rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.559 (3.879)

Toplam Ziyaret: 18.849.307 (17.114.633)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Şubat 2020
Sayı : 845
Bu kayıt toplam
329 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şevket Demir
Şevket Demir

ELAZIĞ DEPREMİ VE DEPREM GERÇEĞİ

Elazığ'da meydana gelen deprem ülkemizin birçok bölgesinde hissedilmiştir. Depremde ölenlere rahmet, yaralılarımıza Allah'tan acil şifalar diliyorum.

Her deprem sonrası televizyonlarda günlerce deprem hakkında yorumlar yapılır. Kanunların yetersizliğinden bahsedilir, inşaatları yapanlar eleştirilir, belediyeler eleştirilir, hükümet eleştirilir.

Ancak tüm bunlara rağmen bu evi yapanlar ve bu projelere onay verenlere ceza verildiğini duymadım. Ölen binlerce insan, bunları yapanlar ve bu ölümlere sebep olanlar ellerini kollarını sallayarak geziyorlar.

Ülkemiz bir deprem bölgesidir. İnşaat yapanların, bunları denetleyen kurumların yarın deprem olacakmış gibi duyarlı olmaları gerekir.

Ülkemizde Bir insanı öldürene 24 sene ceza verilirken tedbirsiz yapı inşa eden ve depremde hasar gören Bu binaları yapanlara caydırıcı hiç bir ceza yoktur. Bu şekilde uygulanan projelerin devamı niteliğinde olmaması için mutlaka caydırıcı cezalar uygulanmalıdır.

Depremlerin olacağını önceden haber veren bir teknoloji yok. Ancak deprem bölgesi olan ülkemizde, imar planları yapılırken kayalık ve sağlam temellerde inşaatlar yapılması gerekirken tarıma en elverişli arazilerin üzerine onlarca katlı inşaatlar yapılmaktadır. Mersin bunun canlı örneğidir.

Avrupa'da önceden altyapı ve imar planları çizilir yerleşim ve inşaatlar buna uygun olarak yapılır ancak bizde önce gecekondular yapılır daha sonra belediyeler buraların alt yapı ve imar planlarının çizip onaylarlar. İstanbul'daki çoğu mahalle bu şekilde oluşmuştur.

Türkiye'de en büyük rantın olduğu sektör imar, inşaat ve arsa sektörüdür. Devlet yetkililerinin deprem bölgesi olan ülkemizin bu sorununa kesin çözüm bulması gerekir. İnşaat yapılacak alanların ve temellerin depreme dayanabilecek ve en az hasar alacak bölgelerin belirlenmesi ile yerleşim alanı olarak seçilip ön görülmeli ve uygulanmalıdır.

Hiçbir şey insan canından değerli olamaz. Yapılan binaların mimarı, inşaat mühendisi ve denetleyen belediye veya ilgili kurumun yetkilileri müteselsilen sorumlu olmalı ve bununla ilgili caydırıcı cezalar olmalıdır.

Depreme dayanıklı mimari tasarımlar olmalı, çıkarılacak deprem yasa ve yönetmelikler uygulanmalı inşaatlarda nitelikli malzeme kullanılmalıdır ve uygulamalarda sağlıklı denetlemeler yapılmalıdır.

Japonya'da 8 veya 9 şiddetinde depremler olmakta ancak binalar ve insanlar bundan zarar görmemektedir. Yetkililerimizin bu deprem bölgesindeki ülkelerin yasa ve uygulamalarından faydalanmalıdır.

Elâzığ depremi ülkemizin birlik ve beraberliğini pekiştirmiştir. 83 milyon insanımız binaların altında kalan insanların kurtarılmalarını sevinç gözyaşlarıyla izlemiştir ve orada mağdur olan vatandaşlarımıza deprem olduğu saatten itibaren herkes bedeni ve malı ile yardımcı olmaya çalışmıştır.

Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Devletimiz deprem olduktan sonra tüm gücüyle deprem bölgesine koşmuş ve vatandaşlarımızın yarasına merhem olmaya çalışmıştır. Allah ülkemizi her türlü Savaş, felaket ve Afetlerden korusun. Allah devletimize zeval vermesin.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Para İçin...

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ayasofya'da Namaz Yetmez Özgürlük Anıtını da Geri İstiyorum

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Bir Hikaye ve Kıssadan Hisse

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Mutlu Ol Kalbim

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Haçlı Seferleri...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Kim Yönetiyor?

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Nefis ile Şeytan

Şevket Demir

Şevket Demir

İstanbul Sözleşmesi İptal Edilmelidir

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: