rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.878 (4.630)

Toplam Ziyaret: 15.057.171 (13.964.998)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
04 Mart 2019
Sayı : 796,797
Bu kayıt toplam
415 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek

KOCAMAZ VAKASI, CHP'Lİ SEÇER'İ OYUN DIŞINA ATABİLİR

Vahap Seçer, geçmişte milletvekilliği hatta bakanlıklar yapmış Fikri Sağlar, İstemihan Talay gibi bazı ' siyasal devleri' akarte ederek adaylığını tescilledi.

Doğrusu şans vermiyorda değildim. Çünkü diğer aday adaylarının hem ' fiziksel anatomisi ' hemde ' siyasal anatomisi' yarışın Vahap Seçer lehine gelişeceğinin ip uçlarını veriyordu.

Hem Sağlar hemde Talay, bizim gençlik yıllarımızda Kültür ve Turizm bakanlığı yapmış ancak Mersin'in sosyo-kültürel anatomisine deniz, doğa ve kültür turizmi adına ellerinde geniş yetkiler olmasına rağmen Mersin için altın vuruş yapamadıkları gibi Antalya, Muğla, Aydın, Kapadokya, Rize-Ayder, Trabzon Uzungöl- Sümele manastırının dünya çapında oluşturduğu etkiyi Mersin için hiçbir zaman aktüalite edip güncelleyememişlerdi.

Adaylık yarışında görüldüğü üzere kısmen bu gerçeklere dayalı tabanda ciddi bir etki oluşturamamanın yanında genel merkeze muhalefet kriteri belki Talay'ı değil ama adaylık bariyerini aşmada Sağlar'ı nefessiz bıraktı.

Aytuğ Atıcı'nın hırçın dili, diğer aday adaylarının rüştünü ispattan uzak siyasal kimlikleri Vahap Seçer'i aday koltuğuna taşıdı.

Ancak Vahap Seçer'in işi kolay değil. Geçmişten gelen Macit Özcan travması ile sahaya çıkarken, Kocamaz'ın, Macit Özcan'ın 15 yılda yapamadığı bir çok düzenlemeyi 5 yılda önemli ölçüde gerçekleştirdiği düşünülürse vatandaşın mukayeseye dayalı engin feraseti ' CHP değilmi aynı tas aynı hamam ' klişesine maruz kalabilmesı gerçeği ile yüzleşmesini kaçınılmaz gösteriyor.

Bir dostum üstelik iyi bir CHP'li, 2014 seçimlerinde Macit Özcan'ın kaybetmesi için MHP'yi tercih ettiklerini söylerken ' Macit Özcan'ı yeniden adaylık koltuğuna taşıyan CHP'yi özellikle biz cezalandırdık' demesi CHP'li seçmenin yeri geldiğinde oyunun çokta öyle çantada keklik olmadığını teşhir etmesi bakımından önemliydi.

Bu gün Seçer, tüm bunlara rağmen sol seçmeni yeniden konsolide etmesi bakımından merkezi periferde biraz şanslı gibi görünüyor. Büyükşehir statüsü resmileşmeden önce Sol'un bariz üstünlüğü büyükşehirde tartışmasız iken, 6360 sayılı büyükşehir yasası ile büyükşehir il mücavir sınırının Çamlıyayla'dan Anamur'a uzanması sol partilerdeki güç dengesini ciddi oranda sağ partilere dağıttı.

Artık hangi partiden olursa olsun yerel adayların Çamlıyayla'dan Anamur'a tüm sahaya hükmetmesi Alevi, Sünni, Kürt, Arap, Yörük-Türkmen oyları konsolide ederken yeri geldiğinde tüm samimiyetle onların anlayacağı dilden konuşması kısaca 'gönüllere iltica' etmesi son seçimden itibaren artık bir zaruret veya zorunluluk halini aldı.

Vahap Seçer'in siyasal dili, ikna retoriği ile entegrasyon oluşturursa başarı şansı artabilir.

Ayrıca merkez ilçelerdeki örneğin Yenişehir'de ki tartışmasız üstünlüğü, Mezitli'deki başarısı, Toroslar, Akdeniz, Tarsus, Silike gibi büyük ilçelerdeki 1.veya 2.sıradaki seçim başarısı düşünülürse ne demek istediğim daha net anlaşılabilir.

Vahap Seçer'in özellikle Yörük-Türkmen oylarına talip olabilmesi için çok ama çok çaba sarfetmesi gerekecek. Bahsettiğim sol menşeili Yörük-Türkmen seçmen profili yanında AK Partili, MHP'li ve İYİ Parti'li seçmen krakteri üzerinde ayrıca farklı bir siyasal dil geliştirmesi oldukça önemli.

Ayrıca HDP'li mütedeyyin seçmen krakteri üzerindeki etkisi ne kadar etkili olabilir. Seküler krakterli HDP seçmeni Toroslar ve Akdeniz'e karşı Büyükşehir, Yenişehir, Mezitli ve Tarsus'ta CHP'ye tabi olma hali, ihtimalden öte netlik taşıması açısından düşünülmesi gereken diğer konular.

Ancak Vahap Seçer, matematiksel CHP+HDP birlikteliği ile diğer adaylara göre bir adım daha önde görünsede bu izdivacın ' doku reddi' veya psiko-politik literatürde tanımlanan adıyla ' siyasal rejeksiyon' ihtimalini gözden kaçırmamalıdır.

Bu birliktelik CHP perspektifinden gözleri kamaştırsada, Kocamaz sendromu ile milliyetçi- muhafazakar İYİ+DP Parti seçmeni açısından kafa karışıklığı ile beraber ' saklı siyasal tercihlerinde' değişikliğe giderek 154 bin küsür oyunun istikametinde cumhur ittifakı lehine CHP siyasal organizmasında ' tsunami etkisi' yaratması yanında, CHP ve Vahap Seçer'e ciddi bir siyasal travma yaşatabilir!

Mersin seçmeni, tercihlerinde farklı bir siyasal kraktere sahip olmanın yanında, siyasal tercih parametreleri anlık değişkenliğe sahip.

Sonucu etkileyebilecek siyasal paradigmalar adayların ikna ve etkileme gücüne bağlı olmanın yanında Kocamaz vakasının getirdiği mağduriyet dip dalgası kime nasıl yansıyacak bunu ileri ki zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Söylemek istediğim özetle şu; bu güne kadar hiç bir siyasal partinin Mersin üzerinde bariz veya salt üstünlüğü olamadığına göre CHP adayı Seçer'in, CHP'nin son seçimde aldığı 304 bin ve HDP'den gelebilecek 192 bin küsür oya bakarak ayaklarının yerden kesilmesi zaafiyet yaratabilirken ihtimal dahilinde de olsa Kocamaz vakası, seçim öncesi Vahap Seçer'i, Cumhur ittifakına karşı mutlak galibiyet adına oyun dışına atabilir.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Her Şey Güzel Olacak!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Ders Kitaplarına Şeytan mı Girmiş?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Zamana Demir Atabilir mi İnsan?

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Süreç Bumerang Gibi...

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

İyi Dileklerimizle!

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

İyi Kalpli İnsan Olmak

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: