Bir ifade vardır " Evrimleşemeyen devrim, devrim sayılmaz " diye.

Düşünelim, bu gün ki iktidar bir veya iki dönem sonra değişti. Sosyal demokrat bir yapı ülke yönetimine geldi.

Geçmişte kalan darbeler süreci, bürokratik engeller, icraatın önüne geçebilecek mi.?

Bu nedenle, Cumhur ittifakı ortağı M.H.P. nin ülke siyaseti ve yönetimine verdiği katkı, kimilerine göre var olma ve varlığını sürdürme çabası gibi değerlendirilse de, ülke menfaatleri için, tarihin siyasi sayfasına önemli not olarak düşülecektir.

Ne hazindir ki; Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kurmuş olduğu ve Demokrasimizin ve siyasi tarihimizin sembolü haline gelen C.H.P. çok şansız bir süreçten geçmektedir. Türk sosyal demokratlar Varlığı sürdürme konusunda endişe duymakta.

Geçmişte devrim yolunda çok bedeller ödemiş olduğunu iddia eden ve bugün değişik isimlerde de olsa varlığını sürdürme onurunu gösteren SOL Parti bile, sözüm ona solcu söylemlerle yola çıkmış, fakat gerek dış derinler, gerekse içerideki bölücü hainler tarafından kullanılan, etnik kökeni ne olursa olsun bir çok vatan evladının kanına girmiş olan Terörist yapıların, simsarlığını yapan yapılanmayı desteklememekte, hatta Faşit-Irkçı yapılanma diye zaman zaman eleştirdikleri ve desteklemedikleri oluşumları, bu gün ki en önemli siyasi aktörlerimizden biri olan ve demokrasimizin sembolü haline gelmiş C.H.P. nin bu gün ki yönetim anlayışı ve onu oluşturan kadroların büyük kısmı, bahse konu terör ve onun simsarlık anlayışını maalesef ki desteklemekten çekinmemektedir.

C.H.P. bir an önce bu anlayıştan kurtulmuş bir yönetim anlayışı ile, ATATÜRK'ün bırakmış olduğu mirası, toplumun ve ülkenin çıkarlarını yönetme yörüngesine yeniden oturtmalıdır. Yoksa tarih sayfasında yerini alma riski ile karşı karşıya gelecektir.

Öbür taraftan, bir dönem ülke yönetiminde ciddi hizmetler veriş ve bu günün Siyasi Partisi olan İYİ Parti lideri ve yöneticilerinin, zaman zaman ortaya koymuş olduğu istikrarsız çıkışlar ve muhalefet anlayışı da, toplumu endişeye düşürmektedir.

Başta da ifade ettiğim gibi, uzun süreli iktidar yapmış siyasi parti, lider ve kadroları, bu özelliklerinden ötürü güç zehirlenmesi yaşayabilirler. Sabırlı ve şuurlu toplum karşısında tam da o noktada güçlü ve bilinçli alternatif olabilecek muhalefete ihtiyaç duyulur.

Gerek dünya ve bölge siyaseti nedeni ile rahatsızlık duyulan Türkiye'nin, ekonomisinin zayıflatılması adına yaratılan suni ekonomik krizler, gerekse CORONA virüsü nedeni ile dünyada yaşanana COVİT-19 nedeni ile dünya insan sağlığını tehdit eden ve devam etmekte olan pandemi sürecinde, Devletin verdiği ve sağlık bakanlığını çabalarının karşısında şuurlu ve yapıcı bir muhalefet sergilenemedi.

Böyle bir süreçte, ülkede sergilenen görüntüler zannedilmesin ki toplum tarafından kayda değer olup muhalefet partilerine puan kazandırıyor.

Darbe söylemleri, erken seçimin gündeme getirilmesi, yönetimdeki olağan üstü kararlar ve bu kararların eksikleri, zannedilmesin ki iktidarı yıpratıp, muhalefete puan kazandırıyor.

Her akşam yapılan ulusa sesleniş konuşmasında, Recep Tayyip ERDOĞAN'ın toplumu bilgilendirmede, satır aralarında inse siyaset ve iktidar propagandası iddiaları, zannedilmesin ki toplumda tepki uyandırıyor.

Böyle süreçlerde birlik çağrısı güveni veremeyen, toplumu birleşdiriciliğe katkı sunamayan, hele ki böylesine önemli manevi günlerde, toplumun en hassas olduğu bu süreçte provokasyonlarla ülkede gerilim yaratma eylemleri içinde olan kesimlere, kararlı bir şekilde tavır koyamayan siyasi oluşumlarda, muhalefet partileri ve onunun temsilcileri de toplum tarafından takdir görmezler.

Şuurlu toplum, bilinçli muhalefet ister.

Bilvesile ( geçmiş ) ramazan bayramını tebrik eder, Corona virüs belasının bir an önce dünyamızı terk etmesini Allah dan dilerim.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Ah O Ruslar!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Tansu Çiller'in Cumhuriyet Müzesinde Ne İşi Var?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Sağlık Olsun

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Sen Treni Kaçırdın İlhan Ağabey... Gelsin "Yavaş" Yavaş..

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Büyük Sınav

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Ahlâk

Şevket Demir

Şevket Demir

Akrabalık ve Akrabalar Arasında Yapılan Kahvaltı ve Yemeğin Amacı

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: