rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.956 (4.705)

Toplam Ziyaret: 15.057.249 (13.965.073)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Mart 2019
Sayı : 797
Bu kayıt toplam
936 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

İZLERİMİZ...

Hayata bakış açılarımız kim olduğumuzu anlatır dünyaya…. Hayattan ne istediğimiz ,neyle mutlu olduğumuz ya da neler olduğunda mutlu olmadığımız, 'faydalı iş' tanımından ne anladığımız, yaşananları insanlara aktarım biçimimiz, olaylar karşısındaki tepkilerimiz, ve en önemlisi izlerimiz …..

Biz kimiz ?

Biliyor muyuz? Neyi severiz, neyi sevmeyiz? Ne için çaba sarf ederiz? Nereden gelir, nereye gideriz?

Ne denli iyi biliriz kendimizi? Öz'ümüzü?

Kaçımız bu sorulara mertçe cevap verebilir bilemem ama kimimiz 'Geldik, gidiyoruz' derken; yazık ediyor kendine … Tanımadan özünü ... Bilmeden ruhunun kutsal bir sevgi ile yaratıldığını…. Görmeden Bıraktığı izleri…

Sevgi vermekten imtina edip sevgi almadan yürüdüğümüz yolun sonunun; ektiğimizi biçtiğimiz kadar olacağını bilmeden yürüyor kimilerimiz…

Yaşamda her ne yapıyor isek ,kendimiz için ,sevdiklerimiz için, insanlar için ,evren için; iz bıraktığımızın farkındalığı lazım bize . Kurşun kalem gibi …. Kurşun kalemle yazdıklarımızı silme seçeneğimiz vardır ama silsek de izi kalmaz mı ? Yaşanmışlıklarda öyle işte… Geçip gitseniz de andan ,unutsanız da ,unutuldu sansanız da iz bıraktınız bile, yaşama ve zamana….

Kurşun kalemin beş özelliği anlatılır bir hikayede .

Zamanın birinde bir çocuk büyükbabasının mektup yazdığını fark eder ; ve merakla sorar ;"Bizim başımızdan geçen bir olayı mı yazıyorsun ? Benimle ilgili bir hikâye olma ihtimali var mı ?"

Büyükbaba gülümser şöyle der :

"Doğru, senin hakkında yazıyorum. Ama kullandığım kurşun kalem yazdığım kelimelerden çok daha önemli. Umarım büyüdüğünde bu kalemi sen de seversin."

Çocuk kaleme merakla bakar ama özel bir şey göremez.

"İyi ama bu kalem benim hayatımda gördüğüm diğer kalemlerden hiç farklı değil ki !" diye söylenen torununa Büyükbaba :

"Bu tamamen nesnelere nasıl baktığınla ilgili. Bu kalemin beş önemli özelliği var ve sen de bu özellikleri kendinde benimseyebilirsen hep dünyayla barışık bir insan olursun."

"Birinci özellik : Harika şeyler yapabilirsin ama attığın adımları yönlendiren bir el olduğunu asla unutma. Bizim için bu el Tanrı'dır ve her zaman kendi kudretiyle bizi o yönlendirir."

"İkinci özellik: Zaman zaman her ne yazıyorsam durman ve kalemimin ucunu açmam gerekir. Bu kaleme biraz acı çektirse de sonuçta daha sivri olmasını sağlar. Bu yüzden bazı acılara göğüs germeyi öğrenmelisin, bu acılar seni daha iyi bir insan yapar."

"Üçüncü özellik : Kurşun kalem, yanlış bir şey yazdığında bunu bir silgiyle silmene her zaman olanak tanır. Yaptığımız bir şeyi sonradan düzeltmenin kötü bir şey olmadığını anlamalısın, aksine bu bizi adalet yolunda tutmaya yarayan en önemli şeylerden biridir."

"Dördüncü özellik: Kurşun kalemin en önemli kısmı, kalemin yapıldığı ahşabın ya da dışarıya yansıyan şekli değil, içerisinde yer alan kurşunudur. O yüzden her zaman kendi içine bakmalı, en çok onu korumalısın."

"Beşinci ve son özelliği ise her zaman bir iz bırakmasıdır. Aynı şekilde sen de hayatta yaptığın her şeyin bir iz bırakacağını bilmeli ve her hareketinin farkında olmalısın." Der.

Gün gelecek içinde bulunduğumuz şu an, 'şimdi'yken 'geçmiş'olacak ve yine içinde bulunduğumuz anda ' gelecek' için kurulan hayaller şimdimizi süsleyecek…

O halde şimdi ; yaşamda bulunduğumuz yere bakıp soruları cevaplamanın ,kim olduğumuzu öğrenmenin tam zamanı …

Zira Hayatta yaptığımız her şeyin; silsek bile kurşun kalem misali iz bırakacağını bilmeden yaşamak; ektiklerimizi biçtiğimiz aşamada büyük önem kazanacak...İzlerimiz bizi tanımlayacak.

Sevgi ile kendini tanıyan ,özünü bilen ve sevgiyle yaşama iz bırakmayı gaye edinen insanlara rast gelebilmek ümidiyle,

Sevgi ile...Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Her Şey Güzel Olacak!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ders Kitaplarına Şeytan mı Girmiş?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Zamana Demir Atabilir mi İnsan?

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Süreç Bumerang Gibi...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

İyi Dileklerimizle!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

İyi Kalpli İnsan Olmak

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: