rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 685 (625)

Toplam Ziyaret: 18.825.924 (17.095.377)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
06 Ocak 2020
Sayı : 840,841,842,843
Bu kayıt toplam
3.917 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Mahiye Morgül
Mahiye Morgül

VELİLER ÖDEV YAPMA GRUBU KURARSA

Sanal veli grupları türedi, birbiriyle çocuklarına nasıl yardımcı olabileceklerini bilir bilmez konuşuyorlar.

Böyle bir ödev grubuna üye bir tanıdığım bana grupta paylaşılan "Atatürk gibi düşün" Norveç atasözünü gönderdi. Velilerden biri gruba göndermiş. Fakat bunu paylaşan veli kendisi çocuğunun ödevini sanal ortamda tartışıyor. Bu mu şimdi Atatürk gibi düşünmek!

Bu velilere bir diyeceğim elbette var.

Böyle facebook veli grupları çocuklarının sorularını çözmüş olduklarını sanıyorlar, oysa kendileri MUSTAFA KEMAL GİBİ DÜŞÜNMÜYORLAR.

Bir veli bir sorunun fotoğrafını çekmiş, diğerlerine çocuğunun çözümünün doğru olup olmadığını soruyor. Soru şu:

"4 deste kalem ile 2 düzine kalemin farkı kaçtır? Çocuğun cevabı: 40-24 =16"

SORU YANLIŞTIR; çünkü BİRİM/TANE KALEM olarak sorulmuyor.

Çocuğa sayı farkı kaçtır diye soracakmış gibi, KALEMİN FARKI KAÇTIR diyor... Böyle soru olmaz!

Şöyle olabilirdi: 4 deste kalem 2 düzine kalemden kaç kalem daha fazladır?

Sayılarla soru olur tabii, ama ona soru denmez, işlem denir. O da sadece toplama çıkarma işlemini öğretirken rakamlarla yapılır, yanına "tane" cinsinden birim yazılmaz.

Eğer çocuğa KALEM diye bir nesne birim/tane verilmişse sonucunu yine kalem olarak istemesi gerekir.

Matematik kitapları sürekli bu tuzaklarla dolu, çocuk aldatılıyor, veliler yutuyor!

Bu veliler AĞIRLIK yerine KÜTLE diyen sorulara da itiraz etmiyor. Kitapta insanın kütlesini soruyor, insan cansız varlık mıdır ki kütlesi olsun, diyemiyorlar. Sonra da 7.sınıfa gelen bu çocuk maddenin katı sıvı gaz hallerini öğrenemiyor.

İnternet üzerinden öğrenme tuzağına çekilmiş bu veliler kusura bakmasınlar. Farkında değiller ki GEOMETRİ HİÇ ÖĞRETİLMİYOR, görmüyorlar, geometrinin PERGEL CETVEL İLETKİ KULLARAK ÇİZİM demek olduğunu bilmiyorlar.

Bu nesil çocukların elleri kas ölümü yaşıyor. Plastik oyuncaklarla büyüdüler, hep hafif şeylere dokundular, beyinlerinde AĞIRLIK MERKEZİ oluşmadı. Onlara önerim; evlerindeki tüm plastik oyuncakları çöpe atsınlar, çizgi film izletmesinler, çizgi film karakteri olan tişörtleri giydirmesinler, KARELİ GÖMLEK ve YERLİ DOKUMA giydirsinler.

Geometri beynin/zekanın tek ilacıdır, ruh sağlığı, mantık, matematiksel düşünmenin yolu geometridir. mahiye.com sitemdeki eski Aritmetik Geometri kitaplarını indirip oradan kendileri azar azar çalıştırsınlar, İLAÇTIR.

İntihar vakalarının altında geometrisizlik ve boşluğa yazı yazdırmalar var, boşluk resimlerine baktırmalar var. Oysa çocuğun ayakları yere basmalı!

Bu sene İlkokul 3.sınıfta bir matematik sorusu var, "Samet'in bir adımı 40 cm, 7 adım koştuğu zaman ne eder?" Çözüyor çocuk, kolay diyor. Ama soru yanlış, "adım" veriyor, "koşu adımı" ile sonuç istiyor, veli de çocuk da çuvallıyor. KOŞU ADIMI YOKTUR, çünkü sabit ölçülebilir değildir. Ayağın biri yere dokunurken diğeri havaya kalkar, iki ayak ucu da sabit yerde değildir.

Bir ucu açık olan uzunluk ölçülebilir değildir, sınırsız açıklık beyni dağıtır. Matematiksel düşünme sınırsız uzunluklar için değildir, sınırsızlık aklı dağıtır. Örneğin, doğru parçası öğretirken IŞIN öğretiliyor; olamaz böyle şey. IŞIN geometrinin konusu değildir, test edilemez, FİZİK konusudur.

MEB'nın bütün ders kitaplarında böyle akla ziyan beyni dağıtan sorularla çocuklara zihin terörü yapılıyor. Zihinsel karmaşa girdabına giren çocuklar intihara gidiyor. Şu anda en fazla ODTÜ de intihar var ve GATA Psikiyatride yatılı hasta en fazla ODTÜ öğrencisi var.

Bence bunun sebebi ilkokuldayken beyinlerine açılan uzamsal (ölçülemez) boşluklar sebebiyledir.

Velilere önerim; grupla yüzyüze geometri saatleri koyun, çocuklarınızı eski geometri matematik kitaplarıyla çalıştırın. Beyinlerindeki boşlukları mutlaka geometri sıvasıyla doldurun, binadaki çatlakları onarın, ayaklarını yere bastırın. Ders kitaplarındaki çocuk çizimlerinde gördüğünüz gibi olmasın. Matematiksel olarak fiilen iki ayağı da yere dengeli bassın, biri havada bir yerde veya ikisi de havada olmasın.

Atatürk GEOMETRİ Kitabı yazdı ama bizim veliler "bu yönetim geometriyi neden kaldırdı" diye sormuyor. Atatürk'ü bilen veli "Atatürk gibi düşün" demeyi biliyor görünüyor, oysa bilmiyor, şu yanlış sorularla yazılmış kitabı fırlatıp atamıyor.

En cahil anneden daha cahil kalıyor şu bizim okumuş ama Atatürk'ü hiç anlamamış annelerimiz.

Matematiği yanlış öğreten kitaba itiraz etmeyen bu veliyi daha nelerin beklediğini hiç bilmiyor. Eğitim fakültelerini kaldıracak olan kanun tasarısı Ziya Selçuk'un masasında duruyor. Matematik internetten nasıl öğretilirin sertifikasını almış öğretici tutacaksınız, onlar sizin kadar matematik bile bilmeyecek.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Haham ve Papaz

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ayasofya'da Namaz Yetmez Özgürlük Anıtını da Geri İstiyorum

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Gülümseyin, Dünya Aydınlansın..

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Yalnızlık Bende Saklı

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Kim Yönetiyor?

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Sözde Barış

Şevket Demir

Şevket Demir

Korona Hastalığına Yakalanmak, Utanılacak Bir Şey Değildir

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: