rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.931 (7.627)

Toplam Ziyaret: 18.185.974 (16.551.463)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
21 Ekim 2019
Sayı : 829,830
Bu kayıt toplam
761 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
M. Can Özkardeşler
M. Can Özkardeşler

NEZLE - GRİP

Sıcak yaz günlerini geride bıraktığımız şu günlerde sonbaharın sarı-kırmızı yaprakları doğayı süslemeye başladı. Bu renk cümbüşünü kimisi hüzün, kimisi hazan mevsimi, kimisi sonbahar vurgunu kimisi de kışa hazırlık yani turşu mevsimi olarak tanımlamıştır.

Sararmış yapraklar tek tek dökülüp dalından kopup yere doğru süzülürken bizi de bir hüzün kaplar. Vücudumuzda halsizlik, bitkinlik, isteksizlik gibi bazı değişikler olur çünkü biz de tabiatın bir parçasıyız, hava, su, topraktan yaratılmışız. Dışımızdaki değişiklikler bize yansır ve doğaya uyarız: bir şey yapasımız gelmez, hastaymışız gibi hissederiz, enerjimiz bitik gibi gelir, suyu kalmamış yaprakların yer çekiminin etkisiyle toprakla buluştuğu gibi direncimiz düşer, evden çıkmak istemeyiz, zamanı gelse de ruhumuzu teslim etsek, biz de toprakla buluşsak diye geçer içimizden.

Bu hal, bir mevsimsel depresyon halidir, vücut direncimiz düşmüş olduğundan hastalıklara açık hale geliriz. İklim yavaş yavaş değişmektedir; sıcak soğuk farkı artmıştır, gündüz sıcak akşam bayağı soğuktur. Her yöre de bu durumun farklı adı vardır; mesela Çukurova'da koza- pamuk sıcağı derler, gece soğuktan büzüşen pamuk elması gündüzün sıcağı görünce ısınır ve açılmaya başlar. Küçükken pamuk tarlasının yanından geçerken hep korkardık çünkü bu genleşmeden dolayı bir çıtırtı sesi kaplar ortalığı, biz de çocukluk ya, arkamızdan biri geliyor zannederdik. Keza bu sıcak soğuk farkı Orta Anadolu'da pastırma yazı diye tanımlanır.

İşte sonbaharın gelmesiyle gece ile gündüz arasında oluşan bu ısı farkı bizim vücudumuzda da değişikliğe sebep olur ve direncimizi düşürür. Öyleyse bizim de bedenimizi kışa iyi hazırlamak için bazı tedbirler almamız gerekir. Dengeli beslenmez, iyi uyumaz, spor yapmaz, havalara aldanıp mevsime uygun giyinmezsek, solunum yolumuz etkilenir ve nezle grip gibi bazı hastalıklar kapımızı çalar.

Nezle deyince soğuk algınlığı diye algılarız ki bu viral durum damlacık, hava ve temas yoluyla geçer. Hastalığı meydana getiren iki yüzden fazla virüsten en çok rastladıklarımız; rinovirüsler, adenovirüsler, inflenza sayılabilir. Hastalar genellikle bir haftada iyileşirler ancak küçük çocuklarda bu süre uzayabilir.

Nezle, küçük büyük fark etmez her yaşta görülebilir. Okulların açıldığı şu günlerde çocuklar hapşırık tınsırıkla birbirlerine hızla bulaştırırlar. Kalabalık yerlerde, Metroda, otobüs ve dolmuşlarda kahvehanelerde bu bulaşma daha hızlı olur. Hastalarda genellikle hapşırık, burun akıntısı ve tıkanıklığı, gözlerde kızarıklık ve sulanma, ateş, boğazda yanma ve ağrı, halsizlik ve yorgunluk şikâyetleri olur.

Nezlenin özel bir tedavi şekli yoktur. Sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit meydana gelmediyse antibiyotik verilmez. Burun tıkanıklığı için burun açıcı damlalar, ağrı ve kırgınlığı almak için ağrı kesiciler verilebilir. Boğaz gargarası yapılabilir. Yatak istirahati, bol sıvı tüketmek ve kuvvetli beslenmek gerekir.

Nezleden farklı olarak grip, daha ağır bir tabloyu oluşturmaktadır. Gripte 38 derece üzeri ateş olmakta ve birkaç gün devam etmektedir. Bunun yanı sıra şiddetli halsizlik, kas ağrıları ve baş ağrısı olabilir. Daha çok kuru öksürük, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı, göğüste yanma hissi ve ağrı şikâyetleri de bulunabilir. Hastaların iyileşmesi ortalama 10-14 gün sürmektedir, bazen de üç hafta sürebilir.

Grip virüsleri, daha çok alt solunum yollarını tutarak akciğer enfeksiyonuna sebep olduğunda ölümcül vakalara yol açabiliyor. Sağlıklı erişkinlerden ziyade diyabeti, yüksek tansiyonu, kalp hastalığı olan atmış yaşın üzerindeki hastalarda grip virüsü çok ciddi sıkıntılara yol açabiliyor.

Öyleyse ne gibi tedbirler almalıyız, neler yapmalıyız ona değinelim: Öncelikle bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapılmalı, yeterli istirahat edilmeli, stres azaltılmalı ve sigaradan kaçınılmalıdır. Ayrıca kişisel ve çevresel temizliğe özen gösterilmeli; aksırık, hapşırık, öksürük veya burun temizleme sonrası eller mutlaka yıkanmalı, başkalarına bulaştırmamak için, hapşırık esnasında kolumuzu siper yapmalı ya da maske kullanmalıdır. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu salgını olan dönemlerde iyi havalanmayan kalabalık yerlerden uzak durulmalıdır.

Nezle griple mücadelede bitki çaylarının önemine değinmek istiyorum: Zencefilli, zerdeçallı, ballı limonlu ılık çay, ıhlamur, kuşburnu, papatya çayları, adaçayı ve yeşil çay bunlardan bazılarıdır. Ayrıca destekleyici olarak bol C vitamini; portakal, mandalina ve limon tüketilmelidir.

Gripten korunmak için ayrıca aşı da yapılabilir. Grip aşısı için Ekim ayı en ideal zamandır. Bir önceki yılın en çok görünen virüslerden hazırlanan aşı, uygun görülen kişilere yapılır. Ancak bazı uzmanlar aşının faydası olmadığını ileri sürerek yapımına karşı çıkmaktadır. Kronik hastalığı olanlara yapılması uygun görülen grip aşısının, bu hastalarda gribin komplikasyonunu önlediği düşünülmektedir. Altı aylıktan itibaren herkese yapılabilen grip aşısını bence sağlıklı beslenen, spor yapan, uykusuna önem veren ve stresini kontrol edebilen bağışıklık sistemi kuvvetli insanların yaptırmasına gerek yoktur.

Nezle grip olmadan bir sonbahar kış dönemi geçirmeniz dileğiyle sevgiyle kalın, dostça kalın ve hoşça kalın.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Ah O Ruslar!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Tansu Çiller'in Cumhuriyet Müzesinde Ne İşi Var?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Sağlık Olsun

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Sen Treni Kaçırdın İlhan Ağabey... Gelsin "Yavaş" Yavaş..

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Büyük Sınav

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Ahlâk

Şevket Demir

Şevket Demir

Akrabalık ve Akrabalar Arasında Yapılan Kahvaltı ve Yemeğin Amacı

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: