rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.544 (6.779)

Toplam Ziyaret: 17.816.135 (16.245.545)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
21 Ekim 2019
Sayı : 829
Bu kayıt toplam
508 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

KISA MOLALAR

Yaşam Yolculuğunda kimler beklediği verimi ve dilediği keyfi alıyor? Ve nasıl başarıyor?

Maalesef birçoğumuz ,dur durak bilmeden çalışmanın daha fazla verim sağladığı yanılgısıyla yaşıyoruz. Bu yanlış algı zamanla kendimize dair değerlerimizi bilmekten de alıkoymaya başlıyor.

Saatlerce, günlerce, aylarca durmaksızın yapılan çalışmalar maalesef ne daha fazla para ne de daha fazla verim getiriyor. Aksine soluk almadan hızla gidilen yollar ruhumuzdan ve bedenimizden kaybettiriyor. Gittiğimiz yolların seyrine dalmadan yürümek ,farkında olmadan sadece yol almak ,yolu tamamlamak gayesine ulaştırsa da ruhun huzurunu bozuyor.

Bazen durup mola vermek ise bedensel ve ruhsal dengemizin korunmasını sağlıyor. Vesilesiyle; verim ve ulaşılmak istenen başarı bir mucize gibi yaşamımızda belirmeye başlıyor.

Balta hikayesini bilir misiniz ? Hani, iki ormancının birlikte fakat ayrı teknik ve anlayışla ağaç kestikleri hikaye?

Hikayede birinci ormancı sabah erkenden kalkıyor ,ağaç kesmeye başlıyor, birini kesiyor hemen diğerine geçiyor. Öyle ki dinlenmek için hiç vakit ayırmıyor, öğle yemeği dahi yemiyor ve akşamları da diğer ormancı arkadaşından birkaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyor.

İkinci ormancı ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başlayınca eve dönüyor. Bu hali ile iki ormancı aralarında bir anlaşma yaparak ; bir hafta boyunca kim daha fazla ağaç kesecek bakalım diyorlar.

Her iki ormancı kendi biçiminde ve anlayışında bir hafta çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlıyorlar.

İkinci ormancının daha fazla ağaç kestiğini gören birinci ormancı, haliyle şaşkınlığını gizleyemiyor ve ormancı arkadaşına bu işin sırrını soruyor.

İkinci ormancı tebessüm ederek;

'Bir sırrım yok. Sen durup dinlenmeden çalışırken ben birkaç ağaç kestikten sonra hem dinleniyordum hem de baltamı biliyordum. Keskin baltamla, daha az çabayla, daha çok ağaç kestim." Diye cevap veriyor.

İşte yaşam yolunda da bazı anlarda dinlenmek ve baltayı bilemek gerekiyor. Dinlenirken şimdiye dair yaşadıklarımızın gözlemini yapmak, geçmişe dair şükürlerimizi ortaya koymak veya deneyimlediklerimizden çıkardığımız derslerin farkında olmak ,geleceğe dair hayallerin içinde olmak ;ruhumuzun ve bedenimizin dengede kalmasını sağlıyor.

Gündelik yaşam koşturmaları ve gelecek kaygılarıyla körelen baltalarımızı, dinlenerek, dinlenirken düşünerek, hayal ederek ve kim olduğumuzun farkına vararak bileyebilir, haliyle yaşamdan beklenilenden belki daha fazla verim sağlayabiliriz.

Biz, izin verdiğimiz ,daha doğru bir deyimle kabul ettiğimiz sürece hayat bizi planlayabileceğimiz her şeyin ötesinde muazzam bir yolculuğa çıkarıyor.

Bu yolculukta baltasını bileyen yaşamdan verim ve keyif alıyor.

Sevgiyle.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Normalleşirken Anormalleşmeyelim!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Tansu Çiller'in Cumhuriyet Müzesinde Ne İşi Var?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Bilir Gibi, Bilmez Gibi...

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Corona Hangi Ekonomiyi Vuracak?

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Hepimiz Aynı Gemideyiz

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Bir Çocuğun Ağlaması

Şevket Demir

Şevket Demir

Bir Ağaçtan On Ders

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: