rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 9.487 (8.182)

Toplam Ziyaret: 18.186.530 (16.552.018)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Kasım 2019
Sayı : 832
Bu kayıt toplam
543 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

KORKULAR, KAYGILAR...

Kedi korkusundan devamlı endişe içinde yaşayan farenin hikayesini bilir misiniz?

Hikaye bu ya; Endişe ve korkularından yaşamın farkına varamayan farenin haline acıyan büyücü fareyi kediye dönüştürür.

Fare, kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya başlar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya başlar. Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkan yok. Onu eski haline dönüştüren büyücü, fareye "Sen cesaretsiz ve korkak birisin. O yüzden ben sana yardım edemem." Der. Ve gider…

Peki bize kim yardım eder ? Bir büyücünün çıkagelip bizi dönüştürmesini beklemek için ancak hikaye kahramanı olmak gerekiyor ,öyle değil mi? Ki bu durumda dahi hikayecinin zihninde bir kurgu olmaktan öteye gidemeyiz. O halde önce kendi hikayemizin kahramanı olmayı kabul etmemiz gerekiyor. Korkularımızdan ve kaygılarımızdan kurtulmak için ne yapabiliriz ?.Bunun üzerinde durmak lazım.

Nitekim yaşam yolunda bir çoğumuz geçmişten bugüne geldiğimiz süreçte bilinçaltımızda azımsanmayacak derecede kaygılar ve korkular biriktirdik. Kimimiz için bilinçaltında baskılanıp kalan bu birikintiler, kimimizin yaşamını çekilmez hale getirecek yüzeylere çıkmaya başladı.

Eminim ki hepimizin yaşama dair, kendine dair, sahip olduklarına veya olmadıklarına dair küçük ya da büyük korku ve kaygıları var. Öncelikle bunu kabul ederek başlamak ve bizi kısıtlayabilecek potansiyelde olan bu korkuların, kaygıların hatta korku ve kaygıya sebep olan bilinçaltı kayıtlarının nelerden ibaret olduğunu tespit etmek gerek.

Günümüzde bu alanda bir çok uzman çalışmalar yapılıyor. Reiki, Thetahealing, NLP gibi değişik isim ve yöntemlerde birden fazla seçenek var. Temelde dayandıkları şey ise bilinçaltında kişiyi olumsuz düşünce ve inançlara sürükleyen kayıtların etkisinden arındırmak.

Bu tekniklerden kendimize en uygun olanı ile başlayabiliriz. Fakat burada en önemli şey, kendi farkındalığımıza dair çıkacağımız yolculukta niyetimizi ortaya koymak. Ve olan bitenden birilerini sorumlu ya da suçlu görmekten ziyade kendi özümüze dönerek sorumluluğumuzu ele almak.

Korkularımızın, kaygılarımızın, geçmişten bugüne taşıdığımız kayıtlarımızın mutlaka olduğunu ve bunların yaşamımızdaki her alana olumlu veya olumsuz etki ettiğini kabul ettiğimizde 'Nasıl daha iyi olabilirim ? ' sorusuyla çıkılan yolda İlahi düzenden de cevaplar gelmeye başlayacaktır. Bu halde kendi yolculuğumuzda gelişmeyi esas alan bizler, çocuklarımız, iletişim ve etkileşim kurduğumuz bireyler için de daha güzel bir dünyanın temellerini inşa edebilir,olumsuzlukların etkisini ortadan kaldırabiliriz.

Temelde anlatmak istediğim, her şeyin önce kişinin kendisinde başladığıdır.

Bir şeyleri değiştirmek ,geliştirmek istediğimizde önce kendimizden başlamalıyız.

Korku ve kaygılarımızın çözümü de bireyin kendisindedir. Destek alınan uzman tekniklerde de önce bireyin kendisinden yola çıkılmakta ve hatta bireyin kendi içine yol alması sağlanarak farkındalığı artırılmaktadır.

Korkunun bedenimizde ve ruhumuzda akıcı olumsuz enerjisinden ötürü kim bilir ne denli mutluluk verici anlarımızı yitirdiğimizi düşündüğümde hepimizin mutlaka 'Nasıl daha iyi olabilirim ?' sorusuyla yoluna devam etmesi gerektiğine inanıyorum.

'Nasıl daha iyi olabilirim ?' ile çıkılan yolda da korkulardan ,kaygılardan arınmak gerektiğinin bilincindeyim. Eminim ki ; olumsuz kayıtlardan arınan bireylerin ruhu, bedeni ve zihni daha sağlıklı.

Korkularla, kaygılarla yol almaya çalıştığımız yaşamda hayalini kurduğumuz güzelliklere ulaşmak çok zor. Zira; ruhumuzda olumsuz etki bırakan ve bizi bu olumsuz enerji içerisine sarmalayan korku, kaygı ve bilinçaltı kayıtlarımız;

Kaybetmekten korkup en güzel duygu olan sevmeyi unutmamıza , ayıplanmaktan korkup iletişim kurmayı unutmamıza, yaşlanmaktan korkup şimdinin farkına varmayı unutmamıza , sorumluluklardan korkup çalışmayı ve çalışmanın verimliliğinden faydalanmayı unutmamıza sebep oluyor. Kısacası mutluluklarımızı fark etmemize engel oluyor.

Oysa yaşam ; içini korkularla ve olumsuzluklarla doldurmak için verilmedi bizlere…

'Nasıl daha İyi olabilirim?' cesareti hepimizin içinde….

Yolculuk önce kendine….

Ne güzel söylüyor Şems Tebrizi ,"Ne yöne gidersen git, -doğu, batı, kuzey ya da güney- çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün! Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır."

Yolculuktaki engelleri ortadan kaldırmak bizim elimizde …

Daha İyiye, daha güzele.

Sevgiyle...Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Ah O Ruslar!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Tansu Çiller'in Cumhuriyet Müzesinde Ne İşi Var?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Sağlık Olsun

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Sen Treni Kaçırdın İlhan Ağabey... Gelsin "Yavaş" Yavaş..

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Büyük Sınav

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Ahlâk

Şevket Demir

Şevket Demir

Akrabalık ve Akrabalar Arasında Yapılan Kahvaltı ve Yemeğin Amacı

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: