rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.688 (4.116)

Toplam Ziyaret: 15.360.465 (14.244.677)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Nisan 2019
Sayı : 800,801,802
Bu kayıt toplam
382 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

MERSİN, YENİDEN CHP DEDİ!

Hep yazdığımız, çizdiğimiz, söylediğimiz gibi özellikle büyükşehirde 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarının siyasal zemine yansıyacağını HDP+CHP destekli rakamların Cumhur ittifakı adayı açısından her kim olursa olsun ona sıkıntılı bir seçim süreci yaşatacağını ifade etmiştim.

Ve rakamlar ihanet etmedi. Bir milyon küsür geçerli oyun kullanıldığı bu seçimde on binlerle ifade edilebilecek bir farkla CHP, yaklaşık 468 bin oyla bir dönem önce kaybettiği rövanşı yeniden elde etme fırsatı yakaladı ve yeniden kazandı.

Her zaman söylerim .Mersin siyasal zemini özellikle yerelde çok alternatifli bir seçim sonuçları çıkartır.

Bunu geçmişten bu güne fazla geriye gitmeden ANAP'la başlayan CHP ile süren ve geçen dönem MHP ile neticelenen bir sonuçla hep yaşadık.

Dolayısıyla 31 Mart seçimleri, HDP destekli CHP'ye kaybettiği rövanşı yeniden elde etme fırsatı verdi.

Rövanş kısa sürdü ve kazanan yeniden CHP oldu.

Artık mitingler, salon söyleşileri, sosyal medya konuşmaları bitti. Artık icraat zamanı, verilen sözleri yerine getirme zamanı…

Mersin'i dünden bu güne kısaca bir özetleyelim.

Geçmişten bu güne Mersin'in sosyo-kültürel ve kent-politik dokusu üzerine bir çok insan; geçmiş ve gelecek perspektifinden var olan sorunları, çözüme yönelik eksiklikleri belki bir uzman gözüyle değil, ancak kendi yaşam pratiklerinin bir projeksiyonu veya izdüşümü olarak dile getirmiştir.

O tarihten bu güne bir çok yerel yöneticiler, bakan düzeyinde 'siyasal elitler' geldi geçti.

Eğer Mersin her alanda iyi yönetilseydi bu gün şu halimize bakıp dövünmek yerine Antalya gibi, İzmir gibi önemli liman kentlerinin konumuna yükselir gerek turizm gerekse gerekse sanayileşmede önemli bir irtifa kaydedebilirdik.

Ancak gerek Ankara ayağında gerekse yerelde belediyecilik ayağında Mersin'i gerçek anlamda sahiplenecek siyasal figürlere sahip olamadığımız için gelenlerinde ya kendi varlıklarının devamını sağlama yada kendi çevresi ile iş tutarak kısa günü paraya dönüştürme gayretinin parçası olma yolunu seçtikleri için kentin bu günkü durumunu tartışır hale geldik.

Bu gün bir liman kenti olarak Antalya, İzmir, Aydın, Muğla'nın deniz ve doğa güzelliği Mersin' den daha kalifiye değil. Oraları farklı kılan veya popüler turizmin bir parçası yapan muhtemelen yerel ve genel politik figürlerinin, yaşadığı topraklara daha fazla değer vermesi ve dolayısıyla daha fazla sahiplenilmesi ile ifade edilebilir.

Mesela, genel politikada bu memleket bir çok bakan çıkardı. Üstelik bazıları uzun süre Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmalarına rağmen Mersin için diğer turizm merkezleri ile yarışa öncülük edecek değer üretecek büyük projeler geliştirmekten uzak kaldılar.

Ayrıca şehir merkezinin; keşmekeşlik, cadde ve yolların vizyonsuzluk ve öngörüsüzlük nedeni ile yetmezlik düzeyine ulaşan işlevselliği, şehri boydan boya tüm kılcal damarları ile kuşatan raylı sistemin bu güne kadar bu şehre ve bu şehrin yaşam dokusuna layık görülemeyişinin bu insanlarda yaşattığı hayal kırıklığı gibi konuşulabilecek belki onlarca sorunun bizimle birlikte hala sorun olarak yaşamaya devam ediyor olması ise, diğer bir sorun…

İnsanoğlunun kendisinin sebep olduğu hiçbir sorun imkansız veya telafisiz değildir. Mesele, sorunun samimiyetle sahiplenilememesi, üzerine gidilememesi eksiğimiz ise tüm bunları besleyen ' donanım yetersizliği' meselesidir.

Mesele, belki geçmişteki yerel ve merkez siyasal seçkinlerin tuttuğunu kopartan feraset sahibi gerçek manada donanımlı kişiliklerden seçilememesi meselesidir.

Şehrin tüm yaşam serencamı dünden bugüne objektif bir bakış açısıyla filtrelendiğinde gelen millet temsilcileri ve yerel yöneticiler bir kısmı hariç ya iş bilmez kifayetsiz politika simsarları yada belediyeyi kendi şirketinin bir yan kuruluşu olarak görüp her daim kendine çalışan basiretsiz isimlerdi. Bunlardan dolayı Mersin'in hiçbir zaman gerçek manada sahiplenilemedi! Mersin'e hizmette ' fetret devri' yaşattı!

Geçmişinde bu memleket; siyasette kendi geleceğine yönelik muktedir olma potansiyeline sahip gerek genelde gerekse yerelde donanımlı siyasal figürler sunamadı, donanımla kuşanmış olanlara da ' rüştünü ispat' fırsatı verilmedi.

Ancak bunun hep böyle gitmesi süreğen bir vaka olması gerekmiyor, Mersin'in kendi geleceği için 'metamorfozik değişimi ve başkalaşımı' yakalaması rüştünü ispat etmesi için bazı şeylerin yeniden güncellenmesi gerekiyordu.

Mersin için yerel politikada bu toprakların hak ettiği yere gelmesi için yeni bir dirilişin realize edilmesinin bir gerçekliğe oturtulmasının vakti geçti bile!

31 Mart 2019 seçimlerini bitirdik. Bu kadim şehir için artık katma değer üretecek donanım rezervi yüksek yerel politikacılar yanında artık futbol takımı tutar gibi birilerine körü körüne bağlı veya siyasal radikalizmi önceleyen değil, rasyonalizmi ve pragmatik politikayı esas alan yöreci, akılcı ve faydacı bir anlayışı siyasete hakim kılmamız gerekiyordu. Bunu şimdiye kadar yapamadık. Artık yeni dönemde önümüze bakmamız gerekiyor.

Hep söylediğim gibi kent hizmete çok bakir. Kentin ulaşım başta olmak üzere kentsel dönüşüm perspektifinden sorunlara neşter vuracak acil çözümlere ihtiyaç duyuyor. Ayrıca nazım imar planları ve daha büyük ölçekli planlarla yeni kentsel planlamaların yapılması gerekiyor. Dünya enerji sarfiyatını ortadan kaldıracak kendi donanımı ile kendini besleyen akıllı şehirlere giderken Mersin'in de bunlardan geri kalmaması gerekiyor.

Müstakbel başkanın çok ama çok çalışması gerekecek. Tüm bunların üstesinden gelebilecek mi bunu önümüzdeki dönem hep birlikte göreceğiz.

Başta söylediğim gibi CHP bir dönem sonra yerelde ki iktidarını yeniden güncelledi.

Sizi bilmem ama artık ben, mikro periferde jeo stratejik ve jeo politik konumu yanında hizmete aç potansiyeli ile Mersin, gerek büyük şehirde gerekse ilçe belediyeler bağlamında önemli işler yapmaya namzet, başka amaçlara savrulmadan, ajandasında liyakat, dürüstlük ve donanım kriterini belirginleştirmiş, Mersin için tüm olumsuz algıları kıracak, icraatle rüştünü ispatlayacak kısaca bu kadim şehre, bu kadim şehrin geleceğine ' lale devri' yaşatacak, yeni güç ve kapasite inşa edebilecek bir yerel aktör, proaktif bir belediye başkan profili görmek istiyorum Vahap Seçer'den.

Sonuç Mersin'imiz için hayırlı olsun, müstakbel başkana başarılar dilerim!Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Isınıyoruz!

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Farkındalık

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Ekonomiyi Bu Anlayışla mı Yönetiyorsunuz? !

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Mahallemizde Kütüphane İstiyoruz!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

İstişare- Danışma

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: