rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.869 (4.297)

Toplam Ziyaret: 15.360.646 (14.244.858)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
08 Nisan 2019
Sayı : 801
Bu kayıt toplam
269 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

DAHA DERİN ANLAMLARI VAR MIDIR YAŞAMIN?

Endişe, korku, heyecan, heves, kararlılık, karamsarlık, güven ,mutluluk…..ve sair birçok duygu barındırıyoruz ruhumuzda…

Güzel olanların yanı sıra olumsuz duygular da yaşamımızı şekillendiriyor.

Kimi zaman endişeler ve korkular daha büyük sorunlar haline gelebiliyor. Yaptığımız işin ,söylediğimiz sözün doğruluğundan emin olamadığımız ve bu halde kendimizi geri çekmek zorunda olduğumuzu hissedişlerimiz olabiliyor. Güvensizlikler yaşamımızı kaplayabiliyor … Kendine güvensizlik ve dolayısıyla insanlara ,hayatın getireceklerine güvensizlik çemberinin içinde kalıyoruz. Buna sebep belki de gelecek kaygısı veya belki de ölüm korkusu olabilir….

Yaşamımızı şekillendiren tüm bu duygular belki de temelde yatan hırslardan kaynaklanıyor. Para hırsı, mal hırsı ,makam hırsı …

Hayatı; sadece para kazanmak, mal almak ,makam edinmek ,bulunduğu makamı bırakmamak amacına bağlamış kişilerin yaşamın güzelliklerinden hızla uzaklaştığını görüyorum. Nefsimizin sürekli istem hali bizleri 'Öz'ümüzden her saniye uzaklaştırıyor sanki ….

İnsan ,yaşamı yalnızca 'maddi değerlerle dünyada yer edinebilmek olarak tanımlama' yanılgısına düşebiliyor. İhtiyaç ile başlayan maddi değerler ,arzulara ve hırslara dönüşebiliyor. Bir ev, sonra bir ev daha, bir araba ve daha fazla araba, pahalı eşyalar , ihtiyaç olmadığı halde biriktirilen mallar ,giyilmeyen kıyafetler ,takılmayan pahalı saatler , altınlar, mücevherler ve daha nicesi …..

Yaşam , bu istek ve arzular ile bitmek bilmeyen çaba ve koşturma içinde geçip giderken yaşama dair en güzel şeylerin farkına varamıyoruz belki de... Oysa , bizlere bahşedilmiş olan yaşam daha muazzam amaçlar taşımıyor mu? Belki de ; farkındalıklara ulaşmamız için maddi değerleri fazlalaştırma hırsından uzaklaşmak gerekiyor. Zira ,neredeyse esiri haline geldiğimiz maddi değerlerimizin korumalığını yaparken ,geçmişten bahis , gelecekten beklenti söylemleriyle içinde bulunduğumuz 'Şimdi'yi kaybediyoruz. ŞİMDİ' nin "biraz önce' nin geleceği olduğunun farkında olmadan ,her şeyi geçmişte bırakıyoruz.

Farkında olmadan geçip gittiğimiz bu süreç , ruhumuzda endişe ,korku ve kaygıların oluşmasına sebebiyet veriyor.

Zira ,ruhumuzdan çok midemizi doyurma ,paylaşmaktan ziyade evlerimizi doldurma çabasında olduğumuz sürece , edindiklerimizi kaybetme endişesi zamanla daha büyük korkulara ve kaygılara sebep oluyor. Malın ve hırsların esiri haline geldiğimiz gerçeğini göremeyen gözlerimiz ,ruhumuzu hapsettiğimiz çemberi de göremiyor.

Aynı döngü içerisinde savrulmasına sebebiyet verdiğimiz ruhlarımızı bir çember içinde hapsetmek , yaşamımızı katletmek değil midir?

Yaşam ; mallarımızın fazlalığı , paramızın hesapsızlığınca çokluğu , makamımızın kıymeti ile mi anlam bulur ?!!!

Yoksa , daha derin anlamları var mıdır ?..

Yaşam üzerine kendi içimizde yapacağımız yolculukta ; sorulara verdiğimiz cevaplar ,yaşama dair yüklediğimiz anlamlar , bir sonraki sabahımızın güneşini daha fazla parlatabileceği gibi, sabahı karşılayacak olan gecemizi ay ışığından mahrum da bırakabilir…….

Sevgiyle..Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Isınıyoruz!

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Farkındalık

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Ekonomiyi Bu Anlayışla mı Yönetiyorsunuz? !

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Mahallemizde Kütüphane İstiyoruz!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

İstişare- Danışma

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: