rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.867 (4.151)

Toplam Ziyaret: 18.849.615 (17.114.905)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Şubat 2020
Sayı : 845
Bu kayıt toplam
693 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Av. Ersin Parlat
Av. Ersin Parlat

ARILAR ONU KISKANIRDI!

Onu ilk defa karşısında gören birisi:

- Aman Allahım, bu kaba saba, görgüsüz, saygısız, kılıksız köylü de nereden çıktı sabah sabah karşıma, diyebilirdi içinden.

Ancak kendisiyle konuşmaya başladığı anda:

- Ay, ne kadar cana yakın birisi! Şen şakrak. Özgüveni de çok yüksek. Neden daha önce tanışmamışım. Çok da birikimli ve şakacıymış, diye düşünmeye başlardı.

İşte, Hacı Ömer Ağa böyle birisiydi. Saygıdeğer eşi Sadıka Hanım:

- Hacımerim! diye seslenirdi ona. Hacımer, bundan yüz yıl önce Kayseri'den Adana'ya geldiğinde daha yirmi yaşında yoktu. Kayseri'nin Akçakaya Köyü ile Adana arasında birkaç yıl gitti geldi. Çeşitli işlerde çalıştı. Küçük küçük alışveriş yaptı. İş bulamayanları işe yerleştirdi. Bu işçiler ona artık;

- Ömer Ağa! demeye başladılar. Kazançlarının üçte birini "Ömer Ağa"ya veriyorlardı. "Ömer Ağa"nın gözünden düşen birisi, işsiz kalacağını bilirdi.

Sadıka Hanımla evliliklerinden altı oğulları oldu. Sırasıyla İhsan, Sakıp, Hacı, Şevket, Erol ve Özdemir. Oğullarını daha küçük yaşta sabahın köründe uyandırır, Seyhan köprüsüne köylülerden pamuk almaya götürürdü. Köylüler, küçük hileler yaparlardı. Pamuğun kötüsünü çuvalın dibine koyarlardı. Ağır gelmesi için pamuğu ıslatırlar veya tuz koyarlardı. Hacı Ömer onların hilelerini çözerdi. Sıkı pazarlıkçıydı. İstediği malı, istediği fiyata alabilecek kadar becerikliydi.

Yeni bir fabrika kurarken, Akbank'ı kurarken bu işi yapabilecek olan kişiyi bulurdu herşeyden önce. Sabahları, fabrikaya işçi ve memurlardan önce kendisi gelirdi. Kimse gelmeden önce o gelmiş, çocukluk arkadaşı olan berberine traş olmuş ve kahvesini içmiş olurdu. Her an birşeyler satın almak için hazırdı.

Emirgan'daki "Atlı Köşk"e adını veren heykeli, ihalede Vehbi Koç'un önüne geçerek almayı başaracak kadar yetenekliydi. Haberinin bile olmadığı ihalelere girmesini önlemek için, iş adamları ona yüklü hediyeler verirlerdi. Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Cemal Gürsel'le teklifsiz dostluklar kurabilecek kadar özgüveni yüksekti.

Bu yazımın amacı, onu sizlere tanıtmak veya onu övmek değildir. Onun yaşam felsefesinin önemine dikkat çekmek istedim. Çalışkan, disiplinli ve sevgi dolu. Ne yaptığını bilen birisi. Kuralsız kişi, serseri mayına benzer. Kurallı insan kutup yıldızı gibidir. İşte Hacı Ömer kutup yıldızına benziyor.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Para İçin...

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ayasofya'da Namaz Yetmez Özgürlük Anıtını da Geri İstiyorum

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Bir Hikaye ve Kıssadan Hisse

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Mutlu Ol Kalbim

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Haçlı Seferleri...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Kim Yönetiyor?

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Nefis ile Şeytan

Şevket Demir

Şevket Demir

İstanbul Sözleşmesi İptal Edilmelidir

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: