rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.890 (2.597)

Toplam Ziyaret: 15.540.950 (14.397.688)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
18 Mart 2019
Sayı : 798
Bu kayıt toplam
354 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

HAMİT TUNA'NIN İŞİ KOLAY OLMAYACAK !

Kocamaz'ın aday gösterilmemesi sürpriz değildi.

Belki 2016 yılının 15 Temmuz'un da ülkenin yaşadığı türbülansın artçısının Mersin Büyükşehire etkisi belkide 5 dönem kesintisiz sunulan lütfun bir son olması gerektiği düşüncesi Bahçeli'nin, Mersin B.Belediye Başkanlığı için Burhanettin Kocamaz'ı dinlendirerek gizli rekabetin diğer tarafı Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ile yürümeye karar vermesi ile sonuçlandı.

Verdi vermesinede işler arap saçına döndü. Başkan Kocamaz eski partisi MHP'den istifa ederek İYİ Parti'nin saflarına katıldı. Tam 5 dönem aday gösterilen Kocamaz, kazanılmış tüm müktesebatlarını yok sayarak arkasındaki tüm gemileri yaktı ve yeni bir koltuk rüyası ile ayrı bir politik kulvarda sahaya indi.

İndi inmesinede bu sefer parti içinden bir kumpasın hedefi olarak İYİ Parti'den de aday olamadı. Kocamaz vakası adı verilen bu hadise kullanışılı bir argüman olması dolayısıyla bir çok komplo teorileri üretildi. Belki kötü gidebilecek durumu yeniden güncellemek adına yoğun bir mağduriyet edebiyatı üzerinden sonuç alma odaklı hesaplar yapıldı.

Belki kamuoyu yoklamaları ile ortaya çıkan beklenmedik sonuca karşı Cumhur ittifakının başarılı olabileceği ihtimali üzerinden aday değişikliğine gidilme ihtiyacı hissedildi tüm bunları bilmiyoruz. Ancak her ne yaşandıysa ikinci 31 Mart vakası olarak tarih bir gün ' Mızrak çuvala sığmayacağı', gerçeği ile bir kez daha yüzleşecek.

Büyükşehir adayı Hamit Tuna; Kocamaz'ın 2014 yereldeki başarısına ulaşabilecek mi bunu 1 Nisan tarihi gösterecek. Ancak işinin hiçte öyle kolay olmadığı da bir gerçek. Bu gün her ne kadar cumhur ittifakının adayı olarak sahada olsada karşısında bu ittifaka özellikle batı ve güney illerde seçim kaybettirmeyi misyon edinmiş CHP+ HDP ve yeri geldiğinde bunlara kurşun asker olmaya hazır İYİ Parti'den müteteşekkül etkisizleştirip paratonerize etmesi gereken güç birlikteliği mevcut.

Her ne olursa olsun ortada belli ölçüde hizmet yapmış Kocamaz gerçeği ile argüman üretecek ve İYİ Parti desteğini arkasına almasının yanısıra bakanlık yapmış, 1950'den bu güne Mersin için Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan'dan sonra sembolik DP'ten, belediye başkanı olarak seçime giren bir hanımefendinin Ayfer Yılmaz'ın bütün dengeleri değiştirebileceğinide unutmamak gerek.

Ayrıca CHP'li Vahap Seçer, her ne kadar Macit Özcan sendromu ile CHP adına sahaya insede CHP'nin hemen hemen bir çok ilçede özellikle büyük ilçelerde ya birinci parti olması yada ikinci parti olması elini güçlendirmekle kalmıyor makul siyasal dili, kazanmaya odaklanmış genç ve dinamik profili onu ve çevresini yeni bir umuda taşımaya yetiyor olması cumhur ittifakı adayı Hamit Tuna için ayrı bir gizem.

Hamit Tuna'nın Mersin için göstereceği başarı paritesi Toroslarla kıyaslanamayacağı için, 15.853 k2.lik alana hükmedebilmesi iyi bir seçim stratejisi yanında iyi bir ikna dilide geliştirmesi gerekiyor. O zaman Hamit Tuna nasıl kazanabilir sorusu gündeme geliyor. Reçete şu:

1-Hamit Tuna'nın cumhur ittifakının bir gereği olarak AK Parti ve MHP il başkanları, ilçe a.adayları ile istişare yaparak konuyu müzakere edip ciddi planlama yaptı mı bilmiyorum ancak sahadaki güç gösterisi, vatandaşın psikolojik bir argüman olarak güce biat ettiği düşünülürse mevcut durumu gece gündüz demeden ciddi bir donanımla beslemek bunu hissettirmek olmazsa olmaz altın kuraldır. Ayrıca her zaman % 10-15 arasında kararsız seçmen olduğu bunun Mersin için 130-200 bin kişiye tekabül ettiği düşünülürse ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.

2-Ayrıca sahada bazı çevrelerin ayağı yerden kesecek ' iyiyiz' veya ' çok iyiyiz' telkinlerine temkinli yaklaşılmalı, rehavete düşülmemelidir.

3-Özellikle Anamur, Mut ve Çamlıyayla'da ki perifer seçmene ulaşabilmek için yazılı ve görsel basını sıkça ve çok iyi kullanmalı, büyük mitinglerle sahada hissettirilmelidir.

4-Ayrıca çevresine cumhur ittifakının il başkanları yanında hatırı sayılır entelektüel rezervi yüksek insanlarıda dahil ederek entelektüel provizyonunu ispat etmelidir.

5-Mesela, Mersin'in en öncelikli sorunları ulaşım ve kentsel dönüşüm meselesidir. Seçmenle buluşmalarda bu sorunlar üzerine ne yapacakları ile ilgili projeler ortaya koyarken ayrıca sosyal politikalar üzerine çıkarımlar yaparak sonuçları seçmenlerle paylaşmalıdır.

6-Tüm bunların yanında 2019-2024 arasına dönük 5 yıllık ; acil, orta ve uzun vadeli eylem projeleri etap etap yazılı ve görsel medya, salon konuşmaları ve halk mitingleri ile seçmene aksettirilmelidir.

Dolayısıyla tüm bunların realize edildiğini varsayarsak Kocamaz vakası ile seçmen, tüm farklı kurgusal senaryoları bir tarafa koyarak iki şey üzerinden düşünür ve bunun üzerinden davranış belirler.

Birincisi, Kocamaz vakası ile İYİ Parti için; aday başvurusu bile yapamadı bunlar Mersin'i nasıl yönetebilir düşüncesi,

İkincisi, mağduriyetin sebebini iktidar partisi ve MHP'ye yükleyerek olayın ' mağduriyet metaforu' üzerinden düşünülmesini sağlayarak toplum mühendisliği ile ortaya çıkan durumu lehe çevirme stratejisi ile hareket edebilir..

O zaman köşe taşları CHP+HDP ile döşenen Seçer gerçeği yanında, yaşanan koşulların 'mağduriyet metaforu' üzerinden özellikle sağ seçmen tipolojisinde homojen geçişkenliklere sebebiyet verebileceğide düşünülürse, Hamit Tuna'nın işinin hiçte öyle kolay olmayacağı bilinmelidir.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Niyaziyle Bayramınızı Kutlarım!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Sınav Sonuçlarını Eleştiren Öğretmene...

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Herkesin Bir Şarkısı Olmalı

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Sarıçam MHP'li Diye mi Bu Ceza?

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Arpalık Olmasın!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Bir Uluğ Bey- Emin Işık Hoca

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: